• 2016-11-09

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Od 16 do 20 listopada 2016 roku | Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

16 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie nastanie czas opowieści. Jak co roku opowiadacze z Polski i różnych stron świata, każdy w swoim niepowtarzalnym stylu, podzielą się ze słuchaczami historiami, czerpiącymi z tradycyjnych praktyk opowiadania, muzyki, literatury i codziennego życia. Festiwal ukazuje sztukę opowiadania w jej różnorodnych przejawach: egzotycznych i swojskich, tradycyjnych i współczesnych.

Rachid Akbal (źródło: materiały rasowe organizatora)

Rachid Akbal (źródło: materiały rasowe organizatora)

Halo, Ziemia? – tytuł tegorocznego Festiwalu prowokuje przyjęcie pełnej zdumienia i niepokoju perspektywy spojrzenia na naszą planetę, przyprawionej zachwytem i buntem, lękiem i nadzieją, a czasem śmiechem i ironią. Świetnym wprowadzeniem w taki nastrój będzie Powrót – spektakl Czytagramów (Peter Łyczkowski i Paweł Iwanicki) w oprawie muzycznej i kosmicznej, kwadrofonicznej audiosfery.

Czy w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas dzisiaj pytania warto jeszcze powracać do mitycznych historii o stworzeniu świata? Ci, którzy mają co do tego wątpliwości, powinni zobaczyć Kalevalę – fiński epos, który odczyni na nowo Nick Hennessey – pieśniarz, autor i opowiadacz z Wielkiej Brytanii, który w mistrzowski sposób łączy dźwięk, pieśń i słowo mówione w jedno, wyjątkowe i porywające widowisko.

„Mam francuskie imię, polskie nazwisko i meksykańską duszę – abym mogła istnieć; ci, którzy żyli przede mną, musieli wyruszyć w drogę, emigrować” – tak opowiada o sobie Janet Pankowsky z Meksyku, która zabierze nas najpierw nad brzeg rzeki na spotkanie z Opowieściami ze sznurka na pranie, na które złożą się tradycyjne meksykańskie pieśni i historie oraz utwory Violety Parry, Eleny Poniatowskiej i Isaaca Singera, by w końcu porwać słuchaczy na Szlak moich opowieści:

Opowiem wam historie, które – jak my wszyscy – mają swoje korzenie w Afryce. Opowiem też historie z Bliskiego Wschodu, skąd pochodzą moi przodkowie, i z Europy Wschodniej, gdzie mieszkali moi dziadkowie i gdzie urodził się mój ojciec. I opowiem też historie z Meksyku – tam jest księżyc, który co noc kołysze mnie do snu.

Janet Pankowsky (źródło: materiały rasowe organizatora)

Janet Pankowsky (źródło: materiały rasowe organizatora)

Swój niezwykły Plecak pełen opowieści otworzy przed słuchaczami (a może wrzuci ich do środka?) Rachid Akbal, opowiadacz pochodzący z Algierii, który buduje współczesne miejskie narracje, przeniknięte echem tradycyjnych opowieści i legend.

Hugh Lupton, jeden z najwybitniejszych brytyjskich opowiadaczy, zaprezentuje widowisko Zaklęcia na czubku języka, na które złożą się historie, pieśni, melodie i poezja. Wypowiadane słowa ożyją, przywołując i odsłaniając wyspiarskie tajemnice Brytanii oraz wyrafinowane przebiegi i zwroty celtyckiej i anglosaskiej wyobraźni.

Hugh Lupton (źródło: materiały rasowe organizatora)

Hugh Lupton (źródło: materiały rasowe organizatora)

Jak zawsze na Festiwalu będzie można zobaczyć oryginalne adaptacje dzieł literackich. Tym razem Jeanne Ferron z Francji zaprezentuje brawurową interpretację Historii Julii i jej Romea – pełną humoru i wzruszenia opowieść z perspektywy piastunki Julii, odświeżające spojrzenie na szekspirowską klasykę.

Hugh Lupton i Nick Hennessey tym razem zjednoczą swoje siły i na skrzydłach opowieści zabiorą słuchaczy w głębiny lasu Sherwood, tam, gdzie bije serce swobody i gdzie zbiera się Wesoła Kompania Robin Hooda (Drzewo swobody. Robin Hood i jego historia).

Gospodarze Festiwalu, opowiadacze z Grupy Studnia O., zapraszają na opowieści na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego (Z Białoszewskim). Przestrzeń tej opowieści rozciąga się gdzieś między blokami Chamowa na Saskiej Kępie za kładką a nadwiślańskimi krzakami i prowadzi w stronę Portu Praskiego, a jej materią są pojedyncze słowa i całe frazy zahaczone o inne słowa, codzienne mówienie, okrzyki miejskie i stare pieśni.

Nick Hennesey (źródło: materiały rasowe organizatora)

Nick Hennesey (źródło: materiały rasowe organizatora)

Balladę postindustrialną na akordeon i głos Pieśń Słowika Rozbójnika opowie i wyśpiewa Magda Lena Górska. Ramy tej starej historii należą do cyklu średniowiecznych bylin ruskich, jednego z najciekawszych zjawisk ustnej twórczości ludowej. Skonstruowana na nowo, osadzona w postindustrialnym krajobrazie, wyśpiewana we współczesnym języku opowieść ta przeniesie nas w miejsce, gdzie dawne i nowe czasy przeglądają się w sobie.

W jeszcze inną wędrówkę Wokół wielkiej tajemnicy – w świat plemiennych baśni narodu Lakota – zabierze nas Magda Polkowska (Baśnie Ludów Ziemi).

Strony: 1 2

Dodaj komentarz