• 2016-07-06

33. Festiwal Dźwięki Północy

Od 13 do 17 lipca 2016 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Wydarzenie organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce, mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na mapie Polski. Impreza popularyzuje przede wszystkim muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Na festiwalowej scenie powstaje przestrzeń zarówno dla eksperymentu, jak i wiernej kontynuacji tradycji, wspólnym mianownikiem prezentowanych koncertów pozostaje jednak znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

Basco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy znakomitych artystów z Polski: Vołosi, Kapela Maliszów, Dagadana oraz Skandynawii: Basco (DN/SWE), Aallotar (FIN/USA), Valkyrien Allstars (NOR), Vassvik (NOR), Helene Blum & Harald Haugaard Band (DN). Gwiazdą Festiwalu będzie fiński akordeonista i eksperymentator – Kimmo Pohjonen, promujący swoją najnowszą płytę Sensitive Skin. W bogatym programie Festiwalu oprócz koncertów znajdują się także warsztaty tradycyjne, zabawy taneczne, projekcja filmu, spotkania i prezentacje.

Kapela Maliszów

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Kapela Maliszów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kapela Maliszów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basco

Zaraźliwa energia, wirtuozeria i kreatywność grupy, której korzenie tkwią w żywiołowej skandynawskiej muzyce ludowej zdobyły serca słuchaczy w całej Europie, zachwyconych występami muzyków jako kwartetu i w towarzystwie Big Bandu Radia Duńskiego. Basco to pierwszy ludowy zespół smyczkowy nominowany do prestiżowej nagrody Nordic Music Prize w 2014 r. za ostatni album studyjny „The Remarkable Return of Old Man Basco”. Muzycy Basco stawali na podium tego konkursu – Ale Carr grający na cytrze otrzymał tytuł Muzyka Roku 2013 i Kompozytora Roku 2015, a Hal Parfitt-Murray został Wokalistą Roku 2012. Muzyka Basco jest różnorodna, pełna subtelnych niuansów i piękna, a przy tym żywiołowa. Są w niej opowieści o rozległych krajobrazach, delikatne akcenty i dużo swojskiej, surowej, rytmicznej energii. Jesienią 2014 r. grupa wydała dwa minialbumy: koncertowy – nagrany z Big Bandem Radia Duńskiego oraz płytę z trzema utworami nagranymi wraz z duńsko-norweską wokalistką Jullie Hjetland.

Vołosi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vołosi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vołosi zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory Vołosi są nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3. Vołosi współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo’jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.

Recenzenci zgodnie stwierdzają, że Vołosi wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że Vołosi są uwielbiani zarówno przez przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale i koronowane głowy.

Aallotar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aallotar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aallotar to efekt transatlantyckiej współpracy amerykańskiej skrzypaczki pochodzenia fińskiego Sary Pajunen i fińskiej akordeonistki Teiji Niku, których rodziny mieszkały niegdyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Twórczość Aallotar, oparta na tradycyjnych instrumentach muzyki ludowej Finlandii i społeczności amerykańskiej pochodzenia fińskiego oraz wokalu w języku angielskim i fińskim, to hołd oddany kulturom, z których wywodzą się Pajunen i Niku, a które pomimo elementów wspólnych z czasem oddaliły się od siebie. Aallotar eksploruje powstałe różnice, tworząc nową harmonię za pomocą muzyki, łącząc dźwięki swojskie, a zarazem obce.

Nazwa duetu Aallotar oznacza „nimfę z fal” i jest imieniem postaci z fińskiego poematu epickiego Kalevala.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz