• 2016-10-10

Europejski Festiwal Szkła 2016

Od 17 października do 10 listopada 2016 roku | Galeria BB, Fundacja Fly with Art

Już po raz piąty artyści i entuzjaści sztuki szkła spotkają się we Wrocławiu na Europejskim Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Z każdym rokiem festiwal wywołuje coraz większe zainteresowanie w Polsce i za granicą i powoli wyrasta na najważniejszą w Europie cykliczną imprezę związaną ze sztuką szkła.

Kalina Bańka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kalina Bańka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy: Anita Bialic i prof. Kazimierz Pawlak zapraszają do udziału w festiwalowych wydarzeniach wybitnych europejskich artystów szkła, którzy są przedstawicielami trzech pokoleń.

Chcemy w ten sposób pokazać, jak wielkie możliwości stwarza szkło w tworzeniu dziel sztuki. Jednocześnie śledzimy zmiany zachodzące w wykorzystaniu tego materiału na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – podkreśla Kazimierz Pawlak.

Najważniejszym wydarzeniem Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” jest wystawa główna, co roku na inny temat, prezentowana w historycznej Sali Sesyjnej na Dworcu Wrocław Główny oraz w Galerii Miejskiej w Łodzi, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i w Galerii Sztuki w Legnicy.

Tegorocznej wystawie głównej, Dr Jekyll and Mrs Hyde, towarzyszą wystawy organizowane w dziesięciu wrocławskich galeriach, m.in. Debiut Festiwalu w Galerii Arttrakt, na której zostaną zaprezentowane prace czeskiego projektanta, Sebastiána Kitzbergera, nominowanego w 2015 roku do nagrody Odkrycie Roku, Czech Grand Design Awards oraz Where is my Paradise?; indywidualna wystawa wybitnego japońskiego artysty, zamieszkałego w Niemczech Shige Fujishiro w galerii SiC! BWA Wrocław.

W ramach festiwalu odbędzie się także międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła oraz liczne projekty artystyczne i edukacyjne: Szkło w przestrzeni Miejskiej Wrocławia, Szklana Witryna, Szklany Autobus, Dni Otwarte w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w dolnośląskich pracowniach szkła, warsztaty szklarskie. W czasie tegorocznego festiwalu, w Szklany Weekend, 15 i 16 października wszystkie galerie prezentujące wystawy w ramach festiwalu będą otwarte.

Magdalena Kucharska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Kucharska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Festiwal Szkła jest organizowany od 2012 r., corocznie w październiku, przez Galerię BB i Fundację Fly with Art, w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski. Projekt festiwalu został włączony do aplikacji miasta Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury 2016.

Javier Blanco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Javier Blanco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dr Jekyll and Mrs Hyde – wystawa główna

W znanej na całym świecie noweli szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde z 1886 ceniony londyński lekarz dr Henry Jekyll zmienia się pod wpływem zażycia wynalezionego przez siebie eliksiru w okrutnego Edwarda Hyde‬’a. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi przez siebie pod postacią Hyde‬’a, popełnia samobójstwo.

Nowela Stevensona, określana jako portret psychopatologicznej podwójnej osobowości, wprowadziła na trwałe do potocznego języka frazę „Jekyll i Hyde” jako określenie osoby o rozdwojonej osobowości. Czy zamiana doktora Jekylla w panią Hyde zapobiegnie samobójstwu? Czy pani Hyde, podobnie jak pan Hyde, okaże się także potworem? A może będzie londyńską emancypantką, walczącą o prawa kobiet?

Historia dr. Jekylla nadal rozpala wyobraźnię czytelników opowieści Stevensona na całym świecie. Czy sprowokuje także artystów zaproszonych do udziału w głównej wystawie 5. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” pt. Mr Jekyll and Mrs Hyde – do przedstawienia własnej wersji wydarzeń? Do zaprezentowania, przy wykorzystaniu szkła, opowieści o współczesnym dr. Jekyllu, osamotnionym w industrialnej i wirtualnej przestrzeni XXI wieku?

Kurator: Anita Bialic

Bernd Weinmayer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bernd Weinmayer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Kalina Bańka, Jakub Berdych Karpelis, Æsa Björk, Javier Blanco, Jana Hojstričová, Palo Macho,  Krista Israel,  Maria Koshenkova, Magdalena Kucharska, Sini Majuri, Mihály Melcher, John Moran, Silvio Vigliaturo, Janusz Walentynowicz, Krzysztof Wałaszek, Bernd Weinmayer, Dana Zámečníková, Barbara Zworska-Raziuk.

Play With Glass – Europejski Festiwal Szkła 2016
Organizatorzy: Galeria BB, Fundacja Fly with Art
Od 17 października do 10 listopada 2016 roku, Wrocław
Od 17 listopada do 10 grudnia 2016 roku, Łódź
Od 16 grudnia 2016 roku do 29 stycznia 2017 roku, Legnica
Od 7 lutego do 31 marca 2017 roku, Kraków

Dodaj komentarz