• 2016-06-09

Tony Cragg. Rzeźba

Od 11 czerwca do 30 października 2016 roku | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Na wystawie w Orońsku, która jest największą do tej pory prezentacją twórczości Tony’ego Cragga w Polsce, będzie można zobaczyć ponad 40 różnorodnych rzeźb z lat 1984–2015. Składają się one na całościowy obraz sztuki artysty. Rzeźbom towarzyszą zestawy rysunków i akwarel.

Tony Cragg, „Early Forms #1”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg, „Early Forms #1”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg urodził się w 1949 w Liverpoolu. Jest jednym z najsłynniejszych rzeźbiarzy na świecie. Wraz z kilkoma innymi artystami współtworzy potęgę brytyjskiej sztuki. Ukończył Wimbledon School of Art (1970–1973) i Royal School of Art w Londynie (1973–1977). W ciągu ostatnich trzech dekad jego prace pokazywano w wielu prestiżowych muzeach, galeriach i parkach rzeźby, takich jak Kröller-Müller Museum, Yorkshire Sculpture Park, Muzeum Luwr, Galerie Belvedere w Wiedniu, na Biennale CAFA w Pekinie, Biennale w Sydney, Muzeum Sztuki w Limie, Biennale w Wenecji, kilkakrotnie na Documenta w Kassel w Niemczech.

W 1988 roku Tony Cragg reprezentował Wielką Brytanię na 43. Biennale w Wenecji. W tym samym roku otrzymał też prestiżową Nagrodę Turnera w Londynie, a w 2002 został Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Był profesorem École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Metz we Francji (1976) na Uniwersytecie Sztuki (Universität der Künste, UdK) w Berlinie (2001–2006) oraz przez długie lata profesorem i rektorem Akademii Sztuki w Düsseldorfie. Artysta od 1977 roku mieszka i pracuje w Wuppertalu, gdzie założył swoje studio. Od 2006 roku prowadzi tam Park Rzeźby Waldfrieden, położony w krajobrazowym rezerwacie przyrody. Artysta od 1979 roku współpracuje z londyńską Lisson Gallery.

Tony Cragg, „Helixhead #01”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg, „Helixhead #01”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już podczas studiów w Royal College of Art uwagę artysty przyciągnęli tacy twórcy jak Joseph Beuys, Mario Merz czy Richard Long. Jego myślenie o sztuce kształtowali też przedstawiciele włoskiego arte povera. Cechą, która wcześnie ujawniła się w jego twórczości, a następnie była kontynuowana w następnych dekadach, jest jego innowacyjny stosunek do użytego materiału.

Tony Cragg, „Instant”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg, „Instant”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początkowo używał rzeczy znalezionych, gotowych, składając z nich nowe całości, jak na przykład obiekt Minster z 1988 roku. W latach 90. Cragga zaczynają pociągać klasyczne materiały rzeźbiarskie i organiczny świat natury. W tym czasie artysta studiuje twórczość takich mistrzów jak Naum Gabo, Constantin Brâncuşi, a także sztukę brytyjskiego klasyka XX wieku, Henry’ego Moore’a. Z brązu, drewna, kamienia, szkła, ceramiki, eleganckiej stali nierdzewnej czy żywicy tworzy organiczne formy, które podlegają rotacji, perforowaniu, kompresji bądź innemu przekształceniu.

Tony Cragg, „Ever After”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg, „Ever After”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta czerpie inspiracje z rozmaitych źródeł, a także z różnych dziedzin nauki. Biologia, tak jak chemia czy fizyka, mają wpływ na jego krytyczne myślenie o rzeźbie. Dzieła Tony’ego Cragga, przez wielu uznawane za nową jakość w sztuce, charakteryzuje dynamizm, witalność, malownicze i egzotyczne bogactwo zmysłowych manifestacji materii, zaskakująca różnorodność efektów i niekonwencjonalne użycie materiałów.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce oraz British Council w Warszawie.

Tony Cragg. Rzeźba
Od 11 czerwca do 30 października 2016 roku
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Jarosław Pajek, Bogusław Dobrowolski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

1 komentarz do artykułu “Tony Cragg. Rzeźba”

  1. wspaniała wystawa prac jednego z najlepszych rzeżbiarzy światowych-warta polecenia, szkoda tylko że zupełnie nie zauważona przez Polskie media bo ważniejsze są propozycje prezesa i to jest właśnie Polska kultura-zaścianek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz