• 2016-08-09

Kraków – Miasto Literatury UNESCO

Od 1 do 31 sierpnia 2016 roku | Kraków

W sierpniu Miasto Literatury UNESCO zaprasza przede wszystkim na wystawy inspirowane literaturą i postaciami pisarzy: Zuzanną Ginczanką, Miguelem de Cervantesem oraz Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W Teatrze Barakah jak zwykle będzie można doświadczyć, że literatura dzieje się teraz, KBF pokaże nam Kraków Stanisława Wyspiańskiego, a na spotkaniu przedpremierowym dotyczącym książki Luby Winogradowej dowiemy się co nieco na temat nieustraszonych żołnierek ZSRR.

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Kraków – Miasto Literatury UNESCO, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Mądrej głowie dość dwie słowie
Od 1 do 26 sierpnia
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Filia 4, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, os. Zgody 7; Filia 9, os. Tysiąclecia 42; Biblioteka Główna, os. Stalowe 12; Filia 3, os. Kościuszkowskie 5

W ramach cyklu Mądrej głowie dość dwie słowie odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat. Uczestnicy będą mogli wybierać spośród licznych atrakcji – rozwiązywania literackich zagadek i rebusów, literackich kalamburów, zabaw plastycznych inspirowanych ulubionymi książkami… a także karaoke i zabawami tanecznymi. W Filii nr 9 dzieci będą mogły posłuchać opowiadań, poznać znaczenie wybranych przysłów, nauczyć się łamańców językowych, rozwiązywać zagadki i pisać dyktanda oraz poznać gry i zabawy, w które bawili się ich rodzice. Z kolei w Bibliotece Głównej będzie można zaprojektować domek dla ulubionego bohatera, stworzyć zakładkę do książki i wiele, wiele innych.

Wystawa komiksu i ilustracji pt. Miguel W Cervantesie. Teatr cudów
Od 1 do 31 sierpnia
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1

Wystawa została przygotowana z okazji obchodów 400-lecia śmierci Miguela de Cervantesa. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zaznajomienie publiczności z osobą Miguela de Cervantesa – fascynującą postacią historyczną, przyćmioną nieco przez ogromną sławę stworzonych przez siebie dzieł i postaci literackich.

Na wystawie przedstawiono komiks opracowany na podstawie Teatru cudów (El retablo de las maravilas) Cervantesa; elementy fikcji literackiej zostały tu zestawione z sekwencjami biografii pisarza, obrazującymi jego przeżycia i pasje. Wystawa ukazuje również, jak bardzo współczesna była twórczość teatralna Cervantesa, znanego przecież przede wszystkim ze swych osiągnięć na polu powieściopisarstwa.

Śladami powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w fotografii Anny Bubuli
Od 1 do 31 sierpnia
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Filia 1, os. Młodości 8

Nowohucka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii w cyklu Na początku była książka. Uczestnicy będą mieli okazję przypomnieć sobie losy Bohatyrowiczów i Korczyńskich.

Wystawa poświęcona poetce – Zuzannie Ginczance
Do 15 sierpnia
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Józefitów 16

Jej poezję cenili Skamandryci i Witold Gombrowicz, a swoim talentem, niezwykłą osobowością i urodą podbiła serca warszawskiej bohemy. Utwory Zuzanny Ginczanki (Zuzanna Polina Gincburg), polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, są pełne niezwykłej dojrzałości, zarówno warsztatowej, jak i egzystencjalnej. Jej postać, długo zapomniana, staje się dzisiaj źródłem fascynujących inspiracji dla artystów, poetów i badaczy.

Niezwykła postać i twórczość Zuzanny Ginczanki zostanie zaprezentowana poprzez archiwalia z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i fotografie z prywatnego albumu Ginczanki, jak również dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji.

Dramatorium nad morzem
18 sierpnia
Teatr Barakah i ArtCafe Barakah w Krakowie, ul. Paulińska 28

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. „Morze, zapewne wskutek zawartej w nim soli, nadaje szorstkość zewnętrznej powłoce swych sług, lecz zachowuje słodycz ich ducha” – pisał Joseph Conrad. Podczas najbliższego Dramatorium uczestnicy odwiedzą z Paulem Kempem, będącym alter ego Huntera S. Thompsona, wybrzeże Portoryko, przeżyją kilka marynarskich dni z Wesley’em Martinem i Billem Everhartem, bohaterami wydanej po latach powieści Jacka Kerouaca, poznają historię plażowego romansu Amerykanki z Portugalczykiem w opowiadaniu Frederica Prokoscha oraz dowiedzą się co nieco o małżeństwie Marylin Monroe z Arthurem Millerem, które zainspirowało pisarza do napisania Proszę, nie zabijajcie niczego.

Literatura dzieje się teraz! Dlatego też organizatorzy zachęcają do przyniesienia swoich ulubionych tekstów poetyckich, prozatorskich i niedookreślonych dotyczących morza, żeglarzy, statków, rybackich sieci, plaż i wszystkiego, co się z tym wiąże. Uczestnicy przeczytają je tego wieczoru, by literatura działa się teraz, by słowa taranowały głowy, wparowywały bez pardonu, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni, a wokół szary papierosowy dym.

Spacer literacki szlakiem Stanisława Wyspiańskiego
27 sierpnia
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Podczas kolejnego spaceru literackiego uczestnicy będą mieli okazję przejść szlakiem wybitnego polskiego dramaturga i poety.

Przedpremierowe spotkanie wokół książki Luby Winogradowej Nocne Wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera (Wydawnictwo Czarne)
Multimedialny wykład dr Aleksandry Łagowskiej
30 sierpnia, godz. 18.00
Dom Kultury Podgórze w Krakowie, ul. Sokolska 13

Major Marina Raskowa to pierwsza kobieta w ZSRR, która zyskała uprawnienia nawigatora lotniczego. Oddział pod jej dowództwem różnił się jednak od innych wysłanych do walki z nazistami. Była to pierwsza na świecie jednostka bojowa złożona wyłącznie z kobiet. Luba Winogradowa na podstawie rozmów i zachowanych wspomnień weteranek ze słynnego oddziału przedstawia życiorysy nieustraszonych żołnierek, które kochały, walczyły i ginęły za wolność, pokój i kobiecą niezależność.

Chochla Literacka – Brexit z literaturą
31 sierpnia
ArtCafe Barakah w Krakowie, ul. Paulińska 28

Kolejną Literacką Chochlę organizatorzy pragną zadedykować swoim kochanym przyjaciołom z „Jukej”. Brytyjczycy postanowili opuścić Unię Europejską, więc czas dobrać im się do dupy i sprawdzić, co straciliśmy wraz z odejściem Zjednoczonego Królestwa, które ze zjednoczeniem ma obecnie tyle wspólnego, co państwo islamskie z demokracją. Jest do czego się dobierać, bo wśród literatów Brytyjczycy mają takie sławy jak Aldous Huxley, J.R.R Tolkien, Terry Pratchett, George Orwell i wielu, wielu innych bezproduktywnych popaprańców, którzy mieli odwagę i siłę wyznaczać granice i trendy współczesnej łaciny. Nie spodziewajcie się więc łkań i zawodzeń odrzuconej kochanki; zamiast tego dostaniecie twardą rozprawę, pranie brudów i mordobicie z udziałem komornika.

Organizatorzy przypominają o formule, która towarzyszy spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze, jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Kraków – Miasto Literatury UNESCO
Sierpień 2016 roku

Dodaj komentarz