• 2016-04-27

Transfer

Od 30 kwietnia do 22 maja 2016 roku | Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku

To wielopokoleniowa ekspozycja prezentująca twórczość artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Przekrojowa ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów – doktorantów zaproszonych do wspólnej prezentacji.

Iwona Demko, „Dzielna Dziewica”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Demko, „Dzielna Dziewica”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród nich znalazły się dzieła rzeźbiarzy, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70., oraz przedstawicieli najmłodszego pokolenia twórców już obecnych w środowisku artystycznym, choć nie będących pedagogami. Planowana od blisko dziecięciu lat wystawa znajduje swój pozytywny finał w wyjątkowej przestrzeni ekspozycyjnej Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku, dając możliwość zarówno interesującej aranżacji ekspozycji jak również szansę na wyeksponowanie różnorodnych postaw artystycznych i kierunków poszukiwań.

Przeniesienie na drugi koniec Polski dużej wystawy rzeźby to wyzwanie logistyczne, ale też niezwykła szansa by poprzez stworzenie nowej kolekcji dzieł, złożonej z prac już znanych w obiegu krakowskim, a także tych najnowszych – przygotować propozycję wystawienniczą, która pozwoli zaistnieć dokonaniom krakowskiego środowiska w świadomości nowych odbiorców: rozpoznać profil, specyfikę i aktualną kondycję wydziału. Uczestnikom wystawy umożliwi to zobaczenie własnych dokonań z dystansu, w innym kontekście: przestrzeni, miejsca i teoretycznej refleksji jaka niechybnie będzie rodzić się wraz z czasem jej trwania.

Czesław Dźwigaj, Pomnik Tolerancji na wzgórzu Armon Hanatziv w Jerozolimie, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Dźwigaj, Pomnik Tolerancji na wzgórzu Armon Hanatziv w Jerozolimie, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transfer przenosi dzieła w ich fizycznej, materialnej postaci wraz z ich ideowym, intelektualnym oraz duchowym potencjałem. Potwierdza możliwość funkcjonowania w twórczym zapale bardzo odmiennych koncepcji artystycznych w niewielkim skądinąd środowisku akademickim pokazując, że radykalne różnice nie przekreślają indywidualnej drogi, a wręcz sprzyjają twórczym napięciom.

Bogusz Salwiński, „Fetysz”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusz Salwiński, „Fetysz”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jeszcze innym znaczeniu wystawa pozwala autorom nadbudować własne doświadczenia poprzez pryzmat wymagającej oceny innego środowiska akademickiego. To spotkanie nie zamyka i nie podsumowuje – transfer otwiera inne perspektywy i mamy nadzieje przełoży się nowe wartości zarówno w sztuce jak i wzajemnych relacjach.

Tekst: prof. Ewa Janus, Prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Transfer  wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Od 30 kwietnia do 22 maja 2016 roku
Wernisaż: 29 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00
Kurator wystawy: prof. Ewa Janus
Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku

Dodaj komentarz