• 2016-03-30

Kraków – Miasto Literatury UNESCO

Od 1 do 30 kwietnia 2016 roku | Kraków

Razem z wiosną w Krakowie rozkwita życie – literackie. Miasto Literatury UNESCO zaprasza do uczestnictwa w kwietniowych wydarzeniach. Już w tym miesiącu odbędą się coroczne obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, a oprócz tego m.in. debata Czy Lem był ostatnim futurologiem? z okazji dziesiątej rocznicy śmierci pisarza i wystawa ponad sześćdziesięciu książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych.

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie: Michał Rusinek, Wierszyki rodzinne (Wydawnictwo Znak)
1 kwietnia, godz. 18.00
Księgarnia Matras, Rynek Główny 23
Prowadzenie: Elżbieta Wojnarowska

Kociokwik, czyli literatura z kotem w roli głównej
1 kwietnia, godz. 21.00 – vol. 1
16 kwietnia, godz. 22.00 – vol. 2
Teatr Barakah, ul. Paulińska 28

Organizatorzy zapraszają na interdyscyplinarne studium na temat kotów i fenomenu, jaki te wspaniałe zwierzęta pełnią w świecie literatury. Koty i pisarze są w jakiś przedziwny i kosmiczny sposób połączeni ze sobą mistyczną więzią porozumienia. Pomiędzy tymi dwiema osobliwymi rasami już w dalekiej przeszłości zrodziły się pewne zależności – oba okazy prowadzą samotniczy tryb życia, mają swoje sekrety oraz, choć wyglądają na leniwych i ledwo przytomnych, w myślach opracowują plany dotyczące podbicia świata. Z tą różnicą, że jedno z tych stworzeń chce zrobić to za pomocą efektów swojej pracy, a drugie nie pracuje w ogóle, więc bierze pod uwagę jedynie najbardziej ostateczne rozwiązania. Podczas wieczoru obecni będą studiować mistyczne zwyczaje puszystych pupili zawarte przez pisarzy w swoich tekstach. Przygotujcie się na jedno: już nigdy nie popatrzycie na swojego Mruczka z tak obojętnym spojrzeniem jak to, które on sam zwykle rzuca Wam na dzień dobry.

Spotkanie wokół książki Krakauer Burg. Wawel jako ośrodek władzy generalnego gubernatora Hansa Franka w latach 1939–1945 z udziałem dra Marcina Chorązkiego (IPN) oraz prezentacja unikatowych zdjęć z okupacyjnego Krakowa
4 kwietnia. godz. 18.00
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
Prowadzenie: Marta Półtorak

Najnowsza książka niemieckiego historyka Dietera Schenka Krakuer Burg to historia Wawelu podczas okupacji, zamienionego przez Niemców na centrum władzy Generalnego Gubernatorstwa. Ten okres dziejów zamku nie jest dobrze znany. Poprzez opowieść o Wawelu i ponad stu archiwalnych zdjęć autor Dieter Schenk szkicuje w sposób niezwykle ciekawy historię Krakowa podczas okupacji. Prof. Jan K. Ostrowski (Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu) napisał w przedmowie między innymi: „Podstawową cechą książki jest wielka uczciwość, z jaką przedstawiono wydarzenia trudne i stanowiące źródło głębokich kompleksów dla każdego Niemca, starającego się podjąć rozliczenie z dziedzictwem III Rzeszy”.

Promocja tomiku Jerzego Kronholda Skok w dal (Wydawnictwo Literackie)
5 kwietnia, godz. 18.00
Księgarnia Matras, Rynek Główny 23
Prowadzenie: Adam Zagajewski

Warsztaty komputerowe dla seniorów
6 kwietnia, godz. 10.00
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, al. Pokoju 33

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 zaprasza na bezpłatne warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zdobywać będą umiejętności potrzebne do obsługi Internetu. Podczas pierwszego spotkania przewidziane ćwiczenia pozwalające opanować posługiwanie się myszą komputerową. Z uwagi na ograniczona liczbę miejsc osoby zainteresowane kursem proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12 414 26 01).

Wystawa Witaj, drogi wrogu!
Od 7 kwietnia do 13 maja w godzinach otwarcia Goethe-Institut
Goethe-Institut, Rynek Główny 20

Wystawa prezentuje wybór ponad sześćdziesięciu książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych, poruszających w subtelny i przystępny dla najmłodszych czytelników sposób temat konfliktów wojennych i emigracji. Wiele z prezentowanych książek należy już do klasyki literatury dziecięcej, większość jednak to tytuły opublikowane w ostatnich latach. Książki we wrażliwy sposób opowiadają o wojennej codzienności, ucieczce, prześladowaniach, zagrożeniach i strzeżonych granicach. Wskazują na przyczyny konfliktów i przemocy, tj. ksenofobię, przesądy czy nadużywanie władzy. Pokazują także, że możliwy jest świat bez wrogości, w którym panują zasady tolerancji, wzajemnego szacunku i otwartości na innych. Przesłaniem prezentowanych książek jest bowiem wizja pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów. Wystawę książek i ilustracji przygotowała Międzynarodowa Biblioteka dla Młodzieży w Monachium. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in. wydana właśnie przez Wydawnictwo Widnokrąg Emigracja meksykańskich artystów José Manuela Matea i Javiera Martineza Pedra, książki z ilustracjami Davida McKee i Helen Oxenbury, brytyjskich ilustratorów znanych z książek ukazujących się w Wydawnictwie Dwie Siostry, czy książka zilustrowana przez laureata Australijczyka Shaun Tana, laureata Oskara za najlepszy krótkometrażowy film animowany w 2010 roku.

Wstęp wolny.

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone
7 kwietnia, godz. 10.00
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, al. Pokoju 33

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 zaprasza dzieci do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie. Z uwagi na ograniczona liczbę miejsc osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12 414 26 01) lub e-mailowy (filia16@sbpkrakow.pl).

Mroki Czarnobyla – motywy w kulturze i dokumencie. Multimedialna prelekcja dr Aleksandry Łagowskiej
7 kwietnia, godz. 17.30
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13

W kwietniu 2016 roku mija 30 lat od wybuchu reaktora w czarnobylskiej elektrowni. Jedna z największych, a na pewno najsłynniejsza katastrofa nuklearna w dziejach ludzkości dała początek dziesiątkom mitów i legend i zasiała w ludziach niezwykły strach.

Czy Lem był ostatnim futurologiem?
7 kwietnia, godz. 18.30
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Literackie
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego

Dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza – Stanisława Lema – Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński będą dyskutować o perspektywach futurologii oraz o tym, czy Lem ma swoich następców i czy w ogóle może ich mieć.

Futurologia święciła triumfy w połowie ubiegłego wieku. Naszą wyobraźnią zawładnęły wtedy roboty i sztuczna inteligencja, a perspektywą stał się kosmos, galaktyki, gwiazdy i planety. Stanisław Lem, wraz innymi mistrzami futurologii, budził i podsycał w nas domysły i śmiałe wizje przyszłości.

Dziś spoglądamy w kalendarz z lekkim niepokojem, konstatując, że żyjemy w czasach po Odysei KosmicznejPowrocie do przyszłości czy Ubiku. Przyszłość nas onieśmiela, a doświadczenie pokazuje nam, że granice postępu przekraczają granice naszej wyobraźni. Co więc dalej z futurologią? Jaka jest przyszłość naukowego przewidywania przyszłości? Czy w XXI wieku futurologia to już tylko intelektualna zuchwałość?

Dramatorium z Olegiem Pawłowem
7 kwietnia, godz. 20.00
Teatr Barakah, ul. Paulińska 28

Oleg Pawłow to aktualnie jeden z najlepszych, najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych rosyjskich pisarzy. Podczas Dramatorium zostaną zaprezentowane fragmenty Opowieści z ostatnich dni. Trylogia. Akcja wszystkich opowieści toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. Jak pisze wydawca: „Posępny obraz tego czasu, jego grozy i absurdów, ludzkiej niedoli rozjaśnia wysokiej próby czarny humor, sugestywność psychologicznych portretów bohaterów i tak charakterystyczną dla wielkiej rosyjskiej prozy solidarność z prostym, poniżonym, bezbronnym człowiekiem”. To prawdziwa rosyjska literatura!

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.

Prelekcja Kamila Janickiego, redaktora naczelnego Ciekawostek Historycznych, o początkach Państwa Polskiego, pierwszych Piastach i chrzcie Polski
11 kwietnia, godz. 18.30
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz