• 2016-02-24

W Muzeum wszystko wolno

Od 28 lutego do 8 maja 2016 roku | Muzeum Narodowe w Warszawie

Projekt W Muzeum wszystko wolno to muzealno-edukacyjny eksperyment, podczas którego dzieci przygotowywały główną wystawę czasową w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest dyrektor Muzeum Agnieszka Morawińska.

„W Muzeum wszystko wolno” – Jacek Malczewski, „Portret brygadiera Józefa Piłsudskiego”, Krzyś, lat 9 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W Muzeum wszystko wolno” – Jacek Malczewski, „Portret brygadiera Józefa Piłsudskiego”, Krzyś, lat 9 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa 69 dzieci w wieku 6–14 lat podzielonych na sześć zespołów kuratorskich przez sześć miesięcy podczas cotygodniowych, czterogodzinnych spotkań poznawała Muzeum i pracowała nad ekspozycjami. Dziecięce zespoły kuratorskie przygotowały scenariusze i dokonały wyboru blisko 300 eksponatów na wystawę, a także opracowały koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki, przygotowały podpisy i wybrały dzieła do celów promocji.

Na wystawie – podzielonej na sześć samodzielnych segmentów – prezentowane są dzieła ze wszystkich kolekcji: obiekty sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki i grafiki, monety i medale, ubiory oraz obrazy pochodzące z różnych epok. Wiele z tych dzieł nigdy nie było pokazywanych publiczności. Dzieci mówią, że „odnalazły i uwolniły je z muzealnych magazynów”.

„W Muzeum wszystko wolno” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W Muzeum wszystko wolno” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybór tematów wystaw i eksponatów może być zaskakujący. Zestawienia prac pochodzących z różnych epok i kręgów kulturowych ilustrują dziecięce zainteresowania, gusty i funkcje, jakie przypisują one idealnym pokazom muzealnym. Na wystawie zobaczymy wiele tajemniczych przedmiotów oraz zaszyfrowane informacje i zadania.

„W Muzeum wszystko wolno” – fot. Patryk Grochowalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W Muzeum wszystko wolno” – fot. Patryk Grochowalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania. Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, „zarazić uczuciami” i wciągnąć do muzealnej gry. Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia.

„W Muzeum wszystko wolno” – Protoma, Nela, 9 lat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W Muzeum wszystko wolno” – Protoma, Nela, 9 lat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na kolejnych etapach przygotowywania wystawy młodzi kuratorzy spotykali się z całym zespołem muzeum. Kuratorzy i konserwatorzy dzielili się wiedzą o wybranych przez dzieci obiektach. Zespół Działu Edukacji koordynował cotygodniowe spotkania i czuwał nad harmonogramem prac, Działy Komunikacji oraz Marketingu służyły wiedzą i doświadczeniem podczas prac nad kampanią promocyjną, konferencją prasową i wernisażem. Dział Wydawnictw wspierał dziecięcych kuratorów w opracowywaniu tekstów towarzyszących wystawie, podpisów, a także druków edukacyjnych i ulotek.

Ukaże się również książka, będąca podsumowaniem rozłożonych w czasie działań, której autorami są przede wszystkim dzieci. Działy Organizacji Wystaw, IT i Multimediów oraz Administracji i Inwestycji pomogły w przygotowaniu projektu oraz, co najważniejsze, zbudowały wystawę. Wystawę stworzoną przez dzieci dla wszystkich!

Wystawę, przeznaczoną dla szerokiej publiczności, będzie można oglądać do 8 maja.

W Muzeum wszystko wolno 
Od 28 lutego do 8 maja 2016 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

1 komentarz do artykułu “W Muzeum wszystko wolno”

  1. Aleksandra

    Jedna wielka pomyłka. Nazwa niestety powinna brzmieć “W muzeum nic nie wolno” Nuda a do tego srogie panie nie pozwalające dotykać gablot bo to jedyna interakcja ze sztuką. Niezbyt ciekawe eksponaty zamknięte w szczelnych gablotach i żadnej frajdy dla dzieci. Naprawdę z odrobina wyobraźni i niezbyt dużych nakładów finansowych wystarczyłaby aby stworzyć wspaniałą przestrzeń dla dzieci nawet z tymi samymi eksponatami. Niestety jest mało kolorowo, nudno i nijako. A szkoda.. Chodzimy z dzieckiem na wiele wystaw i na żadnej nie zapytał do tej pory “A po co tu przyszliśmy?” Żenada a szkoda bo zwykle w Muzeum Narodowym są wystawy warte zobaczenia. Chyba Pani kurator zabrakło dziecięcej wyobraźni..

Dodaj komentarz