• 2016-11-25

Festiwal Dramatu

Od 1 do 6 grudnia 2016 roku | Wrocławski Teatr Współczesny

Festiwal Dramatu to przegląd najciekawszych realizacji nowych polskich sztuk – spektakli i czytań performatywnych. Pojawią się na nim świetni autorzy i znakomite teatry – m.in. Stary z Krakowa ze spektaklem w reżyserii Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!, Nowy z Warszawy z Apokalipsą Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha. Teatr Polski z Bydgoszczy pokaże Wojny, których nie przeżyłam zrealizowane przez Weronikę Szczawińską według tekstu napisanego wspólnie z Agnieszką Jakimiak. Z Dzikiej Strony Wisły przyjedzie Żołnierz polski duetu Walczak–Łubieński – twórców teatru polityczno-literackiego Pożar w Burdelu.

„Garnitur prezydenta”, fot. Tomasz Augustyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Garnitur prezydenta”, fot. Tomasz Augustyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Radu Afrima – rumuńska prapremiera Teatru Narodowego w Bukareszcie. W repertuarze festiwalu znalazły się także teksty nagrodzone w pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego zorganizowanego przez WTW wspólnie z miastem Wrocław: Garnitur PrezydentaŁzawe zjawy roku pamiętnego oraz Silesia, Silentia. Po prapremierach i czytaniach dramatów wyłonionych w pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego, po minifestiwalu utworów Kajzara, Karpowicza i Różewicza w ramach Dni Patronów – w projekcie Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 przyszedł czas na Festiwal Dramatu. Wszystkie te przedsięwzięcia znalazły się w programie Europejskiej Stolicy Kultury.

Michał Buszewicz, Aktorzy żydowscy

  • Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa
  • reżyseria: Anna Smolar
  • dramaturgia: Michał Buszewicz
  • scenografia i kostiumy: Anna Met
  • muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka
  • asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz
  • występują: Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Ryszard Kluge, Jerzy Walczak
„Aktorzy żydowscy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Aktorzy żydowscy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl inspirowany wywiadami z aktorami Teatru Żydowskiego. To spotkanie z kolejnymi osobami należącymi do społeczności liczniejszej, niż występująca na scenie grupa aktorów, poznawanie historii ich życia, początków kariery, rozwoju artystycznego, satysfakcji, reakcji otoczenia na wybór ich drogi życiowej. Aktorzy, występując pod własnymi nazwiskami tworzą z nich jednocześnie nazwy postaci, które wypełnione mogą być treścią bazującą zarówno na własnym życiorysie, jak i doświadczeniu kolegów, lub wreszcie kompletnie zmyśloną. Stąd również – mogące się pojawić w spektaklu – rozmaite niekonsekwencje, na których można by było przyłapać „zwierzających się” gospodarzy szabatowej wieczerzy. Przyglądanie się przez nas aktorom Teatru Żydowskiego, aby o nich opowiedzieć daje szanse na przyglądanie się przez widzów Aktorom Żydowskim aby na podstawie tego spotkania zauważyć, że specyficzny charakter tej grupy ma wiele wspólnego z grupami o wiele szerszymi, bardzo często stawianymi w opozycji wobec któregokolwiek z członów nazwy. Być może właśnie w specyficzności można odkryć drogę ku uniwersalności. W trakcie jednej z rozmów pojawiło się spostrzeżenie: „To przecież jest spektakl o wstydzie”. Można by dodać: „Tak, o wstydzie, ale też o dumie”.

„Aktorzy żydowscy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Aktorzy żydowscy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Buszewicz (1986), dramatopisarz, dramaturg, absolwent specjalizacji dramatologicznej Wydziału Wiedzy o Teatrze UJ i specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Autor tekstów: Zbrodnia, Proces Berentyzacji, Bohaterki, Misja (Wojny, od których uciekłem), Piotruś Pan na motywach powieści Jamesa Barrie’go oraz Ciąg. Współrealizował program Instytutu Teatralnego Lato w teatrze w podkrakowskich Piekarach. Współpracował jako dramaturg z Eweliną Marciniak, z którą zrealizował Nowe Wyzwolenie Witkacego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Kobietę z przeszłości Rolanda Schimmelpfenniga w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Amatorki wg Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Skąpca na motywach komedii moliera w teatrze polskim w Bydgoszczy oraz z Anną Augustynowicz przy realizacji Edwarda II wg Christophera Marlowe’a w Starym Teatrze w Krakowie. W tym samym teatrze wyreżyserował spektakl Kwestia techniki według własnego scenariusza. Jest także reżyserem filmu krótkometrażowego na podstawie fragmentu powieści Jamesa Joyce’a, Finneganów Tren. Za tekst Aktorów żydowskich otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych.

Strony: 1 2 3 4 5 6
Tags

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR