• 2016-09-27

Michał Gayer. Zmęczone ciało, zamknięte oczy

Od 30 września do 18 października 2016 roku | Hotel andel’s Kraków

Zmęczone ciało, zamknięte oczy to wystawa o komunikacji w bardzo pierwotnym znaczeniu tego słowa. O tym, jak nasze ciało informuje nas o stanie, w jakim się znajduje. Jak odczytujemy nasz stan psychofizyczny. Co powstaje, kiedy próbujemy przekazać to innym, których zmysły na nowo interpretują nadany przez nas komunikat? Jest to też w pewnym sensie próba poszukiwania źródeł emocji i doświadczeń, skłaniających nas do kreacji. Wystawa nawiązuje do artystycznego eksperymentu, którego punkt początkowy wyznaczył performance Michała Gayera wykonany w Gdańsku, na parkingu przed opuszczonym budynkiem.

Michał Gayer, „Ruhnu. Wysychanie”, 2016, slajd, 35 mm (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Michał Gayer, „Ruhnu. Wysychanie”, 2016, slajd, 35 mm (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Artysta po męczącym dniu usiadł w fotelu samochodu i przez dłuższy czas skupiał się na reakcjach swojego ciała i umysłu, notując własne odczucia. Tego momentu nikt nie obserwował, nie powstała obiektywna rejestracja w formie obrazu czy dźwięku. Wszystko działo się w ciele artysty, którego umysł przetwarzał bodźce odbierane przez zmęczone zmysły i formułował na bieżąco ich literacki opis. Na bazie tekstu powstał rysunek w formie diagramu, obrazującego najważniejsze momenty przebiegu „seansu”. Sam wernisaż wystawy będzie kolejnym etapem tego performatywnego eksperymentu i ujawni nowe wersje zapisu i interpretacji podobnego zdarzenia.

Interesujący kontekst tworzy przestrzeń hotelowa, służąca odpoczynkowi, która jest zaprojektowana tak, by służyć odprężeniu ciała i umysłu zmęczonego gościa.

Michał Gayer to artysta-trickster, nieustannie odwracający znaczenia i interpretacje swoich prac. Kiedy wciela się w postać Cowbey Cowboji, jest współczesnym odpowiednikiem kowboja, jednocześnie kontestującego i kontemplującego ulotność miejskiego życia. Innym razem staje się gorliwym rekonstruktorem filtrowanych przez podświadomość skrawków codzienności, jak w przypadku odtworzenia pokoju młodszej siostry (Mieszkanie w pokoju młodszej siostry, 2011).

Interesują go też stany graniczne ludzkiego ciała i umysłu, czego ekstremalnym przykładem było jego podwieszenie się do góry nogami pod sufitem galerii, tak że goście wernisażu dopiero po chwili zauważali odwróconą postać i orientowali się, że nie jest manekinem (Stanie na suficie, 2016).

Michał Gayer, „Stanie na suficie”, 2016, tusz, papier, 508x406 mm (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Michał Gayer, „Stanie na suficie”, 2016, tusz, papier, 508x406 mm (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Michał Gayer urodził się  w 1984 roku i ukończył studia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Powiedzieć o nim, że to artysta multimedialny, to za mało, z zaskakującą bowiem swobodą używa wszelkich możliwych środków i narzędzi sztuki, od tych klasycznych, jak malarstwo czy rysunek, po zaskakujące rozwiązania rzemiosła i inżynierii.

Serdecznie zapraszamy do hotelu andel’s Kraków na wystawę Michała Gayera „Zmęczone ciało, zamknięte oczy” organizowaną przez andel’s Hotel Kraków oraz firmę Warimpex we współpracy z warszawską galerią Monopol

Michał Gayer, „Stanie na suficie”, fot. Sylwester Gałuszka (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Michał Gayer, „Stanie na suficie”, fot. Sylwester Gałuszka (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Michał Gayer. Zmęczone ciało, zamknięte oczy
Wernisaż: 29 września 2016 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 18 października 2016 roku
Kurator: Anna Ciabach
Organizator: Hotel andel’s Kraków, Warimpex
Współpraca: Galeria Monopol w Warszawie
Hotel andel’s Kraków, ul. Pawia 3

Dodaj komentarz