• 2016-07-27

20. Festiwal Szekspirowski

Od 29 lipca do 7 sierpnia 2016 roku | Gdański Teatr Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. To międzynarodowa platforma spotkań twórców i europejskiej publiczności. Wybitne nowe inscenizacje szekspirowskie, debaty krytyków, warsztaty oraz różnorodne wydarzenia towarzyszące jak koncerty, wystawy, performanse, spektakle taneczne i uliczne, stand-upy, spotkania z artystami i próby otwarte.

Forced Entertainment, „Complete Works" (fot. Hugo Glendinning, źródło: mat. pras. organizatora)

Forced Entertainment, „Complete Works" (fot. Hugo Glendinning, źródło: mat. pras. organizatora)

W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność oglądać takie gwiazdy jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Podczas 20. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela czy Iranu, a także polskie inscenizacje szekspirowskie – finalistów konkursu o Złotego Yoricka.

Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Szczególnie bogaty będzie też tegoroczny nurt SzekspirOFF, po raz pierwszy w formule konkursowej.

20. Festiwal Szekspirowski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense został objęty programem Shakespeare Lives.

Program (Nurt główny):

Szekspir a cappella, Stanisław Soyka i Cracow Singers (Polska)
Inauguracja Festiwalu
29 lipca, godz. 18.00
Gdański Teatr Szekspirowski

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Williama Szekspira zainspirowały młodych, krakowskich artystów. A zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach, po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek…

O sile i oddziaływaniu tej muzyki najlepiej świadczy fakt, że powraca ona – w zmienionej formie – po 20 latach od powstania pierwszej interpretacji. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira – wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy – w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną, prezentowaną przez zespół Cracow Singers.

Complete works. Table Top Shakespeare, Forced Entertainment (Wielka Brytania)
36 sztuk w 9 dni
Scena Malarnia Teatru Wybrzeże
Reż. Tim Etchells

Dzieła wszystkie w wykonaniu Forced Entertainment to wszystkie sztuki Szekspira skondensowane do 36 spektakli, odegranych za pomocą przedmiotów codziennego użytku, na powierzchni metrowego stołu. Solniczka i pieprzniczka jako król i królowa. Linijka jako książę. Łyżka jako służący. Podpałka – karczmarzem. Butelka wody – gońcem. Każda sztuka zostanie opowiedziana na nowo, współczesnym językiem angielskim, kameralnie i z humorem, budując w naszej wyobraźni barwne przedziwne światy.

Juliusz Cezar. Fragmenty, Socìetas Raffaello Sanzio (Włochy)
30 lipca, godz. 20.00 i 22.00
31 lipca, godz. 19.00 i 21.00
Gdański Teatr Szekspirowski
Reż. Romeo Castellucci

Fascynujące dzieło sztuki w niecodziennej aranżacji przestrzennej. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara, czyli symbol siły, gra starzec; Marka Antoniusza – człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater „…wski”, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku.Widz narażony jest na widok drgających, fałd głosowych, które przywołują na myśl pornograficzne obrazy waginy, sugerując jednocześnie seksualne pochodzenie słów. Ostatecznie to anatomiczne pochodzenie głosu staje się głównym bohaterem tej sceny. W spektaklu Castellucciego słowa wciąż kreują świat, ale nośnikiem znaczeń są ciała aktorów. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji Juliusza Cezara Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku.

„Juliusz Cezar. Fragmenty" (fot. Luca Del Pia, źródło: mat. pras. organizatora)

„Juliusz Cezar. Fragmenty" (fot. Luca Del Pia, źródło: mat. pras. organizatora)

Sen nocy letniej, Teatr Bałtycki Dom (Rosja)
1 sierpnia, godz. 18.00
Duża scena Teatru Wybrzeże
Reż. Silviu Purcărete
(spektakl dla widzów od lat 16 )

To pierwsza produkcja słynnego europejskiego reżysera Silviu Purcărete, zrealizowana w Teatrze Bałtycki Dom w Rosji. Sen Nocy Letniej jest jedną z najbardziej romantycznych komedii Williama Szekspira, pełną magii i wyjątkowych stworzeń, pojawiających się w niej w niezwykły sposób. W interpretacji Purcărete staje się jednak mroczny, niepokojący, nie pozbawiony wątków politycznych. Elfy są żołnierzami, a król elfów – Tezeusz – dyktatorem, który decyduje o tym, kogo poślubi Hermia. Gdy ta wraz z Lizandrem ucieka do lasu, powodem jest nie tylko niespełniona miłość, ale także opresja polityczna i wszechogarniające zło. Las również nie jest miejscem idyllicznym. U Purcărete stworzony jest z żyrandoli, wśród których Demetriusz z bronią w ręku poszukuje zbiegłych kochanków. Mimo takiej konwencji Sen Nocy Letniej w reżyserii Purcărete wciąż pozostaje komedią.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR