• 2016-07-14

Aleksandra Supińska. REwitalizacje

Od 13 lipca do 7 sierpnia 2016 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

Tytułowe REwitalizacje to próba ożywienia starannie wybranych przez Aleksandrę Supińską obiektów architektonicznych oraz przedstawienie ich w nowy, subiektywny sposób. Artystka zauroczona architekturą przemysłową, potocznie określaną mianem nieciekawej, w swoich pracach odsłania obiekty i miejsca porzucone przez koneserów tradycyjnie pojmowanego piękna. Tym samym nadaje im nowe życie i nową wartość poprzez wprowadzenie ich do świata sztuki, piękna i ekspresji twórczej.

Aleksandra Supińska, „Toruńska”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Supińska, „Toruńska”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Supińska wykonuje swoje prace bez użycia technik komputerowych: ręcznie tworzy matryce, które potem nakładane są warstwowo, dając wrażenie przestrzenności oraz specyficznego napięcia i ruchu. Podstawową techniką, jaką posługuje się artystka jest sitodruk, który przez wiele lat kojarzony był z przemysłem. Stąd ciekawe  powiązanie techniki i tematu.

Jej prace stanowią element wędrówki artystycznej, której celem jest wyizolowanie z tkanki miejskiej brył niezwykłych i niepowtarzalnych oraz próba docenienia kunsztu architektów, którzy w oczach autorki są artystami. Supińska patrzy na dokonania architektury w sposób intymny, pełen osobistej fascynacji.

Aleksandra Supińska, „Mostowe”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Supińska, „Mostowe”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich pracach nie sugeruje konkretnego kontekstu miejsca czy czasu, pozostawiając widza sam na sam z siatką rezonujących między sobą linii. Płaska, zdecydowana kolorystyka grafik i wielkomiejskie implikacje przywodzą na myśl dokonania sztuki popularnej. Poprzez multiplikacje linii oraz uproszczenie i uabstrakcyjnienie brył artystka pragnie nadać powszechnie znanym obiektom nową funkcję i tym samym swoiście je zrewitalizować.

Aleksandra Supińska, „Valencia”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Supińska, „Valencia”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alesandra Supińska (ur. 1989) –  jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do tej pory jej prace były pokazywane na wielu wystawach zbiorowych, również za granicą – w Hiszpanii i Rumunii. REwitalizacje to trzecia wystawa indywidualna artystki, po Metropolitanach w 2011 roku  i Wystawie Indywidualnej Grafik w 2013 roku.

Aleksandra Supińska, REwitalizacje
Od 13 lipca do 7 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 29 lipca 2016 roku, godzina 17.15
Galeria Sztuki w Legnicy (Galeria Ring)

Dodaj komentarz