• 2016-05-12

Turandot

13 maja 2016 roku | Teatr Wielki w Łodzi

Elena Baramova: bułgarska solistka. Ukończyła Narodową Akademię Muzyczną im. Panczo Władigerowa w Sofii, w klasie profesor Konstancji Waczkowej. Następnie studiowała w rzymskiej Akademii Borisa Christowa, gdzie kształciła się na kursach mistrzowskich Mirelli Parutto. Od 2001 roku kontynuowała naukę u bułgarskiej sopranistki o międzynarodowej sławie, Gheny Dimitrovej. Wraz z nią występowała na koncertach w Bułgarii, Wiedniu, Pradze i Budapeszcie. Elena Baramova jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych, w tym m.in.: Julián Gayarre International Singing Competition w Pampelunie (Hiszpania), Christo Brambarov International Competition, Festiwalu Pieśni Węgierskiej i Bułgarskiej.

„Turandot”, reż. Adolf Weltschek, fot. Maciej Piąsta – zdjęcia z próby generalnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turandot”, reż. Adolf Weltschek, fot. Maciej Piąsta – zdjęcia z próby generalnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jee Hye Han: koreańska śpiewaczka Jee Hye Han szybko zdobyła sławę jednej z najciekawszych sopranistek dramatycznych swojego pokolenia. Występowała już na wielu najważniejszych światowych scenach. W wieku 28 lat zadebiutowała jako Turandot w produkcji zrealizowanej przez Hungarian State Opera w Budapeszcie, co wywołało wyjątkową sensację w świecie operowym. Dzięki dotychczasowym osiągnięciom artystka jest postrzegana na świecie jako jedna z najlepszych koreańskich śpiewaczek.

Lilla Lee: urodziła się w Yeongcheon w Korei Południowej, dorastała w Seulu. Zafascynowana muzyką i Europą postanowiła uczyć się śpiewu w Mediolanie. W 2003 roku ukończyła tamtejsze Konserwatorium, mając już za sobą pierwsze występy na scenie Teatro alla Scala, w chórze pod batutą Gianluigiego Gelmettiego. Początkowo śpiewała mezzosopranem. Kształciła się także na kursach mistrzowskich w Akademii Śpiewu im. Arturo Toscaniniego w Parmie. Zaśpiewała główną partię w operze komicznej Lo matrimonio annascuso Leonarda Leo. 

Agnieszka Kuk: artystka rodem z Bukowiny Tatrzańskiej. Ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Agnieszki Monasterskiej. Zadebiutowała w 1998 jako Pierwsza Dama w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta. Kolejne jej role sceniczne to Gianetta w Napoju miłosnym  G. Donizettiego, tytułowa Dydona w operze Dydona i Eneasz, Mystery w operze The Fairy Queen Henry’ego Purcela pod dyrekcją Poula Esswooda oraz Pierwszy kwiat w Parsifalu Ryszarda Wagnera pod batutą Pawła Przytockiego.

Charles Kim: po zwycięstwach w wielu lokalnych konkursach sukces odniesiony w konkursie Shizuoka International Opera Competition zapewnił Charlesowi Kimowi międzynarodowy rozgłos. Zaowocowało to zaproszeniem przez maestro Gustava Kuhna do udziału w kierowanym przez niego konkursie Tiroler Festspiele Erl, gdzie młody tenor miał możliwość pracy z Manfredem Jungiem. Swoje umiejętności śpiewak rozwijał następnie pod okiem Eddy Moser, Rene Kollo i Kurta Molla. Charles Kim studiował na uniwersytecie w Seulu i w Curtis Institute of Music w Filadelfii. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych zdobył główną nagrodę w Metropolitan Opera Competition. Po zdobyciu dyplomu w 2003 roku przeniósł się do Niemiec, gdzie rozpoczął karierę w operze w Dortmundzie.

James Lee: urodził się w Korei Południowej. Śpiew studiował na uniwersytecie w Yeungnam Kyongsan oraz w Akademii Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie. James Lee jest laureatem wielu konkursów: International Singing Competition / Masters of Lyrical Art, 4th Edition Valentin Teodorian w Bukareszcie, Opern Air Festival Gars am Kamp-Austria (2012), nagrody specjalnej Teatrul Muzical Nae Leonard-Galati podczas International Music Competition Vox Artis w Sibiu w Rumunii (2012), Concorso Lirico Internazionale Beniamino Gigli jr. w Rzymie (2012) oraz Riccardo Zandonai Concorso Internazionale per Giovani Cantanti Lirici w Riva del Garda we Włoszech (2013).

Tomasz Kuk: Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. W.J. Śmietany. Laureat licznych krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych, zdobył m.in.: I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994), II nagrodę oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym im. H. Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju (1996), III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. A. Sari w Nowym Sączu (1997). W 1999 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego (Caltanissetta, Włochy), I nagrodę zdobył też podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki  w Warszawie. Artysta ma w swoim dorobku wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych (wśród nich m.in. wykonania Stabat Mater A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, Mszy Es-dur  F. Schuberta pod dyrekcją W. Michniewskiego, Requiem W.A. Mozarta, Requiem G. Verdiego pod dyrekcją T. Wojciechowskiego).

„Turandot”, reż. Adolf Weltschek, fot. Maciej Piąsta – zdjęcia z próby generalnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turandot”, reż. Adolf Weltschek, fot. Maciej Piąsta – zdjęcia z próby generalnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizatorzy:

 • kierownictwo muzyczne: Antoni Wit
 • inscenizacja: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
 • reżyseria: Adolf Weltschek
 • dekoracje: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
 • kostiumy: Małgorzata Zwolińska
 • choreografia: Anna Siwczyk
 • przygotowanie chóru: Dawid Jarząb
 • przygotowanie chóru dziecięcego: Macjej Salski
 • reżyseria świateł: Adolf Weltschek
 • asystent kostiumologa: Elżbieta Panek-Szewczyk
 • producent: Łukasz Mitka

Obsada ogólna:

 • Turandot: Elena Baramova, Jee Hye Han, Lilla Lee
 • Kalaf: Charles Kim, Tomasz Kuk, James Lee
 • Timur: Piotr Nowacki, Grzegorz Szostak, Robet Ulatowski
 • Liu: Patrycja Krzeszowska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Dorota Wójcik
 • Mandaryn: Andrzej Kostrzewski, Patryk Rymanowski
 • Ping: Arkadiusz Anyszka, Łukasz Motkowicz
 • Pang: Aleksander Kunach, Aleksander Zuchowicz
 • Pong: Łukasz Gaj, Adam Sobierajski
 • Cesarz: Krzysztof Marciniak

Turandot
Premiera: 13 maja 2016 roku
Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz