• 2016-08-11

Solidarity of Arts

Od 13 do 27 sierpnia 2016 roku | Gdańsk

Po raz ósmy w Gdańsku odbędzie się festiwal Solidarity of Arts. Rozpocznie się w sobotę 13 sierpnia projektem Podwójne życie Kieślowskiego w Europejskim Centrum Solidarności z udziałem Jerzego Stuhra (wstęp wolny).Tego samego wieczoru 13 sierpnia o 20:30 siódma odsłona formatu + na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: w tym roku widowisko JIMEK+, czyli hip hop symfonicznie i jazzowo, z udziałem Radzimira Dębskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz gości: The Kenny Garrett Quintet, Miuosh, Naturally 7, Kaliber 44, Łona, Webber & The Pimps,  Alune Wade Quintet i Kapela Maliszów.

Radzimir Dębski, fot. Asia Pulko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radzimir Dębski, fot. Asia Pulko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazz to rodzaj muzyki, z którym możesz pozostać w dniu dzisiejszym lub wejść w jutro. Myślę, że jego ojcowie ustanowili standardy i jeśli zdecydujemy się za nimi podążać, to na tym polega nasza wolność. Możemy też obrać inną drogę . Tak, czy inaczej mamy wybór. Moi idole tacy jak Charlie Parker, Sonny Rollins, John Coltrane, Joe Henderson, Wayne Shorter, żeby wymienić tylko kilkoro z nich ustanowili pewien poziom muzyki. Dalej to ja muszę zdecydować co mogę zaoferować, jakie będą moje osobiste doświadczenia – powiedział Kenny Garrett w rozmowie z Sylwią Gutowską.

W koncercie KILAR+ (muzyka klasyczna i filmowa Wojciecha Kilara, również na otwartym powietrzu, nazajutrz po JIMEK+, 14 sierpnia o 20.30) wystapią: Beata Bilińska, Kuba Stankiewicz, Mikołaj Trąbka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) pod batutą Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Kenny Garrett, fot. Jimmy & Dena Katz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kenny Garrett, fot. Jimmy & Dena Katz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto na festiwalu Solidarity of Arts 2016: 17 i 18 sierpnia kolejne filmy w ramach projektu Podwójne życie Kieślowskiego w ECS.

21 sierpnia o godzinie 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej koncert Solidarność kultur – kultura solidarności podczas którego wystąpią: Lena Chamamyan, David Ezra Okonsar, Alevtina Polyakova & Solar Wind, The Teofilović, Anahit Mktrchyan, Olga Pasiecznik, Jarosław Bręk, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jacka Rogali.

27 sierpnia o godzinie 20.00 w Europejskim Centrum Solidarności koncert amerykańskiego kwartetu smyczkowego Kronos Quartet.

Radzimir Dębski to urodzony w Szczecinie muzyk i kompozytor, jako producent muzyczny występujący pod pseudonimem JIMEK. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i University of California Los Angeles (muzyka filmowa i orkiestracja). Od wielu lat komponuje muzykę do filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, festiwali muzycznych, spotów reklamowych i spektakli teatralnych. Szersza publiczność usłyszała o nim w kwietniu 2012 roku, po wygranej w konkursie na remix utworu Beyoncè End of time. Kompozytor pokonał 3000 uczestników, a jego remix znalazł się na płycie artystki 4:The Remix. W 2014 roku otrzymał zamówienie na dwa utwory symfoniczne, które miały swoje prawykonania podczas inauguracji nowego gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W listopadzie 2014 roku ukazał się singiel Prologue będący zapowiedzią debiutanckiej płyty The Best Of. W 2015 roku we współpracy z Miłoszem „Miuoshem” Boryckim i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia nagrał album zatytułowany 2015, na którym znalazł się zapis koncertu nagranego w połowie marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W trakcie koncertu zagrał m.in. medley przebojów hip-hopowych, który opublikował w czerwcu tego samego roku pod nazwą Historia Hip-hopu. Nagranie zostało docenione za granicą, słowa pochwały dla kompozytora wyrazili amerykańscy muzycy M.O.P., Prodigy oraz Pharoahe Monch.

Alune Wade, fot. Anna Rezulak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alune Wade, fot. Anna Rezulak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alune Wade urodził się w Dakarze w 1978 roku. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych afrykańskich gitarzystów basowych, oprócz tego autorem i kompozytorem, wokalistą oraz producentem. Jako siedemnastolatek zaczął grać w prowadzonej przez swojego tatę orkiestrze symfonicznej. Jako osiemnastolatek został stałym basistą jednego z najważniejszych muzyków Afryki, Ismaëla Lo. Później nagrywał i koncertował z takimi artystami jak Youssou N’dour, Bobby McFerrin, Joe Zawinul, Oumou Sangaré, a także Marcus Miller, którego poznał podczas festiwalu Solidarity of Arts w 2014 roku i na którego nominowanym do Grammy albumie Afrodeezia (2015) śpiewa i gra na basie. Również w 2015 roku wydał swój trzeci solowy album Havana Paris Dakar, nagrany z kubańskim pianistą Haroldem Lopez-Nussą, zawierający (zagrane po kubańsku) standardy afrykańskie. W widowisku JIMEK+ wystąpi z zespołem: Leo Genovese (znany gdańskiej publiczności argentyński pianista, tu również wokal), Gregory Louis (perkusja i instrumenty perkusyjne; Francja), Renaud Gensane (trąbka; Madagaskar), Olivier Tshimanga (gitara, wokal; Kongo).

Strony: 1 2

Dodaj komentarz