• 2016-05-18

Adam Wsiołkowski & Marcin Kowalik: 66/33

Od 20 maja do 15 lipca 2016 roku | Galeria Dystans w Krakowie

Nowa przestrzeń artystyczna na mapie Krakowa chce wykrywać nowe trendy, wspierać młodych artystów na drodze rozwoju i umożliwiać im prezentację twórczości w przyjaznym otoczeniu. W ciągu najbliższych 10 lat Galeria Dystans zamierza stać się prężnie działającą instytucją kulturalną, która wpisze się w czołówkę organizacji sprzedających i promujących polską sztukę współczesną – nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Lokalizacja w samym centrum Krakowa sprawia, że będzie dostępna dla każdego. Ambicją założycieli jest, by przestrzeń stała się wyjątkowym miejscem o randze europejskiej.

Marcin Kowalik, „Miood Toxic” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Kowalik, „Miood Toxic” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Dystans, paradoksalnie, chcemy skracać dystans między widzami a sztuką. Stawiamy sobie za cel przybliżanie ludziom polskiej sztuki współczesnej. Z jednej strony chcemy wspierać artystów, z drugiej popularyzować kupowanie obrazów – zachęcać nie tylko do poznawania malarstwa, ale również do wieszania prac, które się podobają, na własnych ścianach – mówi Karol Szpar, założyciel Galerii.

Wystawa 66/33 to pokaz malarstwa mistrza i ucznia, o których wieku informuje jej „ułamkowy” tytuł. Mistrz to Adam Wsiołkowski – wybitny artysta malarz, profesor i były rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ubiegłoroczny laureat Nagrody Miasta Krakowa.

Marcin Wsiołkowski, „Miasto nieznane IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Wsiołkowski, „Miasto nieznane IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczeń to Marcin Kowalik – jego były student, później doktorant a obecnie asystent w pracowni malarstwa, niedawny stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa, wysoko notowany w Kompasie Młodej Sztuki. Poznali się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, połączył ich widok na Stary Kleparz. Mistrzowsko-uczniowska relacja przybrała z czasem charakter bardziej partnerski. Uczeń stał się asystentem i partnerem w projektach artystycznych.

Marcin Kowalik, „Wulkan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Kowalik, „Wulkan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ta wystawa jest rodzajem konfrontacji – wydajemy się na żer. Każdy może przyjść zobaczyć, co wynika z naszej wieloletniej współpracy. To jest pomysł nieco ryzykowny i odważny, bo ludzie mogą powiedzieć, że widać, że Marcin jest moim uczniem, że go ,,zjadłem”, ale też mogą zobaczyć, że tak właśnie nie jest. Dla Marcina wszystko jest inspirujące, on pochłania to, co widzi. Ode mnie też coś na pewno „zassał”, ale i tak przerobił na swoje –  wyznaje Adam Wsiołkowski.

Prace obu artystów opierają się na grze przestrzenności, struktur geometrycznych i wyrafinowanych kolorów, należą jednak do zupełnie różnych, indywidualnie wypracowanych stylów. Ekspozycja w najmłodszej krakowskiej galerii będzie drugą edycją projektu, za który jej autorzy uhonorowani zostali w 2015 roku Nagrodą Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI. Wystawie, na której zobaczymy obrazy artystów z ostatnich lat, towarzyszy bogato ilustrowany katalog z tekstami Basi Belami i Jamesa Hopkina z londyńskiego – „Guardiana”.

Adam Wsiołkowski & Marcin Kowalik: 66/33
Od 20 maja do 15 lipca 2016 roku
Wernisaż: 20 maja 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Dystans
Kraków

Dodaj komentarz