• 2016-02-27

Michał Cała. Śląsk i Galicja

Od 1 marca do 17 kwietnia 2016 roku | Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Czego oczekujemy od pejzażu? Kojącej harmonii i estetycznej satysfakcji czy realizmu i prawdy? Fotografie Michała Cały, chociaż piękne, są niepokojąco autentyczne. Sensem tych zdjęć nie jest schlebianie gustom, lecz wyrażanie prawdy o codziennym życiu w zwyczajnej, pozbawionej marzeń rzeczywistości.

Michał Cała, „Łagisza”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Cała, „Łagisza”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śląsk i Galicja Michała Cały, to fotograficzny projekt konfrontujący w 60 obrazach marzenia z rzeczywistością. Nie znajdziemy tu obiektywnie pięknych i satysfakcjonujących estetycznie kadrów. Zamiast nich możemy obejrzeć fotografie będące krytycznymi komentarzami odnoszące się do współczesnej egzystencji człowieka.

Radykalizm obserwacji Michała Cały sprawiał, że jego projekty były krytykowane jako przygnębiające i budzące niepokój, gdy tymczasem są wnikliwym obrazem społeczeństwa.

Michał Cała, „Czerwionka”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Cała, „Czerwionka”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach podsumowania ważnego, kilkudziesięcioletniego okresu twórczości Michał Cała zdecydował się przekazać do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie reprezentatywny dla całej dotychczasowej twórczości zestaw prac. Jednym ze strategicznych celów kolekcjonerskiej działalności Muzeum Historii Fotografii w Krakowie stanowi prezentacja i badanie wieloznaczności fotograficznych projektów. Zdjęcia Michała Cały łączące kreację z zaangażowaniem społecznym, są takimi właśnie intrygującymi pracami, których będziemy używać w projektach dotyczących fotografii współczesnej.

Tekst: Marek Janczyk

Michał Cała, „Przemyśl”, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Cała, „Przemyśl”, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawie towarzyszy album Michała Cały Śląsk i Galicja, będący autorskim wyborem najważniejszych zdjęć z Górnego i Dolnego Śląska oraz Galicji.

Michał Cała – urodził się w 1948 roku w Toruniu. W 1973 roku, w trakcie swoich studiów na Politechnice Warszawskiej, rozpoczął swoją pracę twórczą w dziedzinie fotografii. W latach 1977–1995 zamieszkał w Tychach i poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. Jego wystawa Śląsk była eksponowana w wielu galeriach w Polsce i za granicą, a także w ramach festiwalu: 2. Foto Festival Mannheim Ludwigshafen Heidelberg (2007}, oraz festiwalu Noorderlicht (2008) w Holandii. W roku 2007 Michał Cała został zaliczony do stu najważniejszych polskich fotografów działających w ubiegłym stuleciu i wziął udział w wystawie pt. Polska fotografia w XX wieku. Również w roku 2007 o autorze i jego śląskich zdjęciach napisał British Journal of Photography, oraz brytyjski magazyn Foto8. Drugim ważnym cyklem autora, nad którym pracował w latach 1976–1990, jest seria zdjęć Galicja. Zdjęcia z tej serii były pokazane w ramach indywidualnej wystawy Paysages de Pologne w Galerie Contraste w Bordeaux w 1985 roku. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej.

Śląsk i Galicja. Michał Cała.
Od 1 marca do 17 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 29 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Oprowadzanie po wystawie: 6 marca 2016 roku, godzina 12.00
Spotkanie z Michałem Całą oraz promocja albumu Śląsk i Galicja: 16 kwietnia 2016 roku, godzina 12.00
Muzeum Historii Fotografii
Kraków

Dodaj komentarz