• 2016-09-30

Marcin Sauter. Smutek podróży

Od 5 do 30 października 2016 roku | Galeria RING w Legnicy

Wystawa Smutek Podróży powstała z fotografii wykonanych w latach 2005–2016 w wielu krajach świata, m.in. w Armenii, Rosji, Górskim Karabachu, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii, Libanie i Polsce. Ekspozycja w Galerii Sztuki w Legnicy jest premierową prezentacją wystawy w tym kształcie. Wystawę zorganizowała Agencja Zegart.

„Gwatemala”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gwatemala”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sam autor mówi o sobie i wystawie: Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduję czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia. Na przecięciu fascynacji tym co widzę, poczuciem samotności, koniecznym żeby to zobaczyć i tęsknoty za niemożliwym do złożenia krajobrazem z tyłu mojej głowy. Fotografie z wystawy pokazują głównie miejsca, które znajduję w trakcie moich podróży, związanych z pracą filmowca dokumentalisty. W momentach ukradzionych moim filmom.

Marcin Sauter to reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych i fotografik. Urodził się 8 sierpnia 1971 w Bydgoszczy, gdzie mieszka do dziś. Zaczynał jako fotoreporter największych polskich dzienników. Blisko współpracuje, jako realizator projektów fotograficznych, z bydgoskim Teatrem Polskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i autorem wielu znakomitych wystaw, m.in. Wilno – życie codzienneCamerimagePonad niebem czy Kawałki świata, eksponowanej we wrocławskim Arsenale podczas ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008).

„Rosja”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rosja”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sauter jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), prowadzonego pod kierunkiem Marcela Łozińskiego. Szkole Wajdy pozostaje wierny do chwili obecnej, tam realizuje swoje filmy, tam prowadzi zajęcia – jako wykładowca (zarówno w szkole, jak i w tzw. przedszkolu filmowym, czyli warsztatach dla młodych, początkujących dokumentalistów). Jest reżyserem i operatorem ponad 20 filmów dokumentalnych. W 2006 otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP za sukcesy filmowe zagranicą.

„Wałbrzych”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wałbrzych”, fot. Marcin Sauter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Smutek Podróży, Marcin Sauter
Od 5 do 30 października 2016 roku
Wernisaż: 6 października 2016 roku
Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz