• 2016-11-14

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Złote Mrówkojady w Lublinie

Od 18 do 26 listopada 2016 roku | Centrum Kultury w Lublinie

W 2016 mija dziesięć lat od pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Złote Mrówkojady. Po raz drugi Festiwal objęty jest Patronatem prezydenta Lublina. Tegoroczna edycja będzie więc nie tylko jubileuszem, ale też punktem zwrotnym w ewolucji festiwalu, który rozwijał się od skromnych, studenckich początków do obecnej dużej imprezy filmowej okraszonej wieloma towarzyszącymi jej wydarzeniami, warsztatami i spotkaniami.

„Buschow”, reż. Rosa Friedrich (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Buschow”, reż. Rosa Friedrich (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Złote Mrówkojady, których gospodarzem jest Centrum Kultury w Lublinie, a producentem Kinoteatr Projekt, zaczynają się w piątek 18 listopada i potrwają do soboty 26 listopada. Jubileuszowa edycja festiwalu będzie świętem kina, dla lublinian, ale także gości z całego świata. Swój przyjazd zapowiedzieli już autorzy m.in. z Iranu, Hong Kongu, Turcji czy Słowacji, oczywiście nie zabraknie ich uznanych kolegów i koleżanek z Polski.

Specyfiką Złotych Mrówkojadów jest rozwój, stały ruch w górę jeśli chodzi o jakość i ilość filmów zgłaszanych i tych które trafiają do programu. Podobnie jest z ilością przybywających do Lublina Autorów i frekwencją widowni, która z czysto studenckiego grona stała się grupą reprezentującą niemal wszystkie pokolenia.

„Baby Bump”, reż. Kuba Czekaj (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Baby Bump”, reż. Kuba Czekaj (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Spośród zgłoszonych do festiwalu 2260 prac ze 109 krajów do programu pokazów festiwalowych trafiło 135 pełno- i krótkometrażowych filmów, 12 z nich weźmie udział w konkursie Mistrzowie Pełnego Metrażu, a w 7 konkursach krótkometrażowych: Mistrzowie Animacji (filmy animowane), Mistrzowie Obserwacji (dokumenty, mockumenty, dokumenty kreacyjne), Mistrzowie Dobrze Zakręceni (filmy „szalone”, niestandardowe, wymykające się klasyfikacjom), Mistrzowie Emocji (dramaty i filmy psychologiczne), Mistrzowie Gatunku (filmy gatunkowe), Małe Mrówkojady (filmy dla dzieci), Mistrzowie Tematu (filmy poruszające kwestie społeczne i kulturowe) o nagrody powalczy 60 tytułów. Znajdują się wśród nich laureaci studenckich Oscarów i filmy z programów m.in. festiwali w Sundance, Cann, Annecy, Raindance Film Festiwal, Berlinale i wielu innych. W pokazach pozakonkursowych zobaczymy 63 krótkometrażowe filmy, wśród nich szorty w kategorii Świat w offie.

Nagrody – tradycyjnie już statuetki Złotego Mrówkojada – trafią do Mistrza w każdej konkursowej kategorii, natomiast nagrody finansowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Lublin otrzymaj laureat wszystkich konkursów krótkometrażowych (Grand Prix) i Mistrz Pełnego Metrażu. Swoje nagrody przyznają widzowie, a Nagrodę im. Krzysztofa Szota przyznają organizatorzy.

„Road Duster”, reż. Erik de Bruyn (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Road Duster”, reż. Erik de Bruyn (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Festiwalowymi tradycjami stały się: Kino Kabaret – Kinojady, czyli międzynarodowy maraton realizacji filmów, w ramach którego kilkudziesięciu uczestników z Lublina, Polski i świata stworzy krótkie filmy w całości zrealizowane w Lublinie i konkurs filmów dla najmłodszych. Tradycją mają szanse stać się spektakle Improv – improwizacje teatralne interpretujące wątki z filmów oraz warsztaty improwizacji.

Nurt warsztatowy to warsztaty realizacji filmowej i TV Marcina Kulczyckiego (CRT Studio) i Macieja Misztala, Justyna Czarnota – pedagog teatru, przeprowadzi warsztaty dla dzieci oparte na filmach z konkursu Małe Mrówkojady, a firma BEIKS – jeden z największych w Polsce dystrybutorów profesjonalnego sprzętu filmowego przedstawi wszystkim zainteresowanym możliwości najnowszych kamer i filmujących lustrzanek.

Pełen program festiwalu na stronie Festiwalu Złote Mrówkojady.

„10. MFF Złote Mrówkojady” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„10. MFF Złote Mrówkojady” (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Złote Mrówkojady w Lublinie
Od 18 do 26 listopada 2016 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz