• 2016-06-30

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

Od 6 do 10 lipca 2016 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach od 6 do 10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawi się 150 artystów z 10 krajów świata, reprezentujących 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise, UK Subs czy Easy Star All Stars.

Diablo Swing Orchestra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diablo Swing Orchestra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku Lublin zamieni się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom. Fundamentem Innych Brzmień pozostaje niezmiennie wysoka jakość artystyczna, kreatywność oraz idea twórczego poszukiwania w sztuce. Podczas festiwalu jazz i klasyka przenikają się z awangardą i elektroniką, etniczne motywy spod znaku world music mieszają się z ostrym brzmieniem przesterowanych gitar, reggae i hip hop spotykają improwizowaną muzykę instrumentalną. Wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

W tym roku Lublin odwiedzą kolejni artyści, będący pionierami bądź liderami w swoich gatunkach i stylistykach. Jedną z gwiazd nadchodzącej edycji będzie zjawiskowa i niezwykle spektakularna Shibusashirazu Orchestra. Ten ponad trzydziestoosobowy big band tworzy na scenie prawdziwie niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej i dopełniając to wszystko piękną scenografią i kostiumami. Ich koncerty to prawdziwa uczta dla zmysłów i szalona zabawa przez ponad 2 godziny. Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się kolejna z gwiazd festiwalu – grupa Tortoise. Artyści z Chicago to w zgodnej opinii krytyków muzycznych jeden z najważniejszych zespołów post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Ich koncerty to również przeżycie z gatunku tych niepowtarzalnych. Znakomite brzmienie, wirtuozeria wykonania, śmiałe pomysły aranżacyjne i rozbudowane transowe kompozycje to po prostu światowa klasa.

Carnival Youth (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnival Youth (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejnym z headlinerów jest nowojorski kolektyw Easy Star All Stars. Znakiem firmowym amerykanów jest branie na warsztat wybranych albumów legend światowej muzyki takich jak Pink Floyd, Radiohead, The Beatles czy Michael Jackson. Ich reggae’owe i dubowe aranżacje znanych utworów podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Koncertowo Easy Star All Stars to ogromny ładunek pozytywnej energii, radość z obcowania z żywą muzyką i świetny, naturalny  kontakt z publicznością. Listę gwiazd tegorocznej edycji festiwalu zamyka legenda brytyjskiej sceny alternatywnej, zespół UK Subs. Prekursorzy punk rocka, wymieniani jednym tchem obok The Clash, Sex Pistols czy The Stranglers, hucznie świętują w tym roku 40-lecie swojej działalności. Grupa założona i nieprzerwanie dowodzona przez Charliego Harpera od 1976 roku, wciąż stanowi o sile i popularności gatunku.

Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycją festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał słynny niemiecki label Staubgold. Założona i dowodzona przez Markusa Detmera oficyna, to dziś uznana i doceniana marka na europejskim rynku muzyki alternatywnej. Staubgold zaczynał w latach 90-tych od wydawania głównie niemieckiej elektroniki i awangardy, by z biegiem lat rozszerzyć działalność na inne regiony świata oraz nowe gatunki i style muzyczne. W bogatym katalogu wytwórni możemy znaleźć tak wybitnych artystów jak choćby muzycy związani z kultową formacją Can, Faust, Klangwart czy Kammerflimmer Kollektief. Poza samym Markusem Detmerem (na festiwalu zaprezentuje obszerny, przekrojowy dj set Staubgold Special), pojawią się też dwa znakomite składy. Wspomniany już wcześniej Kammerflimmer Kollektief oraz trio Aksak, w składzie: Jaki Liebezeit, Holger Mertin i Józef Suchy.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz