• 2016-05-18

7. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster

Od 20 do 22 maja 2016 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster poświęcona jest sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Celem tego wydarzenia jest ukazanie różnorodności postaw twórczych oraz poszukiwanie cech charakterystycznych ukraińskiego dizajnu.

3Z (źródło: materiały prasowe organizatora)

3Z (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aby jak najszerzej zaprezentować grafikę użytkową z tego kraju, na festiwalu będzie można zobaczyć zarówno prace dojrzałych artystów zajmujących ugruntowaną rolę w kształtowaniu stylistyki ukraińskiego dizajnu, takich jak Olega Veklenko, Nikolaya Kovalenko, Oleksiija Chekala, jak i młodych twórców działających w takich studiach, jak Grafprom, 3Z i Vikavita lub prowadzących niezależną działalność projektową, jak Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska czy Andriy Shewchenko.

Obok prac odnoszących się do tradycji grafiki projektowej i wykorzystujących elementy kaligrafii i rysunku, na festiwalu prezentowane będą także kompozycje bazujące na nowoczesnych technologiach. Pytanie, które chcą postawić organizatorzy, dotyczy tego, jak dalece projektowanie graficzne twórców ukraińskich czerpie z tradycji, a w jakim stopniu scala się z globalnymi trendami współczesnego dizajnu.

Grafprom (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafprom (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kluczowym elementem tegorocznej edycji Plastra będą wystawy: indywidualny pokaz prac Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów Design vs Crisis, typograficzna wystawa Typua oraz ekspozycja Open Design, ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych. Festiwalowi będzie towarzyszyć instalacja site-specific, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.

Andrij Shevchenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrij Shevchenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja Survival Design

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.

Warsztaty 
Dwa dni festiwalu wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Vika Vita (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vika Vita (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz