• 2015-12-21

Salon zimowy. Artyści Kompasu Młodej Sztuki 2015

Od 21 grudnia 2015 roku do 17 stycznia 2016 roku | Galeria Stalowa w Warszawie

Sezon 2015 Galeria Stalowa zamyka Salonem zimowym – wystawą zbiorową młodych artystów, którzy zostali sklasyfikowani w najnowszym wydaniu rankingu Kompas Młodej Sztuki 2015.

Joanna Mlącka, bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Joanna Mlącka, bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Prestiżowy ranking Kompas Młodej Sztuki prowadzony przez Kamę Zboralską i Piotra Cegłowskiego ukazuje się w „Rzeczpospolitej” od 2008. Obejmuje on artystów tworzących w różnych mediach, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Stanowi najważniejszy drogowskaz dla miłośników i kolekcjonerów młodej sztuki w kraju. Obecność na tej liście lub jej brak, osiągnięta pozycja i liczba punktów świadczy o faktycznej randze młodych artystów w Polsce. To forma oceny, podsumowanie osiągnięć, a także czynnik dopingujący.

Na wystawie podsumowującej Kompas 2015 w warszawskiej Galerii -1 w Centrum Olimpijskim zgromadzono prace ponad dwudziestu finalistów. Dzięki inicjatywie Kamy Zboralskiej i Piotra Cegłowskiego na zaproszenie Krzysztofa Fabijańskiego prace najważniejszych artystów Kompasu 2015 trafią do Galerii Stalowa. To ważne wyróżnienie dla młodej, ale prężnie działającej galerii na Pradze i wskazanie, że jest to miejsce ze wszech miar odpowiednie do promocji sztuki młodych twórców.

Berenika Kowalska, „Kolekcja VII”, 2014, 130x110 cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe)

Berenika Kowalska, „Kolekcja VII”, 2014, 130x110 cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe)

W Kompasie 2015 znalazło się kilkunastu artystów, którzy w Stalowej wystawiali swoje prace: czworo miało tu wystawy indywidualne (Berenika Kowalska, Bartosz Czarnecki, Paweł Słota, Marcin Kowalik), a inni brali udział w wystawach zbiorowych, plenerach i targach sztuki, w których uczestniczyła Galeria (Marta Kawiorska, Katarzyna Makieła, Justyna Kabala, Michał Kochański, Dariusz Milczarek, Martyna Borowiecka, Katarzyna Karpowicz, Marcin Zawicki, Aleksandra Prusinowska, Kamil Stańczak, Agata Gertchen, Arkadiusz Karapuda, Mariusz Tarkawian, Michał Marek, Ziemowit Fincek).

Na wystawie pojawią się również prace innych artystów wysoko notowanych w Kompasie, m.in. Ewy Juszkiewicz, Bartosza Kokosińskiego, Izy Tarasiewicz, Normana Leto czy Łukasza Surowca.

Katarzyna Karpowicz, „Ostatni śnieg w Budapeszcie”, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Karpowicz, „Ostatni śnieg w Budapeszcie”, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Salon zimowy. Artyści Kompasu Młodej Sztuki 2015
Od 21 grudnia 2015 roku do 17 stycznia 2016 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz