• 2016-06-04

Duda Gracz 75

Od 10 czerwca do 28 sierpnia 2016 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Wystawa Duda Gracz 75 to największa od kilkunastu lat prezentacja prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku, Jerzego Dudy Gracza. W ramach ekspozycji, zorganizowanej z okazji 75 rocznicy urodzin nieżyjącego już artysty, będzie można zobaczyć ponad 250 dzieł – w tym, oprócz najbardziej znanych cykli i obrazów, także wczesne prace z okresu studiów oraz rzadziej prezentowane prace graficzne. Zaprezentowane zostaną zarówno prace malarskie, jak i grafiki i szkice tego kontrowersyjnego i bezkompromisowego twórcy.

Jerzy Duda-Gracz, „Motyw polski / Golgota – 4” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz, „Motyw polski / Golgota – 4” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie organizatorzy zapraszają na wykład o twórczości Jerzego Dudy Gracza, który wygłosi córka artysty, Agata Duda Gracz.

Wyjątkowym akcentem wieczoru będzie też premierowe wykonanie suity skomponowanej przez jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów, Zbigniewa Namysłowskiego, w hołdzie Jerzemu Dudzie Graczowi – wykona ją Zbigniew Namysłowski Quintet w składzie: Zbigniew Namysłowski (saksofony – alt, sopranino), Jacek Namysłowski (puzon), Sławomir Jaskułke (fortepian), Andrzej Święs (bas) i Sebastian Kuchczyński (bębny).

Jerzy Duda-Gracz, „Godzina błękitnego zmierzchu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz, „Godzina błękitnego zmierzchu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda Gracz (1941–2004) to malarz, rysownik, scenograf, pedagog. W 1968 roku ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych (filia w Katowicach), gdzie od roku 1976 do 1982 uczył malarstwa i rysunku. W latach 1992–2001 był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a następnie do 2004 roku profesorem na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Artysta o niezwykłym warsztacie malarskim. Zyskał miano twórcy niepokornego i kontrowersyjnego, płynącego pod prąd trendów i gustów. Krytyka określała go jako satyryka i publicystę. Najwnikliwszy obserwator Polski, na którą, jak mawiał, był chory. Jeden z największych polskich malarzy XX wieku.

Jerzy Duda-Gracz, „Załęcze – moje kochania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz, „Załęcze – moje kochania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak pisał o sobie: Inspiruje mnie życie. Wszystko, co robię, jest ściśle związane z rzeczywistością, która mnie otacza. Maluję świat, w którym się znalazłem, w sposób będący wynikiem ukształtowania mnie przez niego, a więc jedno zależy od drugiego. Gdybym urodził się w Niemczech czy Australii, to malowałbym Niemców i Aborygenów w sposób w jaki ich kultura i cywilizacja wpływałaby na mnie w tamtych warunkach. Nie bez znaczenia byłby stosunek do mnie jako jednostki. Mówiąc więc inaczej, zmieniłyby się zewnętrznie oznaki, a istota problemu, człowiek i jego uwikłania w rzeczywistość, pozostałyby takie same…

Jerzy Duda-Gracz, „Obraz 3009, 3010, 3011” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz, „Obraz 3009, 3010, 3011” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorzy: Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, Wacław Kuczma Współpraca: Agata Duda Gracz, Wilma Duda Gracz Duda Gracz 75  Otwarcie wystawy: 10 czerwca, godz. 19.00 Wykład Agaty Dudy Gracz: 10 czerwca, godz. 17.30, sala kinowa Koncert kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego: 10 czerwca, godz. 20.30, sala kinowa

Dodaj komentarz