• 2016-01-13

Pola Dwurnik. Piosenka o lekarzu i inne rysunki

Od 15 stycznia do 29 lutego 2016 roku | Muzeum Współczesne Wrocław

Wystawa prac Poli Dwurnik Piosenka o lekarzu i inne rysunki, odbywająca się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale, przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. Zaprezentowanych zostanie na niej kilka cykli artystki, które powstały jako prace na papierze wykonane bardzo różnymi technikami: gwaszem, akwarelą, tuszem, ołówkiem czy kredką, m.in. seria rysunków Don Carlo (2012), BWA (2014), Piosenka dla Wojtka (2014), Złoty deszcz (2015), a także cykl Królowe malarstwa (2014–2015).

Pola Dwurnik, „Don Carlo (Jak możesz)”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik, „Don Carlo (Jak możesz)”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik od lat obok malarstwa zajmuje się rysunkiem, za pomocą którego rejestruje rzeczywistość, ujmując ją w kadry pełne ironii i humoru. Jednym z głównych tematów jej twórczości jest sztuka, którą bada pod różnym kątem, poddając ją wnikliwej analizie. Fascynacja nią przejawia się zarówno w wyborze motywów, czerpanych z długiej tradycji nie tylko malarstwa, ale też innych dziedzin sztuki, jak też w żartobliwym komentowaniu sceny polskiego art worldu. Często obie te płaszczyzny nawiązań przenikają się, tworząc zabawnie zgrane całości, co sprawia, że dobrze zadomowione w tradycji motywy zyskują nowe życie.

Najpełniejszym wyrazem poświęcenia swojego życia sztuce jest cykl Królowe malarstwa, nawiązujący do serii portretów Elżbiety I, która zamiast wejść w związek małżeński, postanowiła poślubić Anglię. Pola Dwurnik, wcielając się w postać tytułowej królowej, obejmuje władzę nad światem, który jednocześnie tworzy.

Pola Dwurnik, „Piosenka dla Wojtka (plansza nr 4)”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik, „Piosenka dla Wojtka (plansza nr 4)”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wchodzenie w rolę i przenikanie do terytorium własnej sztuki stało się z resztą jedną z charakterystycznych cech jej twórczości. Artystka, fantazjując na swój własny temat, zachowuje przy tym dystans wobec siebie samej – stając się czasem uczestniczką przedstawianych zdarzeń, czasem ich inicjatorką, innym razem tylko je komentuje.

Pola Dwurnik, „Królowa malarstwa i nocy”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik, „Królowa malarstwa i nocy”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle, w których temat sztuki odsłania się na wielu płaszczyznach. Cykl Don Carlo stanowi współczesną interpretację historii z opery Giuseppe Verdiego, Złoty deszcz – którego tytuł ma proweniencję mitologiczną, odwołuje się do współczesnych erotycznych konotacji tego wyrażenia, jednocześnie wikłając w całą opowieść znanego wrocławskiego designera. Ujęta w kilkanaście komiksowych kadrów Piosenka dla Wojtka przywoływać będzie zaś postać znanego polskiego artysty wizualnego młodego pokolenia. Gdzieś w tle wybrzmi refren tytułowej piosenki o lekarzu, w której Pola Dwurnik zaprezentuje się widzom w dwóch nowych wcieleniach – jako autorka projektu muzycznego Cosmic Parrot oraz autorka rysunków w animacji.

Wystawa wpisana jest w Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Pola Dwurnik, Piosenka o lekarzu i inne rysunki
Od 15 stycznia do 29 lutego 2016 roku
Wernisaż: 15 stycznia 2016 roku, godzina 17.00
Kuratorka: Anna Borowiec
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz