• 2016-01-27

Wyświetlanie widzenia

Od 1 lutego do 4 marca 2016 roku | Galeria Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Jak można opisać reguły widzenia rozpoznawane teoretycznie, mniej lub bardziej intuicyjnie przez wybitnych artystów? Czy wiążę się to jedynie ze zmianą stylistyczną, formalną w najnowszej sztuce? Czy też zmiana sięga głębiej i łączy się z kryzysem epistemologicznym? Wychodząc od fotografii, wideo oraz praktyk pokrewnych, wystawa w Salonie ASP będzie próbą odpowiedzi na te pytania.

Józef Robakowski, „Czeluść” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Robakowski, „Czeluść” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od kilku lat coraz wyraźniej manifestuje się zmiana w sposobie widzenia rzeczywistości przez artystów używających w swojej praktyce fotografii. Nowe widzenie zarzuca praktyki dokumentalne, postawę zaangażowaną społecznie, ale także odrzuca erupcje fantastyki, nieokiełznaną wyobraźnię. Istotnym punktem odniesienia dla artystów jest analiza obrazu, analiza medium, zbliżenie do flusserowsko rozumianego aparatu, poznanie jego programu. To dość paradoksalne zważywszy, że żyjemy w czasach po śmierci fotografii i po końcu ery nowych mediów. Z jednej strony można przypisać to zmianie pokoleniowej, fascynacji strategiami konceptualnymi, inklinacjami analitycznymi, ale też swego rodzaju post- internetowemu eskapizmowi i formalizmowi.

Wystawa, której tytuł zaczerpnięty jest z projekcji wideo Wojtka Bąkowskiego Wyświetlanie widzenia (przedstawiającej białą ścianę wraz ze wszystkimi zakłóceniami wprowadzanymi do percepcji przez aparat wzroku) zbiera najciekawsze z nazwisk i dzieł sztuki wpisujące się w nowy nurt.

Podczas wystawy Wyświetlanie widzenia będzie można zobaczyć prace artystów takich jak: Wojciech Bąkowski, Paweł Bownik, Wojciech Bruszewski, Zbigniew Dłubak, Aneta Grzeszykowska, Prot Jarnuszkiewicz, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Agata Madejska, Katarzyna Mirczak, Witek Orski, Krzysztof Pijarski, Wojciech Puś, Józef Robakowski, Zbigniew Rogalski, Szymon Rogiński, Tomasz Saciłowski, Mateusz Sadowski, Jan Simon, Jan Smaga, Zbigniew Tomaszczuk, Stefan Wojnecki.

Prot Jarnuszkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prot Jarnuszkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem wystawy jest Adam Mazur. Wernisaż odbędzie się 29 stycznia.

Wyświetlanie widzenia
Wernisaż: 29 stycznia 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: od 1 lutego do 4 marca 2016 roku
Galeria Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz