• 2016-03-02

Love

Od 4 marca do 10 kwietnia 2016 roku | Galeria Ring w Legnicy

Czy miłość to tylko zjawisko seksualne, jak chciałby Zygmunt Freud? A może pierwotny instynkt prarodziców jest jak najbardziej czysty, a ona i on są niezastąpionymi aktorami na scenie życia?

Peter Bremers, „Erotica 14” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peter Bremers, „Erotica 14” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy wystawy Miłość zaprosili do udziału 17 artystów z 12 krajów Europy: Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Postawili przed nimi na pozór łatwe zadanie: opowiedzieć o miłości. Jak przekazać uczucia, używając chłodnej, szklanej materii? Wystawa obejmie zróżnicowane artystyczne postawy, różnorodne kręgi kulturowe i sposoby odmiennego wykorzystania szkła.

Miłość bywa opisywana jako uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań i postaw. Pojęcie to jest trudne do jednoznacznej interpretacji. Wiadomo jedynie, że miłość od zawsze stanowiła inspirację do tworzenia wielkich dzieł sztuki i literatury. O miłości można mówić na wiele sposobów. Bo miłość według Gaspara Noé to „oślepiające światło, genetyczna potrzeba, odmienny stan świadomości, ciężki narkotyk, choroba psychiczna, gra o władzę – to sperma i łzy”. Czy prezentowane na wystawie prace wzbudzą refleksje? Rozczarują czy zadziwią? Pozostawią nas obojętnymi czy poruszą nasze emocje?

Latchezar Boyadjiev, „Torso XI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Latchezar Boyadjiev, „Torso XI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmiany zachodzące we współczesnej sztuce dotyczą także szkła. Statyczna bryła zostaje zastąpiona dynamicznym obiektem, instalacją, prezentacją multimedialną. Wybitni współcześni artyści wykorzystujący szkło jako materiał w swojej twórczości rzadko już „rzeźbią” go tak jak Peter Bremers z Holandii czy Latchezar Boyadjiev z Bułgarii, obecnie zamieszkały w USA. Oni go szarpią, ciągną, łączą z innymi materiałami, a swoje działania często dokumentują na filmach wideo. Ten dynamiczny sposób kreacji reprezentuje najpełniej Maria Bang Espersen, duńska artystka, która po sukcesie w Coburgu (nagroda specjalna jury Coburger Glaspreis 2014) oraz nagrodzie w kategorii Talent, przyznanej w 2015 roku przez Fundację im. Jutty Cuny-Franz, przebojem weszła na salony europejskiego i światowego szkła.

Martin Janecký, „Yan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martin Janecký, „Yan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorzy głównych wystaw Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass zaprosili do udziału w nich zarówno artystów eksperymentatorów poszukujących nowych, oryginalnych form wykorzystywania szklanej materii w sztuce, takich jak Emma Woffenden z Wielkiej Brytanii, jak i wybitnych „rzemieślników”, którzy niezmiennie przez całe swoje artystyczne życie pracują w tej samej technice – jak chociażby Petr Stacho – tworząc jednak prace zachwycające formą i kolorem.

Dagmara Bielecka, „Randka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dagmara Bielecka, „Randka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz