• 2015-12-01

Adam Brincken – Wystawa retrospektywna

Od 5 grudnia 2015 roku do 10 stycznia 2016 roku | Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Adam Brincken jest malarzem abstrakcjonistą, twórcą polichromii, witrażystą, projektantem wystroju obiektów sakralnych, scenografem oraz autorem przestrzennych, jak sam je nazywa, obiekto-obrazów. Tak różnorodna i złożona twórczość została opracowana merytorycznie przez kuratorkę wystawy Barbarę Major oraz zaaranżowana przez Annę Król.

Adam Brincken, z cyklu „Mroczne II”, 1986– 1987 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Brincken, z cyklu „Mroczne II”, 1986– 1987 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zajmuje całą powierzchnię wystawienniczą galerii. W Częstochowie właśnie odbędzie się premiera wystawy, potem, w kolejnych odsłonach, zaprezentują ją: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Galeria Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Prezentowana ekspozycja jest zbudowana jak typowa retrospektywa, polegająca na chronologicznej prezentacji dzieł. W przypadku Adama Brinckena ten rodzaj wystawy pozwolił na w możliwie najbardziej pełny sposób pokazanie horyzontów twórczości Artysty, znanego z poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich wypowiedzi. Wśród nich na uwagę zasługują jego obiekto-obrazy, wyjątkowe dzieła, łączące sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Zamiarem artysty jest połączenie w nich materii z niematerialnością, które odkrywając, ucieleśnią jednocześnie konkretność i metafizyczność.

Adam Brincken, z cyklu „Via Crucis IV”, 1982 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Brincken, z cyklu „Via Crucis IV”, 1982 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brincken jest również znakomitym rysownikiem, chociaż, jak sam mówi, to wyjątkowy okres w jego twórczości, przypadający na lata osiemdziesiąte – czas stanu wojennego w Polsce. Powstały wtedy wspaniałe cykle rysunków, między innymi Kordon Sanitarny / wg Trzech Krzyży Rubensa / pamięci ks. Jerzego Popiełuszki (1985). Nie sposób również pominąć projektów witraży, które zostały zrealizowane w kościołach: NMP Królowej Polski w Wejherowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach oraz Chrystusa Króla w Jarosławiu.

Adam Brincken, z cyklu „Genesis, Dzień II, Narodziny Wód”, 2006– 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Brincken, z cyklu „Genesis, Dzień II, Narodziny Wód”, 2006– 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W rozmowie Artysty z Krystyną Czerni, Brincken mówi źródłem jego sztuki jest pewne nawarstwienie życia, ślady które zostawiają spotkania z ludźmi, ale również natura, wszędzie tam gdzie istnieją symptomy pewnej egzystencjalności.

Adam Brincken – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1975 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa  w pracowni Adama Marczyńskiego. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesorski. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1990–1996 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtworzył ruch kultury niezależnej. Brał udział w liczncyh wystawach indywidualnych oraz zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Adam Brincken, Wystawa retrospektywna
Od 5 grudnia 2015 roku do 10 stycznia 2016 toku
Wernisaż: 4 grudnia 2015 roku
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz