• 2016-11-17

13. Festiwal Sztuki ArtFest 2016

Od 18 listopada do 11 grudnia 2016 roku | BWA w Tarnowie

Festiwal Sztuki ArtFest, odbywający się zwykle na przełomie listopada i grudnia, to bez wątpienia wizytówka kulturalna Tarnowa. Festiwal powstał w 2003 roku, przez lata sukcesywnie się rozwijał, będąc obecnie dojrzałym wydarzeniem kulturalnym i najważniejszą imprezą tarnowskiej jesieni kulturalnej.

Marek Chlanda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Chlanda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysłodawcą i kuratorem festiwalu był Bogusław Wojtowicz – długoletni dyrektor BWA, wielki pasjonat sztuki i miłośnik muzyki jazzowej. Jego intencją było stworzenie – jak sam mawiał – „święta sztuki”, festiwalu, którego formuła będzie przypominać jazzową improwizację, a więc efektownie łączyć rozmaite dziedziny sztuki, m.in. poprzez uczestnictwo artystów z rożnych kręgów kulturowych, mogących realizować swoje własne, niesztampowe projekty.

‌ArtFest stwarza także doskonałą sposobność do bezpośredniego kontaktu z ludźmi sztuki, często wielkiego formatu, co pozwala na niwelowanie pozornego dystansu pomiędzy twórcą a odbiorcą, człowiekiem popularnym a przeciętnym widzem. Od 2011 roku festiwal nosi imię zmarłego dyrektora.

Program festiwalu:

Piątek 18 listopada Inauguracja ArtFest 2016 / CSM

Wernisaż wystawy Ulotny teatr Mariana Kołodzieja wybitnego scenografa i kostiumologa

Wystawa poświęcona twórczości Mariana Kołodzieja (1921-2009), znakomitego scenografa teatralnego i filmowego. Składają się na nią projekty scenografii, makiety, rysunki dekoracji, kostiumów, karykatury z czasu studiów na ASP w Krakowie, i wreszcie oryginalne kostiumy sceniczne. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ze zbiorów prywatnych Haliny Słojewskiej – żony artysty. Prace artystów scenografów mają specyficzny, krótki żywot, samoistnie znikają, kiedy spektakl schodzi ze sceny. M. Kołodziej był więźniem Auschwitz z nr 432 z pierwszego tarnowskiego transportu w 1940 r. Od 1950 r. autor związany był z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Zrealizował ponad 200 scenografii teatralnych m.in. do sztuk: A. Hanuszkiewicza, K. Kutza i S. Różewicza oraz instalację Klisze pamięci w Harmężach. Pracował przy 30 filmach, uczestniczył w 15 wystawach indywidualnych, projektował i nadzorował wykonanie ołtarzy papieskich (Gdańsk-Zaspa 1987 i Sopot 1999). Współpracował z teatrami w Hamburgu, Helsinkach i Lyonie.

„Dorota Miśkiewicz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Miśkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piątek 18 listopada / CSM

Lubię być szczęśliwa – koncert Doroty Miśkiewicz

W koncercie znajdą się piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej (Przy Winie), Juliana Tuwima (Pokoik na Hożej, Na pierwszy znak), Józefa Czechowicza (Wieczorem, Muzyka ulicy Złotej) , utwory z tekstami Wojciecha Młynarskiego (Samba z kalendarza), Agnieszki Osieckiej (Ja nie chcę spać), Bogdana Loebla (Anna Joanna). Pojawiają się także piosenki, których słowa napisali krakowscy poeci i przyjaciele Doroty: Grzegorz Turnau (Ale) i Michał Rusinek (Nucę, gwiżdżę sobie). Tytułową piosenkę Lubię być szczęśliwa, z muzyką Jerzego Wasowskiego i tekstem Antoniego Marianowicza, można zaś uznać za wyznanie samej Doroty, bo doświadczając jej koncertów, trudno oprzeć się wrażeniu, że tak jest w istocie… Dorocie Miśkiewicz towarzyszyć będzie zespół uznanych muzyków jazzowych.

„Typogryzmol” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Typogryzmol” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sobota 19 listopada / BWA

Mały ArtFest – Typogryzmol – warsztaty dla dzieci

Te litery chyba zwariowały! Udają wieżowce i zamieniają się w zwierzęta. Zakopują się w śniegu i zjeżdżają na nartach. Wygłupiają się i zapraszają cię do zabawy. W co? W co tylko zechcesz! W czasie warsztatów litery zostaną zwolnione z nudnych obowiązków, które na co dzień wypełniają w czytankach i w elementarzach. Nie będą musiały stawać w rządku, układać się w zdania ani cokolwiek znaczyć. Każda z nich stanie się przede wszystkim wyrazistym kształtem, który inspiruje, budzi skojarzenia i uruchamia wyobraźnię. Warsztaty zrealizowane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry wokół książki Jana Bajtlika pt. Typogryzmol.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz