10. Jarmark Jagielloński

Od 12 do 14 sierpnia 2016 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Lublin już po raz dziesiąty będzie gospodarzem Jarmarku Jagiellońskiego – festiwalu, podczas którego miasto tętni życiem i naładowuje baterie na kolejne miesiące. Od rana do późnych godzin nocnych miłośnicy tradycji i różnorodności kultur będą mieli możliwość wziąć udział w wydarzeniach, których wspólnym mianownikiem jest tradycja.

Agnieszka i Mateusz Niwińscy (źródło: mat. pras. organizatora)

Agnieszka i Mateusz Niwińscy (źródło: mat. pras. organizatora)

Jarmark Jagielloński to wyjątkowa okazja do poznania tradycyjnych kultur  z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal składa się z kilku modułów tematycznych, co sprawia że zarówno znawcy sztuki ludowej, jak i osoby dopiero poznające temat, odnajdą w nim coś dla siebie. Warto zajrzeć na Stare Miasto, gdzie spotkamy autentyczną, rzadką i wykonywaną ręcznie sztukę i wyroby rzemiosła tradycyjnego z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi. 250 twórców zaprezentuje m.in. garncarstwo, malarstwo na szkle, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest haft tradycyjny. Prezentowane będą hafty z różnych regionów Polski i Europy – jest ich kilkadziesiąt, każdy inny, każdy wyjątkowy i piękny. Te misternie wykonywane ozdoby obrusów, koszul, serwetek poznamy również na Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego oraz podczas warsztatów i spotkań tematycznych. Z haftem związane będą również wystawy m.in. prezentowana w Galerii Gardzienice wystawa makatki ludowej ze zbiorów Elżbiety Piskorz-Branekovej.

Na Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na Błoniach pod Zamkiem powstanie podwórko zabaw tradycyjnych, w przestrzeni Starego Miasta i na Zamku posłuchamy muzyki i opowieści, a ci którzy lubią zdobywać nowe umiejętności znajdą w programie szereg warsztatów rzemiosła.

Jarmark Rękodzielniczy (fot. Marcin Butryn, źródło: mat. pras. organizatora)

Jarmark Rękodzielniczy (fot. Marcin Butryn, źródło: mat. pras. organizatora)

Jarmarkowe Podwórko to ulubione miejsce dzieci, chociaż rodzice nie ukrywają radości związanej z powrotem do swoich gier z dzieciństwa. To przestrzeń, gdzie króluje gra w gumę, kapsle, hacele czy w klasy. Odnajdziemy tam drewniane klocki Mubabao, bierki, domino i kółko krzyżyk w rozmiarze XXL. Zabawki tradycyjne takie jak klepoki, kurki na pochylni wykonane przez twórców ludowych nie tylko pięknie wyglądają, ale dają szczególnie najmłodszym wiele radości. Odnajdziemy tam również Yurtę Nomadów Kultury, w której będzie można usłyszeć niesamowite Opowieści z walizki, czy wziąć udział w warsztatach stemplowania, robienia kwiatów z bibuły i plecionkarskich. Dookoła Yurty skupione będą również warsztaty dla całych rodzin, między innymi Folkszprycha czy Gry taneczne prowadzone przez Jacka Hałasa. Program muzyczny w tym roku to specjalna produkcja Warsztatów Kultury, organizatora Jarmarku Jagiellońskiego. W koncercie Re: tradycja wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności.

Tęgie Chłopy (źródło: mat. pras. organizatora)

Tęgie Chłopy (źródło: mat. pras. organizatora)

Idea koncertu nawiązuje do projektu filmowego „Szlakiem Kolberga”, podczas którego zainicjowane zostały spotkania artystów pochodzących z różnych środowisk, a muzyka stała się płaszczyzną dialogu. W koncercie wezmą udział m.in. Tymon Tymański, Stanisława Galica-Górkiewicz, Adam Strug, Sławomir Czekalski, Czesław Mozil, Maria Siwiec, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Krzesimir Dębski, Stanisław Głaz i Gaba Kulka. Koncert poprowadzą Agnieszka Obszańska z radiowej Trójki oraz Jacek Hałas – muzyk i śpiewak, animator. Na scenie Jarmarku usłyszymy również artystkę o niezwykłym głosie i charyzmie Joannę Słowińską z zespołem w projekcie Archipelag. To projekt, w którym puls tradycji i energia nowych technologii łączą pieśni wschodniego pogranicza, autorskie kompozycje i tradycyjne obrzędowe pieśni. Na scenie kameralnej Jarmarku wystąpi Maarja Nuut – skrzypaczka i wokalistka z Północnej Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie taneczne, pieśni i opowieści z elektroniką na żywo w celu tworzenia misternych, wielowarstwowych krajobrazów dźwiękowych w strefie gdzie minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z wiejskimi tradycjami muzycznymi.

Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego (fot. M. Pietrusza, źródło: mat. pras. organizatora)

Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego (fot. M. Pietrusza, źródło: mat. pras. organizatora)

Każdego dnia Jarmarku po godzinie 22.00 zagra muzyka do tańca – na jarmarkowych potańcówkach rozbrzmiewać będą oberki, polki, mazurki i fokstroty. W tym roku usłyszymy m.in. Kapelę Jana Wochniaka z tanecznym repertuarem regionu radomskiego, Kapelę Kinaszewską / Strelniki grającą tradycyjną muzykę taneczną z Mazowsza i Małopolski północnej, a przede wszystkim repertuar legendarnego skrzypka Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych czy Gminną Orkiestrę Dętą z Goraja, z którą odbędzie się również spotkanie i wystawa realizowana przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Dorosłych widzów organizatorzy zapraszają na spektakl Teatru Wierszalin Wziołowstąpienie w reżyserii Piotra Tomaszuka. To opowieść o Podlasiu, krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje „zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej.

Potańcówka Jarmarkowa (fot. Tomasz Bylina, źródło: mat. pras. organizatora)

Potańcówka Jarmarkowa (fot. Tomasz Bylina, źródło: mat. pras. organizatora)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

10. Jarmark Jagielloński
Od 12 do 14 sierpnia 2016 roku
Warsztaty Kultury, Miasto Lublin
Lublin

Dodaj komentarz