• 2016-03-10

Short Waves Festival 2016

Od 15 do 20 marca 2016 roku | Fundacja AdArte w Poznaniu

Krótko, intensywnie, emocjonująco. Short Waves Festival już od 15 do 20 marca wypełni Poznań najciekawszymi filmami krótkometrażowymi z całego świata.

„Short Waves Festival 2016” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Short Waves Festival 2016” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Short Waves Festival, czyli najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina, odbędzie się w Poznaniu już po raz ósmy. Tym razem pod hasłem We are open, oznaczającym otwartość na otaczający nas świat, ludzi i nowatorskie pomysły. SWF 2016 to także otwartość pod względem formalnym. Przełamując klasyczny format festiwalu, Short Waves wychodzi poza sztywne ramy czasowe – nie ma początku, nie ma końca. Na Festiwal składa się wiele wydarzeń, odbywających się w trakcie całego roku i na terenie całego kraju. Główny konkurs Festiwalu, Poznań Open, został otwarty dla twórców z całego świata, po raz pierwszy zyskując międzynarodowy charakter.

Oprócz tego SWF to jedyne w swoim rodzaju konkursy Best of Seven i Dances with Camera. Wyjątkowe Random Home Cinema to niepowtarzalne pokazy w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Nie zabraknie także filmów z pogranicza eksperymentu i video-artu w ramach Art Shorts i Poznań Wave. W programie znajdzie się również wiele ciekawych wydarzeń branżowych w ramach Poznań Industry Days oraz warsztatów. Emocji nie zabraknie również w jedynym w swoim rodzaju Klubie Festiwalowym, który kilkukrotnie zmieni swoją lokalizację, aby umożliwić uczestnikom festiwalu wielowymiarowe doświadczenie miasta.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się Kino Fusion, czyli jedyny w swoim rodzaju projekt pobudzający wszystkie zmysły uczestników. W trakcie jednego wieczoru będzie można obejrzeć filmy mistrzów sztuki filmowej: Romana Polańskiego, Themersonów czy Władysława Starewicza, do których muzykę na żywo wykonają pionierzy improwizowanych kompozycji, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, znani szerokiej publiczności jako duet SzaZa. Wszelkie doznania smakowe zapewnią eksperci od gastronomicznych dzieł z FoodLabu Concordia Design i Concordia Taste. Kino Fusion to niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć prawdziwej synergii doznań, stworzona specjalnie, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wytrawnych konsumentów kultury.

Nie tylko początek Short Waves Festival 2016 będzie wyjątkowy. Ostatnie dwa festiwalowe dni to multidyscyplinarny projekt, w ramach którego zostaną zaprezentowane eksperymentalne filmy z całego świata starannie wybrane przez kuratorów, Mario Micaelo i Szymona Stemplewskiego. Przestrzeń Centrum Amarant zostanie zaaranżowana przez team School of Form, którzy zadbają o to, aby nie zabrakło wrażeń wizualnych. W przeciwieństwie do klasycznych wystaw sztuki w tym przypadku każdy będzie mógł dosłownie wejść w dzieło sztuki i odczuwać je wszystkimi zmysłami. Z kolei o sferę muzyczną zadba Wosk Sound System.

Konsultacje społeczne to projekt tworzony we współpracy Short Waves Festival z Poznań Film Comission i gabinetem prezydenta miasta Poznania. W ramach pierwszego spotkania, które odbędzie się w piątek 18 marca o g. 17:00 zaproszeni goście, Marcin Kostaszuk, Marcin Adamczak, Michał Gramacki oraz Szymon Stemplewski zamierzają zainicjować dyskusję o filmowej przyszłości Poznania oraz działaniach, które mogą pobudzić lokalną branżę filmową. W trakcie festiwalu odbędzie się pierwsza część projektu, kiedy zostanie założony adres e-mail, na który osoby zainteresowane będą mogły wysyłać propozycje zagadnień, które zostaną podjęte na drugim spotkaniu 12 kwietnia.

„Short Waves Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Short Waves Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ósma edycja Short Waves Festival to także zupełnie nowe cykle pokazów: Polish Wave oraz Od morza do morza. Polish Wave, czyli krótkometrażowa reprezentacja Polski to podzielony na trzy sekcje przegląd twórczości młodych polskich filmowców. Trzy programy: fabularny, dokumentalny i eksperymentalny wzajemnie się uzupełniają i dopełniają tworząc najbardziej adekwatny obraz tego, co najbardziej interesujące w świecie polskiego krótkiego metrażu. Z kolei cykl Od morza do morza przybliży widzom dorobek kinematografii bułgarskiej i rumuńskiej, a całość dopełnią animacje z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Short Waves Festival 2016
Od 15 do 20 marca 2016 roku
Fundacja AdArte
Poznań

Dodaj komentarz