• 2016-08-18

5. Artloop Festival

Od 27 sierpnia do 4 września 2016 roku | Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów. Artloop otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami z zakresu sztuk wizualnych.

5. Artloop Festival, wizualizacja Michała Sosińskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Artloop Festival, wizualizacja Michała Sosińskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia po raz pierwszy, eksperymentalnie organizatorzy rezygnują z podziału programu na dotychczasowe sekcje festiwalowe. Wiodącym wydarzeniem edycji jest wystawa, wokół której Kolektyw Kuratorski w składzie: Lena Dula, Małgorzata Gołębiewska, Emilia Orzechowska, Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski buduje dodatkowe działania z zakresu innych sztuk, wprowadzając pokazy filmowe, spotkania warsztatowe czy działania dźwiękowo-muzyczne.

Charakter głównej wystawy Kumulacja jest szczególny. Większość prac zostanie skumulowana na sopockim Molo lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Będzie to pierwsza, realizowaną na taką skalę wystawa sztuki współczesnej z wykorzystaniem przestrzeni tego słynnego turystycznego obiektu. Zaproszenie Kolektywu Kuratorskiego przyjęli: Oskar Dawicki, Mikołaj Długosz, Ada Karczmarczyk, Polen Performance, Magda Starska, Jakub Woynarowski. Zaproszeni artyści odnoszą się do hasła przewodniego festiwalu czyli Kumulacji, wybierając bardzo różnorodne środki wyrazu. Wśród prac znajdą się rzeźby, instalacje, działania performatywne, akcje, powstaną także piosenki. Wszystkie autorskie interpretacje Kumulacji zostaną zaprezentowane premierowo podczas wystawy, którą budują również prace konkursowe realizowane przez Karolinę Balcer, Joannę + Agnieszkę Fluder, Daniela Rumiancewa, Michała Sosińskiego, Dorotę Walentynowicz, Anię + Adama Witkowskich, Xaverego Wolskiego. W ramach współpracy z Miastem Katowice oraz Katowice Street Art Festival swoją instalację wykona Sławek Zbiok Czajkowski. Kuratorem pracy jest Marcin Gołębiewski.

4. Artloop Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Artloop Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybór form filmowych podczas 5. Artloop to subiektywna selekcja obrazów wprost odnoszących się do hasła kumulacja, dokonana przez Ewę Szabłowską i Lenę Dula. Obie kuratorki skoncentrowały się na wybranych znaczeniach / interpretacjach kumulacji, która jako zjawisko trafnie definiuje / komentuje wiele z nośnych problemów współczesnej rzeczywistości.

5. Artloop Festival, wizualizacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Artloop Festival, wizualizacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jako film otwarcia zostanie zaprezentowany zwycięzca Konkursu Filmów o Sztuce podczas ostatniego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty – Magiczna substancję we mnie w reżyserii Jumany Manny oraz film, który uzyskał Specjalne Wyróżnienie – Bardzo romantycznie w reżyserii Melissy Dullius i Gustavo Jahna. Oba filmy zaglądają do nietypowych archiwów: przestrzeni, w których skumulowane zostały emocje i wspomnienia. Palestyńska reżyserka Jumana Manna odkrywa przed nami archiwum etnomuzykologa z lat 30, Roberta Lachmanna – kolekcjonera muzyki arabskiej i sefardyjskiej. Przygląda się jak pozornie niewinna kolekcja ludowych piosenek nabiera politycznego wydźwięku. Choć sama przyjmuje pozycję etnografa, pokazuje jasno, że nawet tytułowa magiczna substancja czyli muzyka nie jest neutralna, a folkowe piosenki mogą być aktem oporu, zależnie od tego kto i w jakim języku je śpiewa, kto nagrywa i kto słucha. Natomiast Bardzo romantycznie – to bardzo intymne archiwum, materialny zapis związku – złożony z prywatnych nagrań, które para artystów kumulowała przez ostatnią dekadę. W filmie opowiadają o swojej przeprowadzce z Brazylii do Berlina, centrum artystycznego wszechświata. Mieszają autentyczne nagrania ze scenami inscenizowanymi, bo po pierwsze: nie zawsze kamera była pod ręką. A po drugie fetyszyzowanie prawdy jest bez sensu. Powstała w ten sposób, po części awangardowa autobiografia, a trochę film o miłości, częściowo esej o życiu artystów w Berlinie i fantazja o możliwościach, jakie otwierają się, gdy zdecydujemy się na uchylenie portalu prowadzącego w inne wymiary.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz