• 2015-12-22

Metropolia jest OKEY

Od 26 do 30 grudnia 2015 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Taniec, teatr, literatura, muzyka, improwizacje, wystawa fotografii, dyskusja oraz pokaz filmu – tak w telegraficznym skrócie wygląda program tegorocznej edycji festiwalu Metropolia jest OKEY.

„Metropolia jest OKEY 2016” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metropolia jest OKEY 2016” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak zwykle dominować będzie muzyka. Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, w towarzystwie kilku jazzowych muzyków przygotowała program, który wpisuje w się atmosferę końca roku. Zespół Bielizna zagra w Klubie Parlament przekrojowy koncert, który zostanie zarejestrowany i wydany na płycie DVD. To projekt realizowany wspólnie z Radiem Gdańsk. Kluby Sfinks 700 i Ucho oddadzą swoje sceny znanym i mniej sławnym trójmiejskim zespołom.

Impro to wydarzenie, które zawsze przyciąga widzów. W tym roku oprócz dorosłych, organizatorzy zapraszają także dzieci. Dzień Teatrów Tańca stał się Dniem Teatrów – obok spektakli Sopockiego Teatru Tańca i DzikiStyl Company, w programie znalazł się także spektakl Być jak Charlie Chaplin, przygotowany przez Fundację Pomysłodalnia. Dla miłośników literatury po raz kolejny zorganizowane  zostanie Spotkanie z jedną książką, podczas któego Iwona Zając, ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojeciech Termiszewski (+ gość, którego tożsamość jest niespodzianką) opowiedzą o swoich ulubionych książkach. Spotkanie zostanie poprowadzone przez Andrzeja Żaka.

Ostatniego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Michała Bilińskiego, wykonanych podczas koncertów z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk. Ponadto będzie można uczestniczyć w premierze filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej, zrealizowanego przez Yacha Paszkiewicza (Centrum św. Jana). Tuż po projekcji filmu rozpocznie się debata na temat trójmiejskiej muzyki którą poprowadzi Przemek Gulda.

„Metropolia jest OKEY”, fot. Michał Biliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metropolia jest OKEY”, fot. Michał Biliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bubble Chamber (26 grudnia, Klub Ucho, Gdynia) to niepokorny duch rodzimej sceny elektronicznej. Zespół powstał w 2011 roku w Trójmiescie. Po niewątpliwym sukcesie debiutanckiego albumu, nagranego w sopockim Sfinksie i ponad rocznej przerwie wracają z nową płytą. Na nowej płycie nie zabraknie mocnego, czerpiącego z metalowych tradycji basu Michała Góreckiego i jazzowodrum’n’bassowej perkusji Jacka Prościńskiego. Najnowszy członek składu – Michał Miegońnadaje utworom post-dubstepowej liryczności, nie stroniąc od sięgania poelementy klasycznego glitchu, czy orientalnego sitaru. Urodzaj brzmień, niejednorodność gatunku, gościnne wokale – to bardzo kusząca obietnica, na którą warto czekać.

Confusion Project (28 grudnia, Klub Sfinks, Sopot) to trio jazzowe z Trójmiasta, występujące w składzie: Michał Ciesielski – fortepian, Adam Golicki – perkusja, Piotr Gierszewski – gitara kontrabasowa. Ambicją zespołu jest ukazanie muzyki Jazz-Fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Na ogólny wyraz muzyki Confusion Project składają się niebanalne, rozbudowane kompozycje czerpiące z szerokiej palety stylistyk oraz wspólne dążenie muzyków do tego, aby zachować w swojej grze balans między błyskotliwością i humorystycznością, a subtelnością i intymnością. W 2014 roku wystąpili w finale European Jazz Contest, jako jeden z 4 najlepszych zespołów jazzowych z całej Europy. W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana How to Steal a Piano?, obecnie zespół kończy pracę nad kolejnym albumem The Future Starts Now, którego premiera odbyła się w listopadzie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz