• 2016-10-28

10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Od 3 do 13 listopada 2016 roku | Fundacja Wspieram

Festiwal Sputnik nad Polską zaprasza przede wszystkim na Kino Konkursowe. W tym roku po raz pierwszy odbędą się aż dwa starcia najlepszych produkcji rosyjskiej kinematografii. Oprócz fundamentalnego Konkursu filmów fabularnych, we współpracy z rosyjskim Festiwalem ArtDocFest oraz Szkołą Kina Dokumentalnego Mariny Razbieżkinej, po raz pierwszy przy okazji jubileuszowej edycji Festiwalu powstał Konkurs filmów dokumentalnych Rosja w dokumencie.

„Zadymiarze”, reż. Michaił Mestetskij (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zadymiarze”, reż. Michaił Mestetskij (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W Konkursie filmów fabularnych do walki o Grand Prix Sputnika stanie 16 najciekawszych fabularnych filmów autorskich ostatnich dwóch lat. Będą to produkcje nagradzane i wyróżniane na tegorocznym 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi, filmy triumfujące na 68. MFF w Cannes oraz objawienia 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego Okno na Europę w Wyborgu, wśród których zobaczyć można takie tytuły jak: Dobry chłopiec Oksany Karas, Dotyk wiatru we współpracy reżyserskiej Olgi Wieremiejewej i Jeleny Demidowej, czy O miłości Anny Melikian. Pojawi się również nagrodzony Srebrnym Lwem za najlepszą reżyserię na 73. MFF w Wenecji Raj Andrieja Konczałowskiego, doceniony w Soczi Windykator debiutującego Aleksieja Krasowskiego, Zoologia w reżyserii wybitnego Iwna I. Twierdowskiego oraz film pod tytułem Zadymiarze Michaiła Miestieckiego. Jury, na które składają się: przewodnicząca Kinga Dębska, Anna Kazejak oraz Artur Zaborski nie będzie miało w tym roku łatwego zadania.

Jeszcze trudniej będzie miało Jury, pierwszego w historii Festiwalu Konkursu kina dokumentalnego Rosja w dokumencie, w którym spośród 10 naprawdę niesamowitych tytułów: Hanna Polak, Dorota Roszkowska i Piotr Szygalski wyłonią zwycięzcę nagrody Sputnik. W kolejce po Grand Prix konkursu filmów dokumentalnych ustawiły się takie tytuły jak: 24 śniegi Michaiła Barynina, Mój przyjaciel Boris Niemcow w reżyserii Zosi Rodkiewicz, Pułapka na myszy Kristiny Kwitko, czy Twój brat Kain Iriny Wasilewskiej. Zobaczyć będzie można Męski wybór Jeleny Demidowej oraz Rok literatury reżyserii Olgi Stołpowskiej oraz inne, naprawdę warte głosu produkcje.

„Podróż nie poślubna”, reż. Dmitrij Izmiestjew (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Podróż nie poślubna”, reż. Dmitrij Izmiestjew (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Sekcja Kalejdoskop tradycyjnie przedstawi najgłośniejsze rosyjskie produkcje fabularne różnych gatunków i w tym roku wyjątkowo obfitować będzie w świetne i niepowtarzalne rosyjskie komedie. W programie znajdą się takie tytuły jak: Piątek Jewgienija Szelakina, czy Duch reżyserii Aleksandra Wojtinskiego. Pojawi się także komedia muzyczna pod przewrotnym tytułem Podróż nie poślubna Dmitrija Izmiestiewa, ale również komediodramat Wiery Storożowej Do wynajęcia dom ze wszystkimi niedogodnościami. Zaprezentujemy najnowszy komediodramat Julii Biełej pt. Miejskie ptaszki oraz zbiorowy projekt siedmiu reżyserek w tragikomedii Petersburg. Tylko z Miłości. Sekcja zaprezentuje także film grozy nakręcony przez Pawła Ruminowa, pod tytułem Dislike oraz thriller Sztuka Prawdziwa Renata Dawletjarowa. W mniejszości, ale obowiązkowo pojawi się dramat reżyserii Aleksandra Amirowa pt. Teli i Toli oraz film kryminalny Siergieja Snieżkina  Kontrybucja. Jak co roku filmy we współpracy koprodukcyjnej zaprezentowane zostaną w sekcji Okno na Europę: Program koprodukcji, które przyjadą prosto z Festiwalu w Wyborgu. W tym roku będą to m.in.: Krwawe kły Siergieja Jastrżembskiego nakręcone w koprodukcji z Francją i Kenią, głośny tytuł Witalija Manskiego Pod opieką wiecznego słońca, czy Syndrom Kukiełki Jeleny Chazanowej.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz