• 2016-02-05

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala. Przegląd instalacji

Od 13 lutego do 17 kwietnia 2016 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Przegląd instalacji to podsumowanie pięciu lat wspólnej pracy. W salach MCSW Elektrownia będzie można zobaczyć przekrój dokonań dwojga artystów w dziedzinie multimediów: instalacje interaktywne (wymagające aktywnego uczestnictwa widza), instalacje wykorzystujące obrazy malarskie oraz aranżacje multimedialne.

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Światłomrok 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Światłomrok 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz prac, które powstały dzięki ścisłej kooperacji obojga, na wystawie będą prezentowane też najnowsze dokonania indywidualne artystów (w tym zaprojektowane specjalnie dla trzech poziomów pieca instalacje Grzegorza Rogali). Tematycznie wystawa porusza wiele wątków: od instalacji, w których centrum zainteresowania jest człowiek i jego relacje, poprzez prace poświęcone światłu i żywiołom aż po przedstawienia abstrakcyjne.

Przez wiele lat każde z nas podążało swoją indywidualną drogą – ja malarską, a Grzegorz filmową. W życiu prywatnym jesteśmy małżeństwem i tak się szczęśliwie ostatnio złożyło, że nasze drogi twórcze wyraźnie się zeszły. Mój mąż jest człowiekiem eksperymentu, nowych wyzwań, ale też (a może przede wszystkim) nowych technologii. Ja konsekwentnie bronię malarstwa, ale wieszanie obrazów na ścianach galerii przestało mi wystarczać. Traktuję pokazywanie malarstwa jak instalację, w której pojawia się wartość dodana w postaci światła projektorów – mówi Joanna Krzysztoń.

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń studiowała na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W latach 1978–1981 była członkiem teatru Akademia Ruchu, uczestnicząc przede wszystkim w akcjach miejskich. W ostatnich latach ponownie brała udział w kilku działaniach teatru. W jej dorobku można wymienić ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W ostatnim czasie, wraz z mężem Grzegorzem Rogalą, tworzy instalacje łączące obrazy z projekcją wideo. Od 2011 roku prowadzi zajęcia z malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej na Wydziale Grafiki. Współprowadzi również galerię 2b+r przy ul. Bukowińskiej w Warszawie, która jest inicjatywą grupy zaprzyjaźnionych artystów i prezentuje przede wszystkim różnego rodzaju projekty fotograficzne.

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Face transplant 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Face transplant 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Rogala w latach 1976–1981 studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Od 1988 prowadzi Studio Rogala, zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Doktorat obronił na wydziale Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 10 lat zajmuje się czynnie filmem artystycznym, fotografią i sztuką interaktywną. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, jak również w kolekcjach prywatnych we Francji, Nowej Zelandii, Niemczech, Holandii, Polsce. Od 2007 prowadzi razem z Joanną Krzysztoń i Józefem Piwkowskim galerię 2b+r w Warszawie. Ma na swoim koncie ponad 40 wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 2011 roku jest wykładowcą na wydziale grafiki WIT w Warszawie.

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Instrument” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala, „Instrument” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala | Przegląd instalacji
Od 13 lutego do 17 kwietnia 2016 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz