• 2016-08-25

TIFF Festival 2016. Rivers & Roads

Od 1 do 11 września 2016 roku | Wrocław

TIFF Festival uznawany jest za jedno z trzech najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W tym roku odbędzie się pod hasłem Rivers & Roads i skoncentrowany będzie na tematyce podróży. Dziesięć intensywnych dni festiwalowych stanowić będzie niezwykłą, fotograficzną wyprawę – odbędą się wystawy, pokazy slajdów, debaty, warsztaty oraz spotkania z artystami i kuratorami.

Łukasz Rusznica, „Złota trawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Rusznica, „Złota trawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzon Festiwalu stanowią trzy cykle tematyczne nawiązujące do hasła Rivers & Roads – pierwszy z nich poświęcony jest najbardziej klasycznemu ujęciu, czyli fotografom, którzy tworzą, będąc w drodze, drugi odnosi się do wyobrażonej, metaforycznej peregrynacji, a ostatnia część ma związek z fotografami-emigrantami rejestrującymi swoje nowe otoczenie.

Zawierające się w programie głównym wystawy podzielone zostały na trzy wątki tematyczne: skupiający się na obserwacjach nowych rzeczywistości fotografów (Imigracje/Emigracje), poświęcony podróży do nieistniejących rzeczywistości przez samo medium fotografii (Wyprawy Wyobrażone) oraz stworzony w drodze podczas podróży zainspirowanych przez sam TIFF Festival (W drodze).

Arianna Arcara, Luca Santese Collection Found Photos in Detroit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arianna Arcara, Luca Santese Collection Found Photos in Detroit (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznej sekcji Publikacje organizatorzy postanowili opowiedzieć o wielowątkowości tworzenia książek fotograficznych. Publikacje to trzy wystawy: prezentująca kulturę zinową Zines of the World, organizowana przez Doomed Gallery z Londynu; Meet the Publisher, dająca wgląd w pracę niezależnych wydawców z całego świata oraz Drogi mniej uczęszczane, zgłębiająca motyw przemieszczenia się i podróży. Nowością jest przygotowany we współpracy z magazynem „Fresh From Poland” przegląd makiet książek fotograficznych 1. TIFF x FFP Photobook Dummy Review. Program jak zawsze uzupełnią spotkania, debaty i warsztaty, aby chociaż w części opowiedzieć o bogactwie świata fotografii i książek.

Weronika Wronecka, „Nie chcę już być obrazem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weronika Wronecka, „Nie chcę już być obrazem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja HUB to centrum aktywności okołofestiwalowych. Przyświeca jej idea łączenia ludzi, wymiany myśli, poszerzania horyzontów. To sekcja o fotografii, ale nie tylko. Luźne spotkania znajomych i nieznajomych, spotkania z twórcami, konfrontacja poglądów – działania, których efektem jest TIFF Festival 2016. Główny punkt TIFF HUB to klimatyczna klubogaleria oraz przestrzeń jej towarzysząca. Podwórko przy ul. Ruskiej 46 C wraz z początkiem września zmieni się w Centrum Festiwalowe, które przez 10 dni będzie skupiało wokół siebie sferę towarzyską i informacyjną. Drugim obszarem wymiany doświadczeń będą spotkania z autorami i kuratorami. Odbędą się one bezpośrednio w przestrzeniach wystawienniczych, namacalnie w towarzystwie omawianego tematu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz