• 2016-08-05

17. Letnia Akademia Filmowa

Od 5 do 15 sierpnia 2016 roku | Zwierzyniec

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu odbywa się corocznie od 2000 roku, przyciągając każdorazowo około 32 tysiące widzów. Tegoroczna, siedemnasta edycja potrwa od 5 do 15 sierpnia. Te 11 dni wypełnione będzie projekcjami około 300 filmów z całego świata.

17. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

17. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Popularność Festiwalu potwierdzają licznie przybywający goście: filmowcy, dziennikarze, krytycy i pasjonaci filmu. Wiele z filmów pokazywanych w Zwierzyńcu ma tutaj swoje polskie premiery. Dodatkowo odbywają się spotkania warsztatowe w mniejszych grupach seminaryjnych, pokazy plenerowe lafowskich filmów odbywające się na dziedzińcu zabytkowego zwierzynieckiego browaru oraz otwarta scena muzyczna Akademii, na której odbywają się liczne koncerty grup doskonale uzupełniających przekaz festiwalu. Co roku organizatorzy zapewniają też spektakle teatralne i monodramy wystawiane w obiektach LAF-u.

Program filmowy Letniej Akademii Filmowej:

Zgodnie z dotychczasową tradycją, organizatorzy będą kontynuować odkrywanie rzadko obecnych na ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych. Na pierwszym planie znajdzie się cykl Obcy w dom Uchodźcy i imigranci u bram. Czy Europa powinna uchylić im drzwi, czy szczelnie się przed nimi zaryglować? Są ludźmi szukającymi pomocy, czy stanowią zagrożenie? Czy ludzie potrafią jeszcze współczuć tym, którzy na oczach świata przeżywają tragedię, potraktować ich z ewangelicznym przesłaniem? Kiedyś wierzyli w sens porzekadła „Gość w dom, Bóg w dom”. Dzisiaj gość stał się obcym. A gdzie jest Bóg? Nie wiadomo…

Uzupełnieniem tej tematyki będzie jeszcze cykl Świat patrzy na Syrię, od pięciu lat media przynoszą wstrząsające informacje i obrazy z wojny domowej w Syrii. Zbyt szybko ludzie oswoili się z ich treścią. Tragedie ludzi stamtąd stały się codziennością, z którą z czasem świat się pogodził i niewiele robi by zakończyć ten krwawy konflikt. Widzowie wsłuchają się zatem głosów artystów, którzy rzeczywistość syryjską opisują z podwójnej perspektywy: tej przedwojennej i z okresu wojennego szaleństwa.

Cyklem zawierającą egzotykę dla polskich kinomanów zapewne będzie spotkanie Cine con Carne. Kino meksykańskie już dawno przestało występować w roli dostarczyciela atrakcyjnych plenerów dla produkcji sąsiada z północy. W ciągu kilku ostatnich dekad wybiło się na jedną z oryginalnych kinematografii, nie tylko w regionie. Wystarczyło, że do głosu doszło pokolenie utalentowanych twórców, którzy przebili się ze swoimi filmami na światowe ekrany. Wielu z nich trafiło następnie do hollywoodzkiego mainstreamu, ale ich miejsce szybko zajęli kolejni reżyserzy, przyciągający swoimi filmami uwagę. Tacy, jak choćby autorzy prezentowanych w Zwierzyńcu filmów.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, fot. Leszek Skwarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, fot. Leszek Skwarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zwierzyniecki festiwal przyjedzie wielu gości, w tym Antoine Jaccoud, szwajcarski dramaturg, scenarzysta i reżyser. Jako scenarzysta uważa się za ucznia Krzysztofa Kieślowskiego. Filmy według jego scenariuszy realizowane były dotąd nie tylko w Szwajcarii, sięgali po nie również reżyserzy z Włoch, Francji czy Belgii. Nakręcone przy jego współudziale filmy zdobyły szereg nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym trzykrotnie za scenariusz (Lazur, Dom przy autostradzie, Twoja siostra). Poza filmem, pisze także dla teatru i wykłada pisanie scenariusza (m.in. w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Na LAF przyjedzie również Irakliy Kvirikadze, reżyser, scenarzysta, producent i pisarz pochodzący z Gruzji. Jest znany z filmów Luna Papa (1999), 27 utraconych pocałunków (2000) i Granice (1995). Laureat nagród na wielu Festiwalach Filmowych, m.in. w Brukseli, na Avignon Film Festival, czy w Festiwalu Camerimage. Do Zwierzyńca zawita też Mohammad Malas, syryjski filmowiec zajmujący się kręceniem filmów dokumentalnych i fabularnych, które zdobyły międzynarodowe uznanie.

Podczas 17. edycji Letniej Akademii Filmowej organizatorzy zaprezentują wielokrotnie nagradzane filmy, takie jak Sny o mieście (Ahlam el Madina), Noc (Al-lail), Pasja (Bab el makam), Drabina do Damaszku (Soullam ila Dimashk), Sen (al-Manam), Na piasku, pod słońcem (Fawq al-Raml, Taht al-Shams). Nie zabraknie również polskich reżyserów, producentów i aktorów. Przyjadą m.in. Kuba Czekaj, Rafał Rozmus, Przemysław Wojcieszek, Szymon Wróbel, Eugeniusz Gordziejuk, Paweł Łoziński, Konrad Szołajski, Piotr Żurawski, Bartosz Świderski.

Dystrybucja kinowa – niegdyś w Związku Radzieckim, a później w Rosji– przechodziła różne meandry i ma swoje tajemnice. Obok filmów robionych na zamówienie aktualnej władzy, powstawały dzieła artystów obdarzonych niezależnością myślenia. Jedne z nich od razu trafiały na półki, inne na krótko pojawiały się na ekranach, by po poddaniu zmasowanej krytyce szybko z nich zniknąć. A jeszcze inne przemknęły przez nie niezauważone przez nikogo, cierpliwie czekając na szansę spóźnionego odkrycia. W Zwierzyńcu zostaną pokazane niektóre z nich, którym przytrafiły się takie dziwne przypadki w cyklu Biuro odzyskanych filmów.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmów powstaje coraz więcej, ich żywot staje się za to krótszy. Filmami, które zeszły z ekranów interesują się głównie historycy i maniacy kina. Jedne tytuły czas skazuje na szybkie przemijanie, innym daje jeszcze jedną szansę na drugie życie. Wygrzebane z czeluści archiwów filmowych odzyskują na moment swój blask. Czasem dopiero wtedy zostają docenione. Niektóre zyskują nawet status dzieł kultowych, prezentowanych w cyklu Archeologia kina.

Poszukiwanie sacrum, sensu życia, wartości duchowych we współczesnym świecie. Wokół takich wyzwań krążą bohaterowie pokazywanych w cyklu Rekolekcje filmowe. Świat z jednej strony laicyzuje się, z drugiej zagraża mu religijny fanatyzm. Kościół coraz częściej staje się instytucją niż miejscem formatowania wiernych w duchu zasad wiary. Nie lękajcie się?

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji (Filmy w sieci, Klubowy karnet, W polskim obiektywie), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Planete Doc Film Festival, Krakowski Festiwal Filmowy, Etiuda & Anima, Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu, Żydowskie Motywy). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

17. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Od 5 do 15 sierpnia 2016 roku
Zwierzyniec

Dodaj komentarz