David Cronenberg. Evolution

Od 14 listopada 2016 roku do 26 marca 2017 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

24. edycji festiwalu Camerimage, która zakończyła się 19 listopada, towarzyszy wystawa prezentująca dorobek filmowy wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga. Koncepcję wystawy pt. Evolution projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). W Polsce została ona zrealizowana przez organizatorów Festiwalu Camerimage – Fundację Tumult – oraz przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty. Ekspozycję można oglądać do 26 marca 2017 roku. W ramach przypomnienia twórczości Cronenberga organizatorzy przygotowali również przegląd jego filmów.

„Potomstwo”, 1979, reż. David Cronenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Potomstwo”, 1979, reż. David Cronenberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Jego twórczość także w Polsce zdobyła status kultowej. Filmy takie jak Dreszcze, Wściekłość, Nierozłączni, Fast Company, Pomiot, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nagi Lunch, Crash – Niebezpieczne pożądanie, eXistenZ, Martwa Strefa, M. Butterfly, Pająk, Historia Przemocy, Wschodnie Obietnice, Niebezpieczna metoda, Cosmopolis czy Mapy gwiazd wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.

Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne – w 2006 roku współtworzył wystawę Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters, 1962–1964. Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów – Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista. W 2008 roku Cronenberg przygotował unikatową adaptację sceniczną swojego słynnego filmu Mucha, wystawianą następnie na deskach Théâtre du Châtelet i opery w Los Angeles. W 2014 roku wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Skonsumowana. Za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, w tym m.in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorwą (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

„David Cronenberg. Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„David Cronenberg. Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa David Cronenberg. Evolution została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił. Wystawa David Cronenberg. Evolution jest hołdem dla wybitnego filmowca, a także jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów.

„David Cronenberg. Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„David Cronenberg. Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Cronenberg. Evolution
Od 14 listopada 2016 roku do 26 marca 2017 roku
Kuratorzy: Piers Handling, Noah Cowan
Producent: Marek Żydowicz
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz