• 2016-11-04

II Spotkania Artystyczne w Szczerym Polu

23 października 2016 roku | Zalew Kryspinów koło Krakowa

W trakcie Spotkań w Kryspinowie ważny jest czas, czyli przejście od dnia do nocy, a wówczas możliwe staje się przejście do prac medialnych.

Bogusław Bachorczyk, „Sierpniowe wieloryby”, fot, Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusław Bachorczyk, „Sierpniowe wieloryby”, fot, Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusław Bachorczyk w Szczerym Polu zaprezentował wideo Sierpniowe wieloryby – to krótki, trwający 3:30 min. film nakręcony na Wyspie Św. Marii na Oceanie Indyjskim u zachodnich wybrzeży Madagaskaru w sierpniu 2015 roku. Artysta pokazuje wybrzeże wyspy i codzienny rytuał starej Malgaski, która zawsze po odpływie idzie tą samą drogą. Bogusław Bachorczyk to artysta, który tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby, fotografii oraz wideo. W swojej pracy często używa typowo rzemieślniczych technik. Ważnym jego dziełem jest mieszcząca się w Krakowie pracownia, która jest nieustannie przekształcaną przestrzenią twórczych poszukiwań.

Kolejna praca wideo to film Balans Joanny Pawlik. Artystka od wielu lat ujawnia w swej sztuce problematykę osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z ich wykluczeniem społecznym. Joanna Pawlik często konfrontuje widza z pozastandardowymi wizerunkami postaci. Czyni to, aby zmniejszyć dystans dzielący osoby pełnosprawne od niepełnosprawnych, a ostatecznie zakwestionować zasadność uprzedmiotawiających podziałów. Pawlik w swoich pracach podkreśla podmiotowy wymiar każdego człowieka. Wydobywa ukryte w ludziach niemal klasyczne piękno. Film Balans pokazuje zmagania niepełnosprawnej artystki, która ćwiczy na niestabilnej, gumowej powierzchni, starając się utrzymać równowagę. Morze jako tło działania artystki pogłębia wrażenie samotności głównej bohaterki filmu.

Joanna Pawlik, „Balans”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Pawlik, „Balans”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Końcowym akcentem II edycji Spotkań Artrystycznych w Szczerym Polu był pokaz wideo Elżbiety Kalinowskiej-Motkowicz Ukryte związki znaków. Na przestrzeni lat, Elżbieta Kalinowska wykreowała własny, oryginalny alfabet twórczy zatytułowany Znak i przestrzeń. Poszukując genezy znaku, wskazuje na jego uniwersalne wartości w obszarach sztuki i kultury. W wideo artystki ekranem stała się plaża. Widzimy rzędy białych znaków, przypominających litery, które niczym rzeka płyną po piasku i znikają na horyzoncie. Ciekawa jest w tym wideo także warstwa dźwiękowa, słyszymy wrzask mew nad morzem. Jak pisze artystka : „Transmisja znaków uwalnia, otwiera jakieś szczeliny, dotyka prowokacyjnie mojej kreatywnej wyobraźni na poszukiwania, drążenie nienazwanego ale obecnego. Jest na tyle obecna, że wymaga dyskursu, ujawnienia, płynie i znika, pojawia się nie bacząc na swoją monotonię, jest żywotna. Mój świat przestał być statyczny, przestał być unieruchomiony w kliszach , chciał być niejednoznaczny, rozproszony i nienazwany. Podążając za „Sztuką w kulturze płynności” Alicji Kępińskiej dedykuję jej ten projekt jako refleksję do jej myśli i komentarzy.”

Elżbieta Kalinowska-Motkowicz, „Ukryte związki znaków”, fot. Barbara Maroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Kalinowska-Motkowicz, „Ukryte związki znaków”, fot. Barbara Maroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

II edycja Spotkań Artystycznych w Szczerym Polu kończy się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, a potem przy kominku w gościnnej Chacie Kryspinów. Na wiosnę znów zapraszamy do Szczerego Pola.

Fundusze: Impreza doszła do skutku dzięki zbiórce funduszy w ramach crowdfundingu Polak Potrafi. Wsparły nas 62 osoby. Udało się. Jednak refleksja jest taka: bardzo trudno zbiera się pieniądze na wydarzenia kulturalne. Ludzie są przyzwyczajeni, że kultura jest za darmo. Zbyt mało mówimy o kosztach produkcji w sztuce i w animacji kultury

Mirosława Moszkowicz

„II edycja Spotkań Artystycznych w Szczerym Polu”, fot. Teresa Bujnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„II edycja Spotkań Artystycznych w Szczerym Polu”, fot. Teresa Bujnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Elżbieta Kalinowska-Motkowicz (prezentacja multimedialna na plaży), Małgorzata Markiewicz (akcja artystyczna), Małgorzata Mirga-Tas (Instalacja na drzewie), Joanna Pawlik (film-wideo), Bogusław Bachorczyk (film-wideo), Andrzej Bębenek (instalacja na brzegu Zalewu).

II edycja Spotkań Artystycznych w Szczerym Polu Dotknięcie wody
Kuratorka i pomysłodawczyni Miejsca Spotkań Artystycznych Szczere Pole: Mirosława Moszkowicz
23 października 2016 roku
Zalew Kryspinów koło Krakowa

Dodaj komentarz