• 2016-05-05

Kraków – Miasto Literatury UNESCO

Od 1 do 31 maja 2016 roku | Kraków

W maju w Krakowie intensywnie pachnie literaturą! Oprócz wystaw, spotkań autorskich, warsztatów czy spacerów literackich warto wybrać się na interdyscyplinarną konferencję naukową, której tematem będzie filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema, na Festiwal im. Jana Błońskiego poświęcony roli przekładu literackiego oraz krytyki literackiej w zglobalizowanej rzeczywistości czy na „disko-chłostę” w ArtCafe Barakah – recytację tekstów z piosenek disco-polo.

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Papierowe myśli
Od 1 do 31 maja 2016 roku
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59

Biblioteka Główna Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na wystawę prac Ireny Podolak Papierowe myśli: Literatura, pisarze i poeci w obrazach i kolażach. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni. W czwartek 5 maja o godzinie 17.00 autorka prac zaprasza na wernisaż. Wstęp wolny.

Wystawa Zaczarowany las
Od 1 do 31 maja 2016 roku
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 16, ul. Królowej Jadwigi 37b

12 i 19 maja w godzinach od 9.30 do 10.30 wystawie będzie towarzyszyć czytanie książki  A. Maleszki Magiczne drzewo, która tematycznie nawiązuje do wystawy (dzieci kl. III–IV). Wystawa jest wspólnym wydarzeniem filii nr 16 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Krakowie, zorganizowanym w ramach projektu „Biblioteka Przyszłości”. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Wystawa Zaczarowany kufer
Od 1 do 15 maja 2016 roku
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 16, ul. Królowej Jadwigi 37b

Wystawa jest projektem realizowanych w ramach programu „Książki Naszych Marzeń”. Projekt nawiązuje do baśni H.Ch. Andersena Latający kufer. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Jak się rodzi książka
9 maja 2016 roku, godz. 11.00
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 5, ul.Radzikowskiegio 29

Spotkanie poprowadzi Ewa Zalewska, autorka książek dla dzieci oraz animator kultury. Wstęp wolny.

Warsztaty literackie dla przedszkolaków
9 maja, godz. 11.00
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 17, ul. Brodowicza 1

Podczas warsztatów literackich dla przedszkolaków Jak powstaje książka? Nie święci garnki lepią, a Marzenia się spełniają będzie można się przekonać, ile życiowej prawdy jest w przysłowiach, posłuchać o pomysłach bajkowych, szlifowaniu tekstu i współpracy ze wszystkimi, dzięki którym literackie marzenia krakowskiej pisarki dla dzieci – Ewy Stadtműller – udało się zrealizować. Autorka zaprosi też dzieci do wspólnego eksperymentowania nad tworzeniem bajki, legendy, wierszyka czy zagadek.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z organizatorem. Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Drugie Życie Książki – Juwenalia
9 maja 2016 roku, godz. 13.00–14.00
Kampus 600-lecia Odnowienia UJ, ul. Gronostajowa 3

Wystawa ilustracji Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno
Od 9 do 31 maja 2016 roku
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 3, ul. Komorowskiego 11

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.

Bajkowy sposób na rozwijanie mowy
11 maja 2016 roku, godz. 17.00
Nowohucka Biblioteka Publiczna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, os. Zgody 7

Podczas spotkania dla rodzin Bajkowy sposób nowy na rozwijanie mowy poruszony zostanie temat zaburzeń i zagrożeń logopedycznych. Uczestnicy wezmą udział w warsztacie logopedycznym z wykorzystaniem multimediów prowadzonym przez mgr Dorotę Bełtkiewicz. Wstęp wolny.

Spotkanie z Michałem Koziołem
11 maja 2016 roku, godz. 19.00
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59

Michał Kozioł, autor książki Wokół Biprostalu, będzie pierwszym gościem w ramach cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy, który został objęty patronatem Rady Dzielnicy V Krowodrzy. Spotkanie poprowadzi Łukasz Mańczyk. Wstęp wolny.

Warsztaty poetyckie dla młodzieży I Ty możesz zostać poetą
12 maja 2016 roku, godz. 9.00
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 4, ul. Dietla 80

Warsztaty poetyckie poprowadzi Aneta Kielan – krakowska poetka z duszy i z serca. Uczestnicy zajęć rozmawiać będą o współczesnej poezji i przede wszystkim pracować nad swoimi tekstami, szlifować je, by potem zaprezentować wszystkim uczestnikom warsztatów. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc osoby zainteresowane warsztatami proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje„.

Być jak Wiking – poznajemy Ludzi Północy
12 maja 2016 roku, godz. 8.30
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100

Spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami plastycznymi

Śródmiejska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów młodszych klas szkolnych do świata Wikingów. Uczestnicy ze starych gazet przygotują namiastkę hełmu jarla, będą handlować szklanymi paciorkami, pisząc na tekturze własne imiona wykorzystają inskrypcje, a jako szanujący się Wikingowie wykonają własne amulety szczęścia. Będzie można również samemu spróbować soku jabłkowego zamiast składać go bogu w ofierze. A co jeszcze czekać będzie na uczestników tego spotkania, organizatorzy nie zdradzają. Warto przyjść i samemu się przekonać. Może się okazać, że czasem błędnie wierzymy w mity związane z Wikingami.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu proszone są o wcześniejszą informację telefoniczną (12 417 22 73) lub e-mailową (filia19@sbpkrakow.pl).

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Spotykanie edukacyjno-literackie dla przedszkolaków
12 maja 2016 roku, godz. 10.00
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 34, ul. Opolska 37

Przedmiotem spotykania Rodzinne radości i smuteczki na kartach niejednej książeczki będą rozmowy o rodzinie z wykorzystaniem odpowiednio dobranej literatury. Na spotkaniu z dziećmi w wieku przedszkolnym będą czytane fragmenty książek B. Andrzejczuk Opowiastki Familijne, czyli pół godziny dla rodziny. Wstęp wolny.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz