• 2016-01-13

Eduardo Chillida. Brzmienia

Od 15 stycznia do 13 marca 2016 roku | Galeria Awangarda BWA we Wrocławiu

Z powodu kontuzji porzucił obiecującą karierę piłkarza, by stać się jednym z największych rzeźbiarzy na świecie, którego prace znajdują się w  prestiżowych kolekcjach na całym świecie. Już 15 stycznia we Wrocławiu rozpocznie się wystawa baskijskiego artysty Eduardo Chillidy.

Eduardo Chillida, „Musica De Las Esferas”, fot. Archiwum Eduardo Chillida (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, „Musica De Las Esferas”, fot. Archiwum Eduardo Chillida (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w 1924 roku w San Sebastián Eduardo Chillida początkowo poświęcił się piłce nożnej, grając w drużynie Real Sociedad. Jednak poważna kontuzja uniemożliwiła dalszą piłkarską karierę młodego bramkarza. Rozpoczął studia architektoniczne w Madrycie, a następnie porzucił je i przeniósł się do Paryża, gdzie otoczony przez artystyczną awangardę, znaną dziś z podręczników do historii sztuki, rozpoczął swoją karierę. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Paryżu w 1950 roku, niedługo potem wrócił do San Sebastián, gdzie mieszkał aż do śmierci w roku 2002, tworząc w unikalnym stylu inspirowanym krajobrazem Kraju Basków.

Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów, ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem.

Eduardo Chillida, fot. Budd Waintrob (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, fot. Budd Waintrob (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie pokazana wystawa Brzmienia. Eduardo Chillida to bez wątpienia mistrz formy, kreacji, eksperymentowania z materiałami oraz wybitny teoretyk sztuki i znawca życia – mówi kuratorka wystawy. – Jakość jego pracy – rzeźbiarska i graficzna – czynią z niego jednego z najważniejszych artystów, a jego wpływ na twórczość środowiska artystycznego pozostaje zauważalny aż do dnia dzisiejszego. Ekspozycję rzeźb artysty dopełni dialog podjęty przez kompozytora Gorkę Aldę w postaci wyjątkowych instalacji dźwiękowych. Na finisażu w marcu usłyszymy cykl utworów autorstwa José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie z okazji wystawy. Kompozycje wykonają akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

Eduardo Chillida, „Brzmienia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, „Brzmienia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotychczas prace Chillidy pokazywane były jedynie na wystawie monograficznej we Wrocławiu i Warszawie w 2004 roku. Najnowsza prezentacja hiszpańskiego artysty skupi się na inspiracji, jaką dla współczesnych muzyków jest twórczość rzeźbiarza. To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie gestem dialogu pomiędzy Stolicami Kultury w 2016 roku: Wrocław i San Sebastián.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Scenografia i identyfikacja wystawy: Matosek/Niezgoda (duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek)

Wystawa organizowana jest przez Europejską Stolicę Kultury 2016.

Eduardo Chillida | Brzmienia
Od 15 stycznia do 13 marca 2016 roku
Galeria Awangarda BWA we Wrocławiu

Komentarze (2) do artykułu “Eduardo Chillida. Brzmienia”

  1. Agnieszka

    Dla niezdecydowanych, którzy zastanawiają się czy właśnie na to wydarzenie zagłosować (y) – niezła recenzja: https://www.bestsellercafe.pl/posluchaj-brzmienia-rzezb/

  2. Bartek

    Byłem (y)

Dodaj komentarz