• 2016-01-09

Edward Dwurnik. Miłość

Od 15 stycznia do 29 lutego 2016 roku | Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek stanowi wybór obrazów i rysunków, dokonany przez kurator Annę Paleczek-Szumlas, będący przekrojem przez kilka etapów twórczości Dwurnika. Na wystawie obejrzymy m.in. wielkoformatowe prace artysty, w tym obraz zacytowany w tytule całej wystawy – Miłość. Wernisaż jest częścią programową weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Edward Dwurnik, „Miłość Light” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Miłość Light” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowa praca, prezentowana pierwszoplanowo w galerii, oddziałuje na widzów nie tylko swym imponującym rozmiarem (250 x 427 cm), perfekcyjną kompozycją i warsztatem malarskim, ale też przede wszystkim tematem przewodnim. Obraz przedstawia grupę liczącą ponad 150 osób podpisanych imieniem i nazwiskiem, które postawione w rzędach wokół kolumny Zygmunta, patrzą wprost na widza. Tworzą tłum uśmiechniętych, zadowolonych ludzi. Niektórzy z nich trzymają się za ręce, przyjaźnie machają, obejmują się, uważnie patrzą w naszym kierunku. Wydawać się może, że tę swoistą grupę ludzi łączy miłość. Nasuwa się pytanie, czy to uczucie do siebie nawzajem, czy do widza, czy do jakiejś wspólnej idei? Stając naprzeciwko obrazu, stajemy się jego odbiciem lustrzanym, ekranem, na którym ukazują się emocje przefiltrowane przez naszą indywidualną zdolność obserwacji i wrażliwości.

Wśród sportretowanych na obrazie osób dostrzeżemy dobrze sytuowanych ludzi świata sztuki i biznesu, artystów fotografików, krytyków sztuki, jak również marszandów, właścicieli galerii i kolekcjonerów dzieł sztuki. Przewrotność Dwurnika i jego specyficzny rodzaj humoru komentuje i obnaża wzniosłość tytułu. Nierozerwalne dwa światy przenikają się i nie potrafią bez siebie istnieć.

Miłość – zwierciadło życia – to główne kryterium, jakie zostało wybrane do stworzenia tej wystawy. Jej uczestnicy będą mieli szansę obejrzeć samych siebie w krzywym zwierciadle, odnaleźć swoje wady i zalety, chciwości i inspiracje, radość i frustracje, wszystko to, co składa się na dualizm życia.

Edward Dwurnik, „Jak pani. Dobrze pani”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Jak pani. Dobrze pani”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie będzie zaprezentowanych blisko 40 obrazów olejnych oraz 60 rysunków, grafik i kolaży, w przeważającej części pochodzących z wczesnych lat twórczości artysty, obejmujących różne cykle malarskie. Ekspozycja sięga po prace malarskie i rysunkowe z okresu studiów: tryptyk Dyplom z 1970 r., Boisko z 1968 r., jak również z okresu zaraz po studiach: rysunki z cyklu Moi bohaterowie 25 z lat 1972–1990 czy obrazy BramkarzeMiasto dostaje medalMój szef jest moim kumplemModlitwa z lat 1971–1974.

Edward Dwurnik, „Szczęśliwa murarka”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Szczęśliwa murarka”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik (ur. 1943 r. w Radzyminie) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. W latach 1963–1970 odbył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Tworzy rozbudowane cykle, głównie malarskie, m.in.: Droga, Różne błękity, Chmury, Chwila, Paryż, Podróże autostopem, Sportowcy, Krzyż, Warszawa, Portret, Robotnicy, Sławoszyno, Gazeta, Droga na Wschód, Od grudnia do Czerwca, Niech żyje wojna!, Błękitny, Romantyczny, Obrazy duże, Wyliczanka, Dwudziesty trzeci, Plener, Dwudziesty piąty, Poprawić Mozarta. Niektóre z nich są już zamknięte, inne artysta kontynuuje. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Edward Dwurnik, „Wysoki, czysty, trzeźwy robotnik”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Wysoki, czysty, trzeźwy robotnik”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy Dwurnika zdają się pospiesznymi szkicami malarskimi lub rysunkowymi, jednak przy dokładnym oglądzie, zwłaszcza tych monumentalnych prac, widz spostrzega mnóstwo szczegółów, detali, które definiują kontekst czasu, realia społeczne i polityczne, jak również dowodzą doskonałego rzemiosła. Inną rzeczą charakterystyczną dla twórczości Edwarda Dwurnika są liczby. Artysta sam skrupulatnie policzył stworzone dzieło i podaje do wiadomości imponujące wyniki – każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł, a w ciągu niemal półwiecza Dwurnik namalował blisko 5 tysięcy obrazów, stworzył około 14 tysięcy prac na papierze i niemal 3,5 tysiąca grafik.

Edward Dwurnik, „Miasto dostaje medal”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Miasto dostaje medal”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa została przygotowana we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie.

Edward Dwurnik. Miłość
Wernisaż: 15 stycznia 2016 roku
Wystawa czynna do 29 lutego 2016 roku
Kurator: Anna Paleczek-Szumlas
Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz