• 2016-03-24

Adam Wójcicki. Rozgrywki

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Kompozycja Rozgrywki może być odczytywana jako jedna długa fabuła bądź jako zestaw mniejszych historii. Najważniejszy jednak jest jej symboliczny sens. Tłum facetów w pogoni za niewiadomym celem – jakąś niesprecyzowaną nagrodą. Rozwiane poły „marynar”, furkocące krawaty, zmierzwione włosy. Ktoś wyrywa do przodu, ktoś pada, bo mu podstawiono nogę, ktoś inny potyka się o własną kończynę.

Adam Wójcicki, „Rozgrywki” (źródło: materiały prasowe)

Adam Wójcicki, „Rozgrywki” (źródło: materiały prasowe)

Projekt wykorzystuje stylistykę komiksu i język pop-artu jako swoistych narzędzi do refleksji o społeczeństwie i współczesnej cywilizacji. W każdej bowiem dziedzinie – a zwłaszcza tych atrakcyjnych w sensie wysokich zarobków i pozycji społecznej – istnieje silna konkurencja. Wyścig ku sławie, karierze zawodowej i zamożności rzadko odbywa się z respektowaniem zasad etyki. Na ogół wszystkie chwyty są dozwolone. Nieczyste zagrania uświęca końcowy efekt.

W gigantycznej horyzontalnej kompozycji realna przestrzeń – długi mur zamykający dziedziniec przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia – staje się także przestrzenią iluzyjną. Postaci są realistyczne, a zarazem umowne, symboliczne (komiksowo przerysowane). Te sylwety „wyjęte” ze współczesnego świata sąsiadują z figurami fikcyjnymi i fantastycznymi. Wszystkie postaci są uwikłane w symboliczny wyścig, konkurencję i straceńczą rywalizację.

Adam Wójcicki, „Rozgrywki” (źródło: materiały prasowe)

Adam Wójcicki, „Rozgrywki” (źródło: materiały prasowe)

Adam Wójcicki urodził się w 1987 roku. Jest malarzem, rysownikiem komiksów i ilustratorem. Ukończył katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem za współczesną wizualną interpretację wybranych baśni Jacoba i Wilhelma Grimmów – Grimm Fairy Tales (zrealizowany w Pracowni Książki Autorskiej Bogny Otto Węgrzyn w 2014 roku).

Artysta zajmuje się ilustracją książkową i prasową oraz plakatem, a także – okazjonalnie – muralem. Ma na koncie współpracę m.in. z wydawnictwami Tibum, Portal, Ha!art, Dwie Siostry i Format. Zilustrowana przez Adama Wójcickiego książka Marka Bieńczyka pt. Nussi i coś więcej (Wydawnictwo Format) zdobyła wyróżnienie Pióro Fredry w 2012 roku.

Monika Małkowska

Adam Wójcicki, Rozgrywki
Wystawa w ramach projektu Kadry pod napięciem
Kurator wystawy: Monika Małkowska
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz