• 2016-07-25

Audioriver Independents Worlds Festival

Od 29 do 31 lipca 2016 roku | Płock

Shackleton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shackleton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Crystal Castles to projekt kanadyjskiego producenta i multiinstrumentalisty, Ethana Katha. Jego charakterystyczne, brudne i eksperymentalne brzmienie jest świetnie znane fanom elektroniki i znalazło wielu naśladowców. Ethan w duecie z poprzednią wokalistką, Alice Glass, ma na koncie trzy albumy – wszystkie świetnie przyjęte przez publiczność i media. Debiutancki krążek z 2008 roku magazyn NME umieścił na liście stu najlepszych płyt dekady. Na drugim albumie znalazł się wielki hit Not In Love z Robertem Smithem z The Cure na wokalu. Z kolei III była najpopularniejszą płytą na The Hype Machine i Tumblr w 2012 roku. Alice odeszła z duetu w 2014 roku, a jej miejsce rok później zajęła Edith Frances. Wspomniane we wstępie utwory z jej udziałem już teraz są najpopularniejszymi w sieci kompozycjami w historii Crystal Castles. A to przecież tylko zapowiedź nadchodzącego albumu.

Jaguar Skills (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jaguar Skills (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rich Hawtin po trzech latach wraca na Audioriver. To niezwykły artysta, który z jednej strony rozgrzewa parkiety swoimi setami techno i występami live jako Plastikman, a z drugiej, jest zapraszany przez dyrektora kreatywnego marki Dior do stworzenia audio-wizualnego spektaklu w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czy współtworzenia muzyki do ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Dołóżmy jeszcze fakt, że stale rozwija technologię DJ-ską i mamy obraz człowieka, bez którego dzisiejsza elektronika na pewno wyglądałaby inaczej.

Four Tet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Four Tet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Holenderski Black Sun Empire to wciąż jeden z najmocniejszych kolektywów drum & bassowych na świecie. Nieco lżejszą i bardziej melodyjną wizję gatunku niż trio z Utrechtu ma Seba, który, tak jak w 2009 roku, przyjedzie na Audioriver z Robertem Manosem, czyli wokalistą świetnie znanym fanom połamanych brzmień.

Dubphizix & Strategy, fot. Gary Brown (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dubphizix & Strategy, fot. Gary Brown (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymczasem Cyantific i Xtrah to dwaj artyści drum & bassowi, którzy w tym roku zaliczą swoje płockie debiuty. Cyantific wydał swój pierwszy album w 2006 roku na Hospital Records, a dziś jest przypisany na wyłączność do innej słynnej oficyny – Viper Recordings. Xtrah swój katalog wydawniczy otworzył nieco później, bo w 2011 roku, ale współpracuje z równie prestiżowymi labelami. Nazwy Metalheadz, Ram czy Symmetry mówią same za siebie.

Dillinja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dillinja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Także live na Audioriver wystąpi Antigone, który co prawda grał relatywnie niedawno w Polsce, ale jako DJ. Teraz, francuskiego twórcę mrocznego techno, sygnowanego znakiem takich wytwórni, jak Concrete Music, Construct Re:Form i Token, poznamy od tej drugiej strony. Antigone wydaje również w innym cenionym labelu, Dement3d Records, którego właścicielem jest Francois X i ten artysta także odwiedzi latem Audioriver. W lutym wydali wspólną EP-kę We Move As One (ang. poruszamy się jako jedność), więc organizatorzy uznali, że nie powinno się ich rozdzielać.

Dodaj komentarz