• 2016-01-28

Zbigniew Sikora. Układy miejskie

Od 5 lutego do 28 lutego 2016 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia Radom

Układy miejskie to cykl obrazów inspirowanych miastem i najnowszą technologią. Tytuł wystawy jest bezpośrednim odniesieniem do terminu „układy scalone”.

Zbigniew Sikora. „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Zbigniew Sikora. „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Obrazy, które powstały do wystawy, są wynikiem obserwacji otaczającej mnie rzeczywistości przesiąkniętej techniką i najnowszą technologią. Od lat fascynuję się rozwojem tych dziedzin, jednak mojej fascynacji coraz bardziej towarzyszy obawa przed bezpowrotnym zatraceniem się w świat technologicznych gadżetów i wirtualną rzeczywistość. Staram się pamiętać o tym korzystając z różnego rodzaju elektronicznych urządzeń i  od czasu do czasu przypomnieć sobie, jak porządkować swoje codzienne życie bez konieczności używania ich.

Układy miejskie to pejzaże wielkich blokowisk, pełnych milionów ludzi na co dzień korzystających z Internetu, opłacających rachunki, wyszukujących różne dane, ściągających filmy, komunikujących się z innymi ludźmi za pośrednictwem portali społecznościowych. To świat ludzi pozamykanych w swoich domach i nie odczuwających konieczności wyjścia w świat realny po zakupy czy na spacer. To przestrzeń niepokojąca, bo pozbawiona obecności człowieka. Do konstruowania tej przestrzeni używam techniki druku sitowego i szablonu, co ma uwypuklić od strony formalnej kwestie, do których się odnoszę: rzeczywistość wirtualną i taką, w której dominuje technika – mówi autor, Zbigniew Sikora.

Zbigniew Sikora. „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Zbigniew Sikora. „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Zbigniew Sikora urodził się w 1985 roku w Warszawie. W 2010 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Uczęszczał także do Pracowni Alternatywnego Obrazowania prowadzonej przez prof. Włodzimierza Szymańskiego przy Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz na specjalizację do Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej kierowanej przez prof. Mirosława Duchowskiego. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej za projekt zagosodarowania Placu Defilad w Warszawie. W 2009 roku zwyciężył w V edycji konkursu organizowanego przez Galerię A19, w ramach którego zrealizował mural Metro Muzeum wewnątrz jednej ze stacji Warszawskiego Metra. W 2011 roku został laureatem stypendium na realizację muralu promującego stolicę przyznanego przez Biuro Kultury m. st. Warszawy. W roku 2012 ukończył studia podyplomowe Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Zbigniew Sikora, „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Zbigniew Sikora, „Układy miejskie” (źródło: materiały organizatora)

Od 2009 roku współtworzy Stowarzyszenie Artystyczne „Front Sztuki” i działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. W latach 2013–2014 pełni funkcję asystenta prof. Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej w Pracowni Kompozycji na kierunku Grafiki w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Od roku 2014 prowadzi własną pracownię Malarstwa, Rysunku i Warsztatu 2D. Od 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego prace znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej Polish Art Collection.

Zbigniew Sikora. Układy miejskie
Od 5 do 28 lutego 2016 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz