• 2015-12-23

Koncert sylwestrowy i noworoczny w ICE Kraków

31 grudnia 2015 roku i 1 stycznia 2016 roku | Centrum Kongresowe ICE Kraków

Najpiękniejsze arie i duety operowe, a obok nich przeboje amerykańskich musicali – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zaprasza na koncert sylwestrowy w Centrum Kongresowym ICE Kraków, otwierający cykl dorocznych Gali Sylwestrowych w tym miejscu. Pierwszy dzień nowego roku również będzie niezwykle atrakcyjny. Odbędzie się wówczas koncert  Nigela Kennedy’ego. Jego pierwsze Cztery pory roku rozeszły się w dwumilionowym nakładzie i trafiły do Księgi Guinessa jako najlepiej sprzedające się nagranie z muzyką klasyczną. Na albumie The New Four Seasons Kennedy powraca do Vivaldiego, choć w dość zaskakującej odsłonie.

Koncert sylwestrowy w Centrum Kongresowym ICE Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert sylwestrowy w Centrum Kongresowym ICE Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

To będzie niezwykły wieczór sylwestrowy. Na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków pojawią się znakomici soliści wiedeńskich scen operowych, słynnych światowych festiwali (m.in. The Glyndebourne Festival, Baden-Baden Festspiele) oraz cenionych teatrów operowych w Polsce: sopranistka Magdalena Molendowska oraz baryton Ben Connor. W ich wykonaniu zabrzmią najpiękniejsze arie i duety z repertuaru mistrzów wiedeńskich, włoskich i niemieckich oper, ale też przeboje amerykańskiego Broadway’u, w tym nieśmiertelne utwory z musicali Leonarda Bernsteina i Fredericka Loewe’a.

Magdalena Molendowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Molendowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zabraknie również popisowych utworów orkiestrowych Maurice’a Ravela, Arturo Márqueza czy Mieczysława Weinberga. Niemiecki dyrygent Christian Schumann, ulubieniec krakowskiej publiczności, którego pamiętamy m.in. ze znakomitych kreacji podczas niedawnego Festiwalu Muzyki Filmowej, poprowadzi również Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej w efektownych uwerturach koncertowych. Narratorem wieczoru będzie Leszek Mikos – znawca i miłośnik sztuki operowej i operetkowej, laureat nagrody Mistrz mowy polskiej 2014, który przeprowadzi widzów przez arkana historii sztuki wokalnej.

Ben Connor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ben Connor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nigel Kennedy w Nowy Rok

Zrealizowane w 1989 roku nagranie Czterech pór roku Antonio Vivaldiego okazało się przełomowym w karierze Nigela Kennedy’ego. Brytyjski skrzypek udowodnił bowiem, że albumy z klasyką mogą podbić świat. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Rekordowa, dwumilionowa sprzedaż albumu zapisana została złotymi literami w historii muzyki współczesnej. Nagranie Kennedy’ego przez dwa lata okupowało czołowe miejsca światowych list przebojów, podbiło także brytyjską listę albumów pop(!), zajmując na niej zaszczytne trzecie miejsce.

Nigel Kennedy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nigel Kennedy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy dzisiejsze, nagrane przeszło 25 lat później Cztery pory roku Vivaldiego w interpretacji brytyjskiego skrzypka mają szansę osiągnąć podobny sukces? Kennedy powraca po latach do popularnych kompozycji, ale – jak na kontrowersyjnego artystę przystało – robi to w sposób dość niezwykły. Do współpracy przy nagraniu zaprosił m. in. wokalistów Zee Gachette oraz Xantoné Blacq (znanego m.in. ze współpracy z Amy Winehouse), a także Damona Reece kojarzonego do niedawna z Massive Attack i Goldfrapp, który materiał na tę nową płytę Kennedy’ego zmiksował, dodając jeszcze od siebie dźwięki elektronicznej perkusji. Na nagraniu The New Four Seasons usłyszymy również towarzyszący artyście od lat zespół jazzowy oraz młodą Orchestra of Life, z którą również regularnie współpracuje.


Jaki jest efekt tych nowych doświadczeń przekonamy się już 1 stycznia 2016 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W prezentowanej w Polsce po raz pierwszy koncertowej wersji tego projektu ekscentrycznemu wirtuozowi skrzypiec towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz zespół jazzowy. Obok obsypanych licznymi nagrodami Czterech pór roku Antonio Vivaldiego na miłośników talentu brytyjskiego skrzypka czekają niespodzianki muzyczne, w tym kompozycje samego Kennedy’ego.

Koncert Sylwestrowy 
31 grudnia 2015 roku, godz. 20.00

Nigel Kennedy Cztery pory roku 
1 stycznia 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Komentarze (4) do artykułu “Koncert sylwestrowy i noworoczny w ICE Kraków”

  1. A w tym roku jak z tą imprezą?

  2. Moja ulubiona impreza!

Dodaj komentarz