• 2016-05-10

Irwin. Planting seeds

Od 13 maja do 17 lipca 2016 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia odbędzie się kolejny etap międzynarodowego projektu poświęconego słoweńskiej grupie Irwin i jej strategiom kolaboracyjnym. Poprzednie wystawy w ramach cyklu odbyły się w Galleria Civica di Modena we Włoszech wiosną 2014 roku oraz w Kunsthalle Osnabruck w Niemczech jesienią 2015 roku.

Irwin „Dreams and Conflicts”, fot. Igor Andjelič (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irwin „Dreams and Conflicts”, fot. Igor Andjelič (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zobaczymy najważniejsze prace słoweńskiego kolektywu stanowiące analizę  projektów artystycznych grupy w przestrzeni publicznej. Zawłaszczenie reklamy i filmu, jak też atrybutów narodowych, które Irwin nieustannie dekonstruuje, to niektóre ze strategii artystycznych grupy przedstawionych na wystawie.

Znajdziemy na niej również zdjęcia, instalacje i prace wideo, będące wynikiem ponad 30 lat współpracy Irwin zarówno z najbardziej wpływowymi artystami i myślicielami naszych czasów, jak również ze zwykłymi obywatelami.

Irwin, „Creditlines”, fot. Bojan Brecelj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irwin, „Creditlines”, fot. Bojan Brecelj (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wystawy zostanie otwarte Biuro Paszportowe Państwa NSK State in Time, w którym można będzie złożyć wniosek o paszport utopijnego kraju, który powstał w 1992 roku.

Podobnie jak miało to miejsce w przeszłości – m.in. w Moskwie w 1992 roku i w Nowym Jorku w 2012 roku – również w gdańskiej Łaźni osoby utożsamiające się z konstytucyjnymi zasadami NSK State in Time takimi jak równe szanse bez względu na pochodzenie etniczne czy narodowe, orientację seksualną czy zapatrywania religijne będą mogły stać się jego obywatelami. W Łaźni zobaczymy ponadto dokumentację najważniejszych prac IRWIN, takich jak cykl Transcentrala, Nowy Jork, Moskwa, Lublana.

Historia słoweńskiego kolektywu artystycznego rozpoczyna się w 1983 roku od spontanicznej współpracy młodych artystów związanych z lublańską sceną punk i graffiti. Dušan Mandič, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek i Borut Vogelnik powołali do życia grupę Rrose Irwin Sélavy, której nazwa pochodzi od żeńskiego pseudonimu Marcela Duchampa.

Irwin, „Was ist Kunst”, fot. Bojan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irwin, „Was ist Kunst”, fot. Bojan (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1984 roku, we współpracy z zespołem Laibach i trupą teatralną Gledališče sester Scipion Nasice, założyli oni szerszy kolektyw artystyczny znany pod nazwą Neue Slowenische Kunst (NSK, niem. Nowa Słoweńska Sztuka), który później wchłaniał kolejne kolektywy artystyczne o zainteresowaniach wahających się od grafiki i wideo artu po filozofię.

Ich praca, wyróżniająca się ciętym humorem i wyraźnym poczuciem wieloznaczności, wyraża skomplikowane i subtelne związki między sztuką a ideologią. Członkowie grupy żyją i pracują w Lublanie.

Podczas wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, na którym będą obecni również artyści.

Irwin. Planting Seeds
Od 13 maja do 17 lipca 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godz. 18.00
Kuratorki: Julia Draganović i Claudia Löffelholz, LaRete Art Projects
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Dodaj komentarz