• 2016-09-15

Marta Kubiak. Odkroiłam sobie głowę

Od 16 do 30 września 2016 roku | Galeria Miejska we Wrocławiu

Galeria Miejska we Wrocławiu oraz Fundacja Rolanda Gräfe na Rzecz Sztuki i Kultury zapraszają na indywidualną wystawę Marty Kubiak Odkroiłam sobie głowę, która odbędzie się od 16 do 30 września.

Marta Kubiak, „Wyszedłem z morza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kubiak, „Wyszedłem z morza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odkroiłam sobie głowę to pokonkursowa wystawa prac Marty Kubiak, laureatki Nagrody Fundacji Rolanda Gräfe, która w roku 2016 skierowana została do młodych twórców z Wrocławia. Celem Fundacji jest dążenie do integracji i wspólnego porozumienia między krajami Europy Środkowej poprzez wspieranie i upowszechnianie sztuki najnowszej.

Wystawa jest już drugą indywidualną prezentacją prac artystki w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Tym razem obok typowych dla Kubiak prac serigraficznych pokazane zostaną grafiki wykonane w mniej popularnej technice fotopolimeru. Artystka zapoznała się z nią podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozwijała w trakcie stypendium w belgijskim Frans Masereel Centrum w Kasterlee. Efektem jej rezydencji była seria małoformatowych realizacji układających się w formę wizualnego dziennika. Składają się na niego grafiki, do stworzenia których artystka użyła przede wszystkim autorskich fotografii, poddając je następnie graficznym manipulacjom, przetworzeniom i uogólnieniom. „Dziennik” jest zapisem poszczególnych dni spędzonych w belgijskim miasteczku, obrazując jednocześnie zainteresowanie artystki rzeczami noszącymi piętno powszedniości. W swojej sztuce Kubiak nie stara się wynosić tych kategorii ponad to, czym są w swojej istocie. Poprzez afirmatywną postawę zwraca jedynie uwagę na ich obecność, doceniając ich wartość tkwiącą w bezpretensjonalności i zwyczajności. Zainteresowanie tymi elementami ujawniało się już w pierwszych wykonywanych przez Kubiak serigrafiach obrazujących to, co pozornie bez znaczenia.

Marta Kubiak, „Round 1” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kubiak, „Round 1” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na najnowszej wystawie artystka zaprezentuje przede wszystkim prace powstałe w ciągu zaledwie trzech miesięcy poprzedzających ekspozycję. Znajdą się na niej zarówno charakterystyczne wielobarwne serigrafie opracowywane warstwowo, multiplikowane i drobiazgowo niuansowane, tworzące całe serie podobnych przedstawień zatytułowanych: Ozory z kaparami czy Blok ozorkowy, jak i te oszczędniejsze w warstwie plastycznej, traktowane bardziej indywidualnie: Pękło mi serce, Wyszedłem z morza czy Odkroiłam sobie głowę.

Twórcze działania Kubiak są silnie podporządkowane specyfice techniki, którą stosuje. Małoformatowe, czarno-białe fotopolimery, jako względnie nowe medium w warsztacie artystki są wyraźnie uproszczone i operują mocno zsyntetyzowanymi, geometrycznymi formami. Serigrafię natomiast, w której Kubiak pracuje właściwie od początku swojej drogi twórczej i która pod względem warsztatowym jest przez nią doskonale opanowana, cechuje swobodna, impulsywna metoda pracy i pewność w doborze środków.

Marta Kubiak, „Loser” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kubiak, „Loser” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swojej sztuce Kubiak dokonuje nie tylko ważnych przewartościowań na gruncie grafiki warsztatowej, ale powraca także do sedna rzeczy najmniejszych i intymnych, twórczo rozwijając myśl Susan Sontag głoszącą „wszystko, co mi się przydarza daje okazję do rozmyślań”.

Autor tekstu: Małgorzata Micuła

Marta Kubiak | Odkroiłam sobie głowę
Od 16 do 30 września 2016 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz