• 2016-06-06

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16

Od 9 do 12 czerwca 2016 roku | Litewskie Centrum Wystawowe i Kongresowe LITEXPO w Wilnie

Największe w krajach bałtyckich wydarzenie w dziedzinie sztuk wizualnych ma w tym roku szczególnie bogaty program. Goście targów zapoznają się z 60 galeriami z 12 krajów i będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16 (źródło: materiały prasowe organizatora)

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku maja kurator polskiego programu na Targach ArtVilnius’16 prof. dr Raminta Jurėnaitė, ekipa audycji Durys atsidaro Litewskiego Radia i Telewizji, ekspert w dziedzinie sztuki Ernestas Parulskis oraz łotewscy dziennikarze z portalu internetowego Arterritory.com odbyli wizytę studyjną do Polski w celu bliższego zapoznania się z galeriami z Warszawy i Krakowa uczestniczącymi w Targach. Podróż odbyła się dzięki pomocy Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Intrygująca scena artystyczna Warszawy

Organizatorzy ArtVilnius’16 podczas wizyty do Polski jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z pracami polskich artystów, które będą eksponowane w Wilnie. Galeria lokal_30 jest jedną z najważniejszych prywatnych galerii sztuki współczesnej w Warszawie. Podczas Targów zaprezentuje prace Natalii LL. Uczestnicy targów zobaczą również prace Karoliny Breguły, Filipa Berendta oraz Zuzanny Janin. Założycielka galerii lokal_30, a jednocześnie znana artystka Zuzanna Janin poinformowała, że na targi ArtVilnius’16 przywiezie jedną z najnowszych swoich prac – olbrzymie drony, skonstruowanie z części samochodu VolvoV70 Cross Country.

Ten model samochodu dla większości osób kojarzy się z rodziną, bezpieczeństwem i kulturą XX wieku. Po pocięciu tego samochodu skonstruowałam drony, które już nie są odzwierciedleniem takiej bezpiecznej epoki. Wkraczają do niej drony, które mają być pomocne, ale jednocześnie są niebezpieczne, a czasami nawet stają się bronią – opowiada założycielka galerii lokal_30, Zuzanna Janin.

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna”,1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna”,1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Czułość, która istnieje już od sześciu lat, przed miesiącem przeniosła się do nowego lokalu na warszawskiej starówce. Właściciel galerii artysta Jan Zamoyski mówi, że ta nowa lokalizacja jest swoistym eksperymentem, gdyż galeria specjalizuje się w fotografii współczesnej, a siedzibę ma na starówce.

Ekipa ArtVilnius’16 odwiedziła w Warszawie także galerię m2, w której właścicielka Matylda Prus zaprezentowała malarstwo Marcina Zawickiego. W twórczości polskiego artysty dominuje intrygujące łączenie martwych natur z zaskakującymi detalami. Z galerią m2 do Wilna przybędzie również artysta Grzegorz Sztwiertnia. W swojej pracowni pokazał cykl Tarcyce/Targoids. Posługując się techniką malarstwa olejnego artysta na kwadratowych płótnach prezentuje widoki jakby operowanej rany postrzałowej.

Marcin Zawicki, „Bez tytułu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zawicki, „Bez tytułu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romantyka i krakowskie wampiry

Do targów ArtVilnius’16 szykują się także galerie krakowskie. Galeria Zderzak zaprasza na tajemniczą i najbardziej romantyczną wystawę. Kierowniczka galerii Marta Tarabula zdradza, że widzowie będą błądzili w szczególnym labiryncie, gdzie zetkną się z pięcioma różnymi tematami – od wampirów do lunatyków. Na wystawie zostaną przedstawione prace pięciu polskich artystów: urodzonego w Wilnie Andrzeja Wróblewskiego, Moniki Szwed, Cyryla Polaczka, Piotra Jarosa oraz Łukasza Stokłosy, którego prace zostały uwzględnione w istotnej publikacji 100 artystów jutra. Przygotowujący wystawę Wampiry z Krakowa kurator Jan Michalski twierdzi, że będzie to najbardziej romantyczna wystawa w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Łukasz Stokłosa, „Wywiad z wampirem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa, „Wywiad z wampirem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nierzadko krakowskie galerie mieszczą się w blokach, nie mają rzucających się w oczy wywieszek, ale na otwarciach wystaw potrafią zgromadzić się setki widzów. Nietypowe przestrzenie są wykorzystywane przez ich właścicieli niezwykle twórczo, dlatego galerie działają na zasadzie swoistej sieci społecznej. Właściciele galerii F.A.I.T. Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki opowiadają, że prowadzona w mieszkaniu galeria ma dużo zalet. Wykorzystuje się nie tylko możliwość nietradycyjnego eksponowania, ale także przestrzeń staje się miejscem różnych spotkań, a prowadzony w galerii bar jest jednym z dodatkowym źródłem przyciągania.

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16 (źródło: materiały prasowe organizatora)

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największa krakowska instytucja związana ze sztuką współczesną – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie przywozi do Wilna kolekcję najważniejszych polskich twórców. W zbiorach MOCAK-u znajdują się m. in. prace takich twórców jak Marina Abramovič, Sarah Lucas, Ai Weiwei, Mirosław Bałka, Paweł Althamer czy litewskiego twórcy Artūrasa Raily.

W tegorocznej edycji ArtVilnius’16 wezmą udział galerie z Warszawy: lokal_30, Czułość, m2, Stalowa, Apteka Sztuki, Le Guern. Kraków będą reprezentować Galeria Zderzak, F.A.I.T. oraz Art Agenda Nova. Swój udział w wydarzeniu potwierdziły również instytucje publiczne: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Godziny otwarcia targów ArtVilnius’16:

  • 9 czerwca: wstęp biletowany od godz. 15.00 do godz. 20.00
  • 10 czerwca: 11.30–20.00
  • 11 czerwca: 11.30–20.00
  • 12 czerwca: 11.30–18.00

VII Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’16
Od 9 do 12 czerwca 2016 roku
Litewskie Centrum Wystawowe i Kongresowe LITEXPO
Wilno

Dodaj komentarz