• 2016-10-28

10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Od 3 do 13 listopada 2016 roku | Fundacja Wspieram

Ponadto, przegląd dorobku twórczego znanych mistrzów: Retrospektywa filmów Siergieja Sołowiowa z gościnnym udziałem reżysera, który oprócz swoich najznakomitszych dzieł jak: Obca biała i pstrokaty (1986), Assa (1987) i 2-Assa-2 (2009), Czarna róża – znak smutku, czerwona róża – znak miłości (1989) oraz ostatniego filmu Tramp-ki (2016), przywiezie do Warszawy swoją wiedzę i doświadczenie o kinie, którą chętnie podzieli się z widzami Festiwalu na spotkaniach po filmach. 10. Festiwal Sputnik nad Polską w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego wspominać go będzie w Retrospektywie jego twórczości oraz w pokazach dokumentalnych mu poświęconych. Oprócz spadku pozostawionego przez Mistrza, w postaci jego filmów, w warszawskich kinach prezentowane będą takie tytuły jak: Ofiarowanie (1986), Solaris (1972), Andriej Rublow (1966), Dzisiaj przepustki nie będzie (1956), Dziecko wojny (1962) i inne, wybitne dzieła z dorobku twórczego reżysera. Program poświęcony Tarkowskiemu poszerzony zostanie o dokumenty w sekcji 30 Lat bez Tarkowskiego, w której będzie można poznać bliżej samą postać reżysera, zapisy jego życia i pracy.

„Do wynajęcia dom ze wszystkimi niedogodnościami”, reż. Wiera Storożewareż (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Do wynajęcia dom ze wszystkimi niedogodnościami”, reż. Wiera Storożewareż (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W tegorocznym repertuarze pojawi się niezwykły projekt Urodzeni w ZSRR, który polegał na długofalowej obserwacji filmowej życia dzieci urodzonych w Związku Radzieckim. Siergiej Miroszniczienko, reżyser cyklu wybrał dziesięcioro siedmiolatków z różnych zakątków ZSRR: uchodźcę z Azerbejdżanu, niezwykle utalentowaną dziewczynkę pochodzącą z Litwy, córkę wiejskiego duchownego i jej rówieśnika z tej samej wioski, mieszkańca domu dziecka na Syberii, dziewczynkę z Bajkału, dwóch chłopców z Moskwy oraz bliźnięta – brata i siostrę, którzy akurat przeprowadzali się ze Swierdłowska do Izraela. Z każdym z dzieci Miroszniczienko prowadził rozmowy, w czasie których zadawał im niezupełnie dziecinne pytania. Reżyser spotykał się z dziećmi jeszcze trzykrotnie. Przed widzami otwiera się więc wspaniała i unikalna możliwość obserwowania, jak na przestrzeni lat zmieniali się bohaterowie projektu oraz świat wokół nich.

W specjalnej sekcji Najlepsze z najlepszych, zobaczyć będzie można wszystkie dotychczas nagrodzone, wyróżnione i uhonorowane nagrodą publiczności filmy ostatnich 9 edycji: Dureń Jurija Bykowa, Morfina Aleksieja Bałabanowa, Wyspa Pawła Łungina, Żyła sobie baba Andrieja Smirnowa, Jak mam na imię Nigina Sajfułłajewa i wszystkie inne zwycięskie pozycje.

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Po raz pierwszy w warszawskich kinach odbędzie się szeroki przegląd animacji znanych rosyjskich reżyserów i rysowników. Organizatorzy przedstawią Przegląd animacji Jurija Norsztejna, ze słynnym Jerzyk we mgle (1975), Czapla i Żuraw (1974), czy Bitwa nad Kierżeńcem (1971). Pojawi się również Cykl filmów Fiodora Chitruka, w którym do obejrzenia będą: Dam Ci gwiazdkę z nieba (1974), Film, Film, Film (1968), czy Niedźwiadek Toptuś (1964).

Dzieci i młodzież zostaną zaproszeni na pokazy w trzech kategoriach wiekowych, w ramach specjalnych poranków i weekendów Małego Skutnika. Mini Festiwal skierowany jest do dzieci w każdym wieku, prezentowane w ramach niego filmy podzielone są na trzy sekcje wiekowe: Filmy dla najmłodszych (0+), Duże kino dla maluchów (6+) oraz Kino dla młodzieży (14+), dzięki czemu dzieci w różnym wieku łatwo mogą odnaleźć coś dla siebie. Oprócz projekcji kinowych, podczas sputnikowych weekendów na najmłodszą część widowni w kinie Luna czeka moc atrakcji takich jak całodzienne animacje, przedstawienia teatralne, warsztaty kosmiczne, interaktywne zabawy grafiiti, czy greenboxem. Oprócz tego organizowane są warsztaty językowe oraz filmowe poprzez które dzieci mogą bliżej poznać język i kulturę wschodnich sąsiadów.

„Dislike”, reż. Paweł Ruminow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dislike”, reż. Paweł Ruminow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Oprócz wspaniałych rosyjskich filmów Festiwal co roku daje szansę bliższego obcowania z kulturą Wschodu. W tym roku będzie to możliwe dzięki petersburskiej formacji Oligarkh, znakomici muzycy wystąpią w warszawskim Klubie Miłość, przed grupą zagra suport – inspirujący się twórczością głównej gwiazdy – znany DJ Avtomat z projektem Pleśni. Po raz pierwszy, we współpracy z Klubem Komediowym powstała Bitwa na dubbingi w rosyjskiej przestrzeni międzygalaktycznej, czy Teatr Improwizacji Klancyk. Baśnie ludów Syberii opowie niesamowita bajarka Magda Polkowska.

10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Od 3 do 13 listopada 2016 roku
Kina: Luna oraz Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz