Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów

Od 23 do 26 czerwca 2016 roku | Centrum Kultury w Lublinie

Od 23 do 26 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie będą trwały 3. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów. To inicjatywa, która powstała w ramach projektu Lubelski Salon Artystyczny działającego w Centrum Kultury w Lublinie. Na jego program składają się recitale, głównie aktorskie i spektakle muzyczne. Prezentowane są arcydzieła sceniczne, łączące osobliwe treści z muzyką, utwory słowno-muzyczne, w których istotna jest aktorska interpretacja tekstu wraz z ekspresją środków muzycznych.

Wystawa Doroty Mościbrodzkiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Doroty Mościbrodzkiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zakładają, że niepowtarzalnego znaczenia słowom nadają muzyczne dźwięki dopełnione ekspresją artystyczną ich wykonawców oraz że tego rodzaju sztuka trafnie i przekonująco przekazuje to, co sprawia, że wartości stają się bardziej atrakcyjne. Celem festiwalu jest propagowanie gatunków muzycznych takich jak poezja śpiewana, piosenka aktorska, a także promowanie młodych talentów wokalno-muzycznych. Wydarzenie przebiega w kilku uzupełniających się merytorycznie odsłonach: W czterech ścianach – prezentowany w Sali Widowiskowej Centrum Kultury oraz w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur Scena otwarta – bezpłatne wydarzenia w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie Spotkania – spotkania z wybitnymi twórcami ambitnej sztuki śpiewanej i literackiej.

Wystawa | Dorota Julianna Mościbrodzka | Życie w Zenicie. Od słowa do słowa
Otwarcie wystawy: 23 czerwca 2016 roku, godz. 16.00 | Sala Mała CK | wstęp wolny

Wystawa Życie w Zenicie. Od słowa do słowa jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP. Nie są to jednak czysto dokumentacyjne kadry. Dla autorki podstawowym tworzywem od lat pozostaje słowo i to właśnie ono niezmiennie stanowi dla niej punkt wyjścia do fotograficznej opowieści. Od słowa zaczyna się każda zatrzymana w kadrze historia, obraz jest przekładany na pierwsze strofy opowiadania, zaś każdy z kadrów, z których składa się wystawa, jest początkiem osobnej historii. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie – wszak fotografia jest zapisem nie tylko świata zewnętrznego, ale i spojrzeniem na osobę autora, co w wypadku Doroty Julianny Mościbrodzkiej – poetki i fotografa – związane jest z głęboką potrzebą przeniknięcia się dwóch materii – słowa i obrazu. Stąd pomysł, aby wystawa Życie w Zenicie. Od słowa do słowa była połączeniem zdjęć i tekstów poetyckich.

Wystawa Doroty Mościbrodzkiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Doroty Mościbrodzkiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ów nierozerwalny związek w pracach Doroty Julianny Mościbrodzkiej zwrócił uwagę fotograf, znakomity portrecista, Bolesław Lutosławski:

Ona nie fotografuje, żeby zatrzymać w kadrze chwile. To poetka, która pisze poemat o mieście. W którą stronę kieruje swój wzrok, podyktowane jest jej wielką wrażliwością i umiejętnością dostrzegania elementów pozornie nieistotnych. Wydobywa je i łączy, żeby zbudować z nich strofę.

Moja fascynacja fotografią zaczęła się od dźwięku. Jako kilkulatka po kryjomu otwierałam komodę, w której przechowywane były dwa analogowe aparaty. W żadnym od dawna nie było już kliszy, ale to nie miało dla mnie znaczenia. Wciskałam spust i wsłuchiwałam się w trzask migawki. O tym, że magia fotografii nie kryje się jedynie w owym dźwięku, przekonałam się dużo później. / Dorota Julianna Mościbrodzka

Dorota Mościbrodzka, fot. Doro E. Brojek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Mościbrodzka, fot. Doro E. Brojek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie |­ Dorota Julianna Mościbrodzka
23 czerwca 2016 roku, godz. 16.00 | Sala Mała CK | wstęp wolny | prowadzenie: Grażyna Lutosławska

Dorota Julianna Mościbrodzka ­ pisze wiersze (jest autorką trzech tomików poetyckich) i od kilku lat fotografuje. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Jej pasją jest dokumentowanie wydarzeń kulturalnych i społecznych oraz tworzenie portretów. Od 2014 roku fotografuje powstawanie kolejnych odcinków słuchowiska Grażyny Lutosławskiej Bazarek (emitowanego na antenie Polskiego Radia Lublin), w którym gra także rolę Anki. Przez ponad siedem lat była wolontariuszem lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Pracuje jako kustosz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Tłumaczy też z języka rosyjskiego (m.in. wiersze i sztuki teatralne).

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz