• 2016-05-16

9. Festiwal Filmowy Wisła

Od 19 do 26 maja 2016 roku | Kino Pięć Gwiazd na Pawieleckiej, Kino Iluzjon w Moskwie

Festiwal Filmów Polskich Wisła odbędzie się już po raz dziewiąty. W ciągu 8 dni trwania Festiwalu moskiewska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najlepsze polskie produkcje ostatnich dwóch lat. Filmy prezentowane będą na ekranach kin: Pięć Gwiazd na Pawieleckiej oraz Iluzjon, w którym oprócz projekcji filmowych odbędzie się również uroczyste otwarcie Festiwalu.

„Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz promocji znakomitych ekranizacji polskich twórców za granicą organizatorzy starają się, aby z roku na rok jakości prezentowanych materiałów były coraz lepsze – robią staranny przegląd polskiej branży filmowej i reagują na nowe trendy i potrzeby kin w Rosji i moskiewskiej publiczności.

Jak co roku prym wiedzie Sekcja Konkursowa, a w niej 12 najlepszych, fabularnych filmów autorskich. Nominowane w Konkursie tytuły to: Anatomia zła Jacka Bromskiego, Demon Marcina Wrony, Karbala Krzysztofa Łukaszewicza czy Hiszpanka Łukasza Barczyka.

Na ekranach moskiewskiego kina Pięć Gwiazd na Pawieleckiej pojawią się również: Intruz Magnusa von Horna, Obce Niebo Dariusza Gajewskiego, Ziarno Prawdy Borysa Lankosza czy Między nami dobrze jest Grzegorza Jarzyny. Wydarzenie otworzy najnowsza ekranizacja Kingi Dębskiej – Moje córki krowy. Wszystkie filmy walczyć będą o statuetkę Słonia – prestiżową nagrodę Izby Znawców i Krytyków Filmowych w Rosji oraz Nagrodę Publiczności.

Najnowsze polskie produkcje oprócz sekcji konkursowej zaprezentuje Panorama Nowego Kina, w ramach której tegoroczny hit – Planeta Singli, komedia romantyczna Mitji Okorn. Na moskiewską publiczność czekać będziemy również z Listami do M. 2, reżyserii Macieja Dejczera, na który z pewnością, po znakomicie przyjętej pierwszej części, czekają.

9. Festiwal Filmów Polskich Wisła – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Filmów Polskich Wisła – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz tego warszawskie życie nocne będzie można podziwiać w pięknie nakręconym Warsaw by Night Natalii Korynckiej-Gruz, a Bartosz Prokopowicz w Chemii da widzom okazję, by podziwiać młodą i utalentowaną Agnieszkę Żulewską, laureatkę tegorocznej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Organizatorzy nie zapomnieli również o przeszłości i najzdolniejszych twórcach polskiej branży filmowej. Co roku Wisła przypomina najlepsze ekranizacje filmowe znanych mistrzów. W tegorocznym programie na pewno nie zabraknie najwybitniejszych dzieł Krzysztofa Kieślowskiego, pokazywanych z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera. Moskiewscy widzowie zobaczą najważniejsze dzieła wybitnego artysty, z tryptykiem Trzy Kolory na czele.

„Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal nie obyłby się również bez młodego pokolenia filmowców, czyli studenckich prób przekazu rzeczywistości. Na Wiśle zaprezentowane zostaną najlepsze etiudy szkolne ze Studia Munka, Warszawskiej Szkoły Filmowej, dyplomy Festiwalu Łodzią po Wiśle oraz filmy z Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych.

We współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstała sekcja Teatr na ekranie, w której ramach widzowie obejrzą część projektu Teatroteka, będącego cyklem ekranizacji polskiej „młodej” dramaturgii teatralnej.

W kinie Pięć Gwiazd na Pawieleckiej pojawią się najlepsze telewizyjne nagrania młodych twórców, m.in.: Wasza Wysokość Agnieszki Smoczyńskiej, Zakład doświadczalny Solidarność Adama Sajnuka czy Miss HIV Krzysztofa Czeczota.

9. Festiwal Filmowy Wisła
Od 19 do 26 maja 2016 roku
Kino Pięć Gwiazd na Pawieleckiej, Kino Iluzjon
Moskwa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR