• 2016-01-13

Eduardo Chillida. Brzmienia

Od 15 stycznia do 13 marca 2016 roku | Galeria Awangarda BWA we Wrocławiu

Z powodu kontuzji porzucił obiecującą karierę piłkarza, by stać się jednym z największych rzeźbiarzy na świecie, którego prace znajdują się w  prestiżowych kolekcjach na całym świecie. Już 15 stycznia we Wrocławiu rozpocznie się wystawa baskijskiego artysty Eduardo Chillidy.

Eduardo Chillida, „Musica De Las Esferas”, fot. Archiwum Eduardo Chillida (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, „Musica De Las Esferas”, fot. Archiwum Eduardo Chillida (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w 1924 roku w San Sebastián Eduardo Chillida początkowo poświęcił się piłce nożnej, grając w drużynie Real Sociedad. Jednak poważna kontuzja uniemożliwiła dalszą piłkarską karierę młodego bramkarza. Rozpoczął studia architektoniczne w Madrycie, a następnie porzucił je i przeniósł się do Paryża, gdzie otoczony przez artystyczną awangardę, znaną dziś z podręczników do historii sztuki, rozpoczął swoją karierę. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Paryżu w 1950 roku, niedługo potem wrócił do San Sebastián, gdzie mieszkał aż do śmierci w roku 2002, tworząc w unikalnym stylu inspirowanym krajobrazem Kraju Basków.

Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów, ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem.

Eduardo Chillida, fot. Budd Waintrob (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, fot. Budd Waintrob (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie pokazana wystawa Brzmienia. Eduardo Chillida to bez wątpienia mistrz formy, kreacji, eksperymentowania z materiałami oraz wybitny teoretyk sztuki i znawca życia – mówi kuratorka wystawy. – Jakość jego pracy – rzeźbiarska i graficzna – czynią z niego jednego z najważniejszych artystów, a jego wpływ na twórczość środowiska artystycznego pozostaje zauważalny aż do dnia dzisiejszego. Ekspozycję rzeźb artysty dopełni dialog podjęty przez kompozytora Gorkę Aldę w postaci wyjątkowych instalacji dźwiękowych. Na finisażu w marcu usłyszymy cykl utworów autorstwa José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie z okazji wystawy. Kompozycje wykonają akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

Eduardo Chillida, „Brzmienia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, „Brzmienia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotychczas prace Chillidy pokazywane były jedynie na wystawie monograficznej we Wrocławiu i Warszawie w 2004 roku. Najnowsza prezentacja hiszpańskiego artysty skupi się na inspiracji, jaką dla współczesnych muzyków jest twórczość rzeźbiarza. To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie gestem dialogu pomiędzy Stolicami Kultury w 2016 roku: Wrocław i San Sebastián.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Scenografia i identyfikacja wystawy: Matosek/Niezgoda (duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek)

Wystawa organizowana jest przez Europejską Stolicę Kultury 2016.

Eduardo Chillida | Brzmienia
Od 15 stycznia do 13 marca 2016 roku
Galeria Awangarda BWA we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR